kumpi

oon ostamassa sähkökitaraa ja olen kahden vaiheilla eli LES PAUL vai TELECASTER ? soittelen lähinnä rokkia ja bluesia
4270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

osta jacksoni ja rupee soittaa hevii

Äänestä

Voi olla että toinen on parempi!

Äänestä

Riippuu minkälaisen soundin haluat. Noissahan soundi on ihan ääripääerilainen. Rokkia ja bluesia voi toki soittaa molemmilla, ihan yhtä hyvin.

Äänestä

Ehdottomasti Les Paul. Tele sopii erinomaisesti kantriin ja melodiseen rokkiin - sellaiseen, missä vaaditaan terävää ja kirkasta ääntä.

Telen tunnusmerkki on "tvängäys" - terävä "tväng"-soundi, kun taas Lepakon soundi on hyvin paksu ja täyteläinen.

Mikäli olet riittävän nörtti, nikkaroit Lepakkoosi tietysti mikinpuolittimet, jolloin voit käyttää sitä Telen tapaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


parempi? kirjoitti:

oon ostamassa sähkökitaraa ja olen kahden vaiheilla eli LES PAUL vai TELECASTER ? soittelen lähinnä rokkia ja bluesia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu