Kertopaaka isät että onko teillä muilla terrorisoivia anoppeja? Meidän tapauksessa anopilla on tosi kova ote vaimosta, mitä tahansa ollaan päätetty yhdessä tehdä ni pieniki kiukuttelu anopilta ja taas on meillä sota kotona ja aiemmin sovittu asia ei enää käykkään vaan sitä muljataan eesta takaisin, lisäksi tuo on niin helvetin kateellinen persoona jos satutaan käymään minun vanhempien luona muttei tyyliin heti saman viikon sisällä heillä... Ku esim nytte emme auton särkymisen vuoksi päässeet kyläileen (ja vauvan "koliikin") ni eivät hekään voi käydä meillä vaikkakin kulkeminen heiltä olisi huomattavasti helpompaa ku ei ole tuommoista kuukauden ikäistä lasta mukana =( Muilla tämmöstä?
Kertopaaka isät
qwerty1
3938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Me ollaan pidetty anoppeihin sopivaa etäisyyttä.
Jotta parisuhde voisi toimia hyvin pitää minusta molemmat osapuolet itsenäistyä omista vanhemmistaan. Tämä on jokaisen vastuu. Ei se helppoa ole koska ihmisen on usein vaikea kuulla kritiikkiä omia vanhemipa kohtaan. Jos vaimoni kritisoi vahempia niin se tuntuu henkilökohtaiselta loukkaukselta minua kohtaan vaikka kritiikki koskikin vain vanhempiani ja vaikka olisin pohjimmiltani samaa mieltä. Helposti käy niin että puolustelee omia vanhempiaan. Enemmän ei voi mennä pieleen. Minun on muistettava ettei mulla ole mitään syytä puolustella omia vanhempiani. Ja että omat vanhemmat eivät ole täydellisiä. Voin tällä tietoisuudella yrittää kuunnella vaimoani ja olla hänen kanssaan samalla puolella.
Vaimollasi on varmaankin tällaisen itsenäistymisprosessi kesken. Tue häntä siinä. Muista että anopin kritisoimineen luultavasti vaimosi mielestä tuntuu yhtä pahalta tai pahemmalta kuin että kritisoisitä häntä itseään.
oli täys riesa etenki kun meille synty vauva. jos mentiin mun äidille eka nii anoppi alko kiukuttelee ja huutamaan miksei tultu sinne ja sit menty muualle. sit se alko lakkoilee ja sano ettei tarvi enää tulla. kiva eukko se anoppi.nykyinen anoppi on mun hyvä ystävä neuvoa antaa jos jossain tarvitsen ei tuputa ja tykkää autella lapsien kanssa.
Siis tuo sana kirjoitetaan 'kertokaapa'...