nivustyrä naisella

tramal

Olen huomannut itselläni nivustyrän tyyppipaikassa pullistuman,jonka saan yskäistyä pullistumaan ja painettua takaisin.Ei kuitenkaan aina ja joskus huomaan pullistelevan muuten vain ja painan takasin.Vatsa on myös todella arka koskettaessa ko.paikasta. Kärsin myös aika-ajoin samalla puolella todella kovista vatsakivuista,vatsa turpoaa ja uloste tai ilma eivät tule ulos...Kaikkia käsikauppalääkkeitä olen kokeillut. Nyt ei ole enää muita joista olisi apua kuin Litalgin ja Tramal,sappikiviä ei ole.
Olen ihmetellyt tätä pullistumaa ja nyt huomasin se taas jopa silmin kovan vatsakivun jälkeen.

Tyrä se varmaankin on. Minun tietääkseni harvinaisempi nivustyrä on kuin miehillä.

Kysynkin muitten naisten kokemuksia tyrästä. Tiedän ammattini puolesta miten tyrät hoidetaan. harvemmin vain olen törmännyt naisee,jolla on tyrä nivus tai reisityrä.

Tehtiinkö eka laparoskopia vai leikattiinko suoraan tyränä. Laitettiinko verkko vai ei,tähystyksessä vai puudutuksessa? Olen nuori ihminen.

3

14578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naisimmeinen

      Mulla leikattu nivustyrä toiselta puolen vuonna 1987 ja nyt pari vuotta sitten huomasin saman toisella puolella.
      Lääkäri sanoi, että harvoin naisella tuottaa ongelmia ko. tyrä ja siksi en ole sitä leikkauttanut.

      Mulla ei ole myöskään kipuillut mitenkään, ainakaan sanottavasti!

    • Tanju84

      Itselläni alavatsakivut ovat vaivanneet kolme-neljä kuukautta.. Nyt lääkityksenä Voltaren Rapid ja Litalgin. Ei aina auta, toisinaan kyllä.

      Mutta lähes samankaltaiset oireet kuin sinulla Tramal. Oikeanpuoleinen alavatsakipu, joka nyttemmin on melkolailla jatkuvaa. Samaten oikealla puolella "nivustyrän kohdalla" pullistuma, joka hieman madaltuu, kun käy pitkäkseen, mutta takaisinpainamalla ei häviä.

      Vaivoikseni on epäilty umpilisäkkeen tulehdusta ja gynekologisia vaivoja. Mutta eipä ne niitä taida olla. Ajattelin varmuuden vuoksi hakeutua omalääkärilleni _taas kerran_ tämän vaivan takia. Siellähän se ehkä selviää. Tai ainakin pääsee jatkotutkimuksiin.

    • se vielä puuttuu

      Nivustyräkö isöäidillä?????
      Olin 2 vkoa sitten nousemassa äkkinäisesti vuoteestani, kun tunsin vihlovaa kovaa kipua oik.nivuksessani. Parahdin, jäin siihen paikkaan ja uskoin, että jotain vakavaa on tapahtumassa.
      Nousin sitten hissukseen, kipu laimeni ja loppui päivän mittaan. parin pv:n kuluttua tunsin nivuksessani kohoutuman,n.7-8 cm pitkän ja reilun peukalon paksuisen pehmeähkön pullistuman, joka myös näkyi ulospäin. Kipu on palannut. Pärjäänkö ilman leikkausta. Olen menossa 3 pv päästä terveyskeskukseen. Miten tyrää tutkitaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe