Miehet, oletteko miettineet samaa kuin minä. Naiset pärjäävät keskimäärin miehiä paremmin koulussa mutta työelämässä asia on päinvastoin. Työelämässä naisilta tuntuu loppuvan veto.
Mitenkä muuttaisitte yhteiskunnan antamaa koulutusta jotta se paremmin korreloisi työelämässä menestymisen kanssa.
Ehdotuksia koulutuksen parantamiseksi
6
383
Vastaukset
- "naikkonen"
mitään tekemistä asian kanssa?
Työpaikoilla usein jyrää hyvä veli järjestelmä jonka kautta ylennykset jaetaan salaseuraan kuuluville. jos oppimisesta tehtäisiin kilpailua, pojat pärjäisivät koulussa paremmin kilpailuviettinsä ansiosta. Erot kasvaisivat mutta keskiarvo pysyisi suunnilleen samana.
Työelämässä tämä kilpailuvietti vie miehet sitten eteenpäin.pärjää pelkällä ahkeruudella, työelämässä tarvitaan vähän muutakin jotta uralla eteneminen onnistuu. Sitäpaitsi eiköhän tämäkin asia tule muuttumaan siinä vaiheessa kun suuret ikäluokat väistyvät työelämästä ja nuoret koulutetut miehet ja ennenkaikkea naiset astuvat heidän saappaisiinsa.
Mut se fakta että suurin osa pomoista on miehiä ei tuu koskaan muuttuun miksikään, miehet nyt vaan ovat luonnostaan parempia esimiehiä kuin naiset. Jos keskiverto firmassa on 10 miestä ja 10 naista samalla osastolla niin miehistä suurin osa tulee toimeen kaikkien kanssa,naiset kaikkien miesten ja muutaman naisen kanssa, loput eukot on heidän mielestään paskantärkeitä idiootteja :-) Tiiä sit miten hyvin tää pätee nuorempiin ihmisiin mut ainakin mun ex-duunipaikassa meidän osastolla oli 2 miestä ja loput naisia, voi luoja sitä iltapäiväkahvin suolausta jos joku sattu olemaan saitsulla / muuten vaan poissa, nauroin ihan kippurassa niitä juttuja. Sitäpaitsi naiset ovat kateellisempia toisilleen kuin miehet, pikkupomoksi yleensä yletään ja jos yks naisista ylennetään pomoksi niin siitä ei tuu yhtikäs mitään, kyllä miehetkin samassa tilanteessa on katkeria mut pitävät mölyt mahassaan ja hoitavat hommansa.Naisia (ja miehiäkin) pitäsi jo pienestä pitäen rohkaista rikkomaan sukupuoliroolien sävyttämiä koulutus- ja uravalointoja. Kun työelämän rakenne saataisiin homogeenisemmäksi, palkkaerot alkaisivat tasoittua.
Suurin syy naisten huonoon ura- ja palkkakehitykseen on kuitenkin se, että miesten työpaikat ovat yksityisissä, voittoa tuottavissa teollisuusyrityksissä. Naisten taasen verovaroin kustannetuissa valtion- ja kunnan töissä, joissa ei ikinä päästä (eikä minun mielestäni pidäkään päästä) yksityisen sektorin palkoille. Ja tietysti vähän koulutusta vaativalla palvelusektorilla.
Minkäs teet, jos nipin napin insinööriksi lukenut kaveri pääsee Noksulle töihin ja vetää 4000€:n liksaa. Paremmin koulussa menestynyt nainen opiskelee maisteriksi naistutkimuksesta ja kehitysyhteistyöstä. Kukas hänelle maksaisi 4000€/kk, tai tarjoaisi edes kokopäivätyötä?
Sitten ollaan koulutustavastaamattomissa pätkätöissä palvelusektorilla ja valitetaan, että vika on vain työnantajassa.
Kärjistettyjä esimerkkejä, mutta eivät vailla totuuspohjaa.Naisia (ja miehiäkin) pitäsi jo pienestä pitäen rohkaista rikkomaan sukupuoliroolien sävyttämiä koulutus- ja uravalointoja. Kun työelämän rakenne saataisiin homogeenisemmäksi, palkkaerot alkaisivat tasoittua.
Suurin syy naisten huonoon ura- ja palkkakehitykseen on kuitenkin se, että miesten työpaikat ovat yksityisissä, voittoa tuottavissa teollisuusyrityksissä. Naisten taasen verovaroin kustannetuissa valtion- ja kunnan töissä, joissa ei ikinä päästä (eikä minun mielestäni pidäkään päästä) yksityisen sektorin palkoille. Ja tietysti vähän koulutusta vaativalla palvelusektorilla.
Minkäs teet, jos nipin napin insinööriksi lukenut kaveri pääsee Noksulle töihin ja vetää 4000€:n liksaa. Paremmin koulussa menestynyt nainen opiskelee maisteriksi naistutkimuksesta ja kehitysyhteistyöstä. Kukas hänelle maksaisi 4000€/kk, tai tarjoaisi edes kokopäivätyötä?
Sitten ollaan koulutustavastaamattomissa pätkätöissä palvelusektorilla ja valitetaan, että vika on vain työnantajassa.
Kärjistettyjä esimerkkejä, mutta eivät vailla totuuspohjaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6322732Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H232170Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4252144- 881894
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran201769Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe671570- 1281332
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231240Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka231130Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau251114