En ole mikään kunnon harrastaja, kunhan itsekseni itselleni joskus laulenen karaoken merkeissä. Olen usein miettinyt, että kun joillan (esim artisteilla) on se jännä värinä äänessä (vibrako sen oikea nimi on?), niin tuleeko se ihan luonnostaan, vai voiko sitä jotenkin harjoitella tmv?
Minun lauluääneni ei meinaa värise, ei sitten missään muodossa ja kiinnostaisi tietää, että onko se niin että joillakin se on ja joiltain puuttuu, vai tuleeko treenatessa/iän myötä?
Kiitän mahdollisista vastauksista.
Äänen "värinä" (vibra?)
9
6615
Vastaukset
- attori
joillakin vibra tulee luonnostaan, joillakin ei. se ei kehity itsestään iän myötä mutta sen voi käsittääkseni oppia. muistaakseni olen joskus kuullut että vibraton synty liittyy johonkin hengitystekniseen seikaan tai ilmavirtaan tai jotekin sinne päin. koulutetuilla laulajilla myös tämä kuuluu selkeästi. muista, että vibrato ei silti ole tae hyvästä laulutaidosta. on nimittäin olemassa paljon loistavia laulajia, joilla ei tule vibratoa. eli ääni ilman vibraakin voi olla todella kaunis.
ps. virbaa ei koskaan pidä yrittää tehdä väkisin. sen hirveämmän kuuloista hirnuntaa saa kaukaa hakea.- Tenorixx
Vibra on merkki siitä että äänellä on vapaa (sointi)tila ala ja ylätuen välissä. Eli alatuki on palleassa ja ylätuki kitalaessa.
Äänellä pitää olla "irtain" tila juuri siellä mistä valtaosalla "kiristää" eli kurkussa - !!!
Tenorixx kirjoitti:
Vibra on merkki siitä että äänellä on vapaa (sointi)tila ala ja ylätuen välissä. Eli alatuki on palleassa ja ylätuki kitalaessa.
Äänellä pitää olla "irtain" tila juuri siellä mistä valtaosalla "kiristää" eli kurkussaMä en oo koskaan saanu äänestäni irti vibroja ennen, mut nyt ku oon sinnikkäästi lauleskellu, ni johan on alkanu löytyyn:) Mut ei se vieläkään aina tuu. Riippuu ihan korkeudesta ja siit, et kui hyvin ääni on auennut, et tuleeko vaiko ei!
- Anonyymi
!!! kirjoitti:
Mä en oo koskaan saanu äänestäni irti vibroja ennen, mut nyt ku oon sinnikkäästi lauleskellu, ni johan on alkanu löytyyn:) Mut ei se vieläkään aina tuu. Riippuu ihan korkeudesta ja siit, et kui hyvin ääni on auennut, et tuleeko vaiko ei!
Kouluttamaton. Pitää paikkaansa ääni pitää saada auki eli kulkeen hyvin ei vibra muuten tule. Voi han sen vibran tehä vaikka väkisin, mutta kyllä sen huomaa ikävä kyllä kuka sen tekee väkisin.
- samaa mietin
mä oon miettiny samaa. en oo ikinä saanu semmosta värinää mun ääneen, ku oon laulanu, vaikka kuinka oon yrittäny (paitsi joskus pitkillä nuoteilla tietyssä korkeudessa) mut jostain oon kuullu, et jos laulaa palleasta nii ääni värisee tai jotai sen suuntasta
- Laulajaine
Vapaa ääni värähtelee, kireä ei.
Hengitä paremmin ja avaa kurkkua
Vibratoa on myös tehtyä, esimerkiksi usein tangolaulajilla suoran ja kireän äänen perään tehty tekovibrato. Luonnollinen vibrato syntyy itsestään, ei hakemalla tai TEKEMÄLLÄ. Luonnollinen vibrato ei ole liian tiheä eikä liian laaja.- Anonyymi
Vastaan ja vuosi 2025 olet asian ytimessä ei voi enään selkeemmin asiaa kertoakkaan.
- aaaaaaaaaaaaaaaaas
Vibraaton voi oppia, olen itse siitä todiste : D Ennen ei ollut minkäänlaista värinää äänessä, mutta kerran opettelin sen youtube-videon avulla ja siitä lähtien on ollut, välillä liikaakin : D
http://www.youtube.com/watch?v=Ey8lZgnUfZc tuossa on yksi vibraattoa opettava video, mutta se, mistä itse opin, oli eri video, en löydä sitä :(
Mutta jos joku sanoo, ettei vibraatoa voi oppia, hän on väärässä. Toivottavasti opit (: - vibrabrab
Oikeaoppinen vibrato on hallittavissa. Se ja sen käyttö siis ei ole sitä, että ääni alkaa vahingossa kivasti. Vibraatio lähtee palleasta ja lauluasennosta, ihan tekninen juttu. Kun sen hallitsee, voi laulaa saman laulun ilman vibraa tai sen kanssa.
Feikkivibra, se kurkun/kaulan tienoilla aikaansaatu kireä kärinä, on myös asia ihan erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413