Nyt miehet kertokaas minkälaiset kengät naisella pitäisi olla, tiedän ei mitkään paskaset ja vanhat lenkkarit.
Mutta antaako nainen jolla on korkkarit,joissa pieni korko sellasen kuvan, että voi terve mikä diiva! korkkareilla tarkotan nilkkureita tai saappaita en mitään kesäkenkiä!
kummat paremmat tavalliset matalapohjaiset kengät vai kopisevat korolliset ?
tilanteen mukaan tietenkin,ei lenkille korkkareilla mutta yleensä,koulussa ,töissä, kaupassa,baarissa?
Mutta antaako nainen jolla on korkkarit,joissa pieni korko sellasen kuvan, että voi terve mikä diiva! korkkareilla tarkotan nilkkureita tai saappaita en mitään kesäkenkiä!
kummat paremmat tavalliset matalapohjaiset kengät vai kopisevat korolliset ?
tilanteen mukaan tietenkin,ei lenkille korkkareilla mutta yleensä,koulussa ,töissä, kaupassa,baarissa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko tämä etiketti suomalaisnaisille liian vaikea hallita: hameen kanssa aina korot, farkkujen kanssa harkiten.
Tyylin osalta kannattaa peilata muihin asusteisiin, farkkujen ja T-paidantapaisen kanssa korkkarit eivät sovi yhteen. Jos taas on paljon röyhelöitä tms. tuntuu korot paremmalta ratkaisulta.
Kokonaisuus ratkaisee, ne joilla on tyylitajua sitä käyttäköön, muut tukeutukoot etikettiin ja toisten vinkkeihin!
Terävä tai kapeneva tylppä kärki. Ei pyöreäkärkisiä vaikka itse presidentti Halonen sanoisi että ovat muodikkaat, Ei! Kenkien pitää sitten olla hyvin hoidetut. Vähintään kerran viikossa kiillotus, jos ei ehdi useammin. Koroilla, kiitos. Korkkarit antavat juuri oikeanlaisen kuvan. Huom! jos on piikkikorko, niin siinä pohjassa pitää olla metallia eikä koiranpureskemalta näyttävä muovinpala.
Metallikorko? Tiedätkö mitä ääntä se pitää, tai miten kovalta tuntuu kävellä? Kyllä tosi kova muovikorkolappu on paras ja se tietty vaihdatetaan ennen kuin näyttää kuvailemaltasi (mikä on aivan oikein karmeen näköinen).
Ensimmäiseen kysymykseen kyllä ja toiseen ei (täytyypä testata). Mutta puhuinkin vain siitä, mikä näyttää hyvältä ja kuulostaa hyvältä. En itsekään valitse omia kenkiäni mukavuuden perusteella :)
mä oon lyhyt 163cm... mutten käytä koskaan korkoja. Tai no keikkailevana muusikkona esiintymisasuun kuuluu mustat korkkarit, mutta muuten en vapaa-ajalla koskaan käytä korkoja. Olenko epänaisellinen?
Hameenkin kanssa käyän korottomia saappaita joista olisi ollut saatavilla korollinen malli. Ei vaan tunnu mun jutulta. Tunnen oloni kerrassaan typeräksi korkkari jalassa :D
entäs korolliset saappaat niin että housut ovat farkkujen sisällä?,niitä näkee paljon nykyään olevan.
Mitäs äijät on mieltä tästä kulta-hömpytyksestä että on kultanen laukku,kultanen vyö, ja ties mitä kultahelyjä päällä..näimpä kerran likan jolla oli kultasaappaat,pisti kyllä vähä hymyilyttämään ;-)
Se kulta on kyllä tosi paha. Mut mun mielipide ehkä johtuu siitä, että muistan hyvin 80-luvun.
niin arvostan sitä, että osaa valita itselleen mukavat kengät, jotka sopivat kuitenkin tyyliin. Eli lenkkarit suljetaan pois, jos ei ole lenkillä ja korkkarit sitten enempi juhlallisempiin tilaisuuksiin. Normaalikäytössä tai työpaikalla siistit ja mukavat kengät, joilla pysyy pystyssäkin.
Nainen joka yrittää hoippua korkkareilla, eikä siinä oikein onnistu antaa itsestään vain säälittävän ja pinnallisen kuvan, koska pyrkii miellyttämään toisia tai pönkkäämään omaa itsetuntoaan tavalla, joka ei selvästikään hänelle sovi.
Tuli ehkä tökerösti ilmaistua, mutta eiköhän se pääpointti tullut esille.