Tipunaaman korjaaminen...

Birdface

Onkohan Suomessa mahdollista korjauttaa naamaansa ihmismäisemmän näköiseksi, kun leukaa ei ole ja posket ovat niin suuret, että sivusta katsottuna niiden välistä näkyy vain vähän nenänpäätä (noh, lievä liioittelu, myönnetään =))?
Kenelläkään kokemuksia? Varmaankin pitäisi poskiaan pienennyttää (onko edes mahdollista?) ja rakennuttaa jonkinlainen leuka. Laitetaanko Suomessa leukaimplantteja vai tehdäänkö korjauksia esim. rasvansiirrolla/rasvaimulla...?

3

1217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ortognaattinen kirurgia

      Silloin jos alaleuka on pieni suhteessa yläleukaan, sitä voidaan siirtää leikkauksellisesti eteenpäin. Tällaisissa tilanteissa on yleensä myös erittäin vaikea-asteinen purentavirhe, joten vaatii myös oikomishoitoa ennen ja jälkeen leikkauksen.

      Alaleukaa voidaan siirtää eteenpäin muistaakseni n. sentin verran. Leikkauksessa leukaluu katkaistaan pystysuuntaisesti sivualueilta (suun sisäpuolelta, näkyviä arpia ei tule) ja tuetaan kiinni tähän asentoon. Viikko taitaa mennä pilliruualla... yleensä on myös jonkin verran alaleuan ja/tai alahuulen tuntopuutoksia, jotka useimmiten ohimeneviä muutamassa kuukaudessa (hermot joutuvat venytykseen myös).

      Alaleuan kärkeen voidaan laittaa myös implantti (ns genioplastia). Se voi olla oma luusiirre tai sitten silikoni-implantti. Tämä parantaa myös profiilia.

      Tuskin poskissasi tai nenässäsi on vikaa, jos leukasi olisi oikean kokoinen, ne todennäköisesti olisivat sopusuhtaisemmat. Tiedätkö mistä pienileukaisuutesi johtuu? ns. birdface eli lintuprofiili on tyypillinen lasten reumaa sairastaville. Silloin alaleuan kasvu jää hyvin vähäiseksi.

      Leikkauksia tehdään suu- ja leukasairauksien poliklinikoilla. Näitä suorittavat suu- ja leukasairauksien erikois(hammas)lääkärit.

      • sammakoksikin kutsuttu

        Varaudu sitten pulittaamaan tälläisestä leikkauksesta ja oionnasta yli 15 000 euroa.

        Itselläni on sama ongelma, mutta ei ikinä olisi varaa korjauttaa... Aikaakin siihen hoitoon menisi 1-2 vuotta.

        Toivotaan että sinulle riittää pelkkä leukaimplantti, kustannukset murto-osa ylemmästä.


    • Kupera profiili

      Hei! Itselläni on todella kupera profiili. Tämä johtuu siitä että purentani on väärä. Oikomishoito aloitetaan jolla vähän kuperuus voi hävitä. Mutta sitä ei saada kokonaan hoidettua. Leikkauksien jälkeen katson lopputuloksen,lääkärien mukaan tulee silloinkin olemaan kupera, ja harkitsen leukaimplanttia koska minua "leuattomuus" häiritsee. Erään plastiikkakirurgin sivuja jo selailin ja siellä leukaimplantin hinta oli alle 4000€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe