Käyttökustannuksiltaan HALPA auto

Auttakkee pliis.

Olen ihan aloittelija autojen suhteen. Koskaan en moista ole omistanut enkä muutenkaan ole mitenkään ollut kiinnostunut. Nyt on kuitenkin auton hankinta pakon edestä edessä.

Liikennevakuutusta yritän tässä minimoida. Ikääni tai asuinpaikkaani en pysty muuttamaan, mutta muut kohdat onkin sitten auki. Eli minkä merkkisillä ja mallisilla autoilla on kalliit vakuutusmaksut ja millä halvat? Muutamaa mitä vertailin if:n laskurilla, niin ero oli jopa 100€/vuosi.
4578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No jos käyttökuluja haluat niin liikennevakuutus on 5% ja 95% tulee käytöstä ja jos ihan minimiin halutaan kannattaa varmaan hommata pieni bensa auto + huoltosopparilla + perus vakuutuksilla.

Tosin eilen näin hesan keskustassa mopoauton, oli hieno ja oli kromivanteet ja tuplapakarit takana... luulin ensin smartiksi mutta lähemmäs kun ajoi niin kilvistä päätellen täytyi olla mopo?
Hmm... saakohan sillä ajaa kehällä ja joka paikassa, sen halvemmalla ei pääse, oliskos vakuutuskin jotain kympin pari vuodessa ja bensaa kannulla ajelee varmaan viikon, ihan kiva peli oli :-)

Äänestä
  • Toki käyttökulutkin minimoidaan ;) Ihan mopoautoon meidän 2aikuista 2lasta 2koiraa perhe tuskin mahtuu mummolareissuille.

    Tää nyt on tällaista kaikkien kulujen minimoimista.

    Äänestä

  • Nainen ratissa kirjoitti:

    Toki käyttökulutkin minimoidaan ;) Ihan mopoautoon meidän 2aikuista 2lasta 2koiraa perhe tuskin mahtuu mummolareissuille.

    Tää nyt on tällaista kaikkien kulujen minimoimista.

    Laadukas japanialaisen hankinta maksaa enemmän, mutta käyttö lienee huoletonta ja näin ollen edullista. Opelixissa on varaosat edullisia, mutta niitä saatta mennä sitten aika paljon, jos/kun on huono yxilö. Hankintahinta on japanialaisia edullisempi huomattavasti ja niitä on paljon tarjolla. Volsku on A.udin kanssa VAG-konsernin tuotteista huonoin vaihtoehto, koska ne on ylihinnoiteltuja. Lisäksi vaarana on pikkuvikaisuus ja huolto ei ole edullista. Skeida on em. ryhmän vähiten huono vaihtoeto, mutta niitä on vähän tarjolla. Patongeista ja Voorteista on itsellä ja lähipiirillä sen verta huonoja (=kalliita) kokemuksia, että en suosittele niitä pahimmille vihamiehillekään. Korealaiset on sen verta uusia tuttavuuksia, että niistä ei voi vielä sanua mittään. Ainakin huoltaminen niissä on huomattavasti kalliimpaa.

    Äänestä

vähillä varusteilla,pienellä moottorilla,yksinkertaisella tekniikalla...10-15v. korolla on ehkä hankintahinnaltaan/käyttökuluiltaan halvin auto ja myös vanhanakin luotettava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen ratissa kirjoitti:

Auttakkee pliis.

Olen ihan aloittelija autojen suhteen. Koskaan en moista ole omistanut enkä muutenkaan ole mitenkään ollut kiinnostunut. Nyt on kuitenkin auton hankinta pakon edestä edessä.

Liikennevakuutusta yritän tässä minimoida. Ikääni tai asuinpaikkaani en pysty muuttamaan, mutta muut kohdat onkin sitten auki. Eli minkä merkkisillä ja mallisilla autoilla on kalliit vakuutusmaksut ja millä halvat? Muutamaa mitä vertailin if:n laskurilla, niin ero oli jopa 100€/vuosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu