kun työkomennus vie puolison toiseen maahan?
Komennuksen kesto useita kuukausia, mutta tarkoitus että hän tulisi viikonlopuiksi kotiin.
Miten tälläinen suhde mahtaa toimia?
Suhde muutenkin melko tuore yhdessä asuttu vasta noin puolivuotta. Seurustelua takana yli 2 vuotta. Tämä komennus oli vaan niin hyvä ettei sitä voinut jättää käyttämättä. Riitoja ja kinaa kotona ollut siitä asti kun asia päätettiin. Loppuukohan riidat kun asia on käsillä kun huomataan että hyvinhän tämä menee vai luisuuko suhde kohti loppua. Kiitos valmiiksi hyvitä neuvoista!
Komennuksen kesto useita kuukausia, mutta tarkoitus että hän tulisi viikonlopuiksi kotiin.
Miten tälläinen suhde mahtaa toimia?
Suhde muutenkin melko tuore yhdessä asuttu vasta noin puolivuotta. Seurustelua takana yli 2 vuotta. Tämä komennus oli vaan niin hyvä ettei sitä voinut jättää käyttämättä. Riitoja ja kinaa kotona ollut siitä asti kun asia päätettiin. Loppuukohan riidat kun asia on käsillä kun huomataan että hyvinhän tämä menee vai luisuuko suhde kohti loppua. Kiitos valmiiksi hyvitä neuvoista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Keikkahommia tekee varsin moni, ei viikot työkomennuksella olo ole mitenkään harvinaista.
Suhde kestää jos on kestääkseen, ei pitäisi tuohon kaatua...
Tuossa tilanteessahan ei ole mitään eroa pariskuntiin, jotka asuvat eri osoitteisssa ja näkevät "vain" viikonloppuisin.
Sinun tilanteessasi on edelliseen verrattuna vielä se erittäin positiivinen seikka, että tiedät todennäköisesti hyvinkin tarkkaan, koska kyseinen komennus loppuu eli tilanne on todellakin väliaikainen järjestely ja sen jälkeen miehesi tulee taas kotiin.
Kannattaa varautua siihen, että ikävä aiheuttaa välillä kismaa. Silloin pitää vain tiedostaa, mistä se johtuu ja päättää, että yhdessä tämä kestetään. Tsemppiä !
Ollaan kanssa miehen kanssa työn takia viikot erillään tällä hetkellä. Joskus on ikävä viikolla, mutta onhan tässä hyvätkin puolensa. Voi nähdä kavereita ja harrastaa ilman huonoja omatuntoa ja on jääkaapin ja kaukosäätimen yksinvaltias. :=) Huonoin puoli on se, että minähän sen meidän asunnon siivoan joka torstai ennen miehen palaamista sekä hoidan muutkin kotityöt, kuten viikonlopun ruokaostokset. Tyhmää on tietysti myös seksin, yhteisen ajan ja hellyyden jääminen viikonloppuihin. Keskustella voi onneksi nykypäivänä tietokoneen ja kännyköiden välityksellä halvalla ja helposti viikolla vaikka mies olisi kuussa, joten päivän kuulumiset vaihdetaan yleensä joka päivä tai vähintään joka toinen.
Siltä puolisolta, joka asuu "oikeassa" kodissa tämä vaatii sinänsä enemmän, että toinen on matkustelun takia sen verran kuitti että kämppä kannattaa pitää siistinä ja muutenkin hoitaa asiat niin, ettei yhteinen aika sitten mene kotitöistä vänkäämiseen. Voit kanssa koittaa järkätä itsellesi lomaa vaikka viikoksi miehen luo. Päivisin tekemistä voi olla vähän, mutta silloinhan voit katsella nähtävyyksiä, käydä ostoksilla jne. Riidellä ei myöskään kannata vaan kerrot toiselle, että hyväksyt päätöksen. Jos teillä on joskus lapsia ja uusi komennus tulee, voitte harkita koko perheen lähtemistä mukaan.
hyvistä neuvoista ja kannustuksesta. Todella tiedän että kodinhoito jää minulle ja enkä haluaisikaan kuluttaa viikonloppua siivoamiseen ainakaan tässä tilanteessa. Onhan se hienoo kun on aikaa taas itselle, omiin juttuihin. Oma työ kotinurkissa haastava ja mielenkiintoinen samoin mukavia harrastuksia, joten eiköhän aika kulu ihan mukavasti.