Minkälaisia kokemuksia brittikumppanista?
Oma mies on britti, herrasmies ja todella avoin tyyppi. Oli aika vaikea totutella avoimuuteen kun on itse tämmöinen sulkeutunut suomalainen, hän ei aina oikein ymmärrä. Mutta alan tässä pikkuhiljaa oppia. :)
Oma mies on britti, herrasmies ja todella avoin tyyppi. Oli aika vaikea totutella avoimuuteen kun on itse tämmöinen sulkeutunut suomalainen, hän ei aina oikein ymmärrä. Mutta alan tässä pikkuhiljaa oppia. :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Seurustelun lystiä ei aikoinaan kestänyt kovin kauaa, mutta minusta britit ovat noin kaiken kaikkiaan aikaslailla samanlaisia kun suomalaisetkin monessa asiassa. Ainakin enemmän samanlaisia kuin japanilaiset, eivätkä hekään ole kovin erilaisia kuin me. (Siis ikäisemme, edelliset sukupolvet ovat eri juttu.)
Kaukana ovat edellisen sukupolven au-pair-kokemukset luokkaeroineen ja stereotypioineen. Ellei nyt tarkoituksella halua moisiin piireihin pyrkiä.
Avoimuudestakin voi olla montaa mieltä. Edes suomalaisista yhtä suuri osa ei pelkää, että julkisessa kulkuneuvossa ventovieraalle puhuminen saattaa aiheuttaa väkivallan uhan. Kännissä tosin pitävät kovempaa ääntä kuin suomalaiset jurottajat.
Erityisesti mieltäni lämmittää se, että brittituristit sikailevat ulkomailla lomaillessaan vielä enemmän kuin suomalaiset ja loppu osa briteistä on vielä enemmän huolissaan brittejen maineesta muiden silmissä. ;-D
Menin juuri äskettäin kihloihin brittimiehen kanssa eli vuoden alusta. Asun tällä hetkellä töideni takia täällä Suomessa ja hän taasen Englannissa, mutta nyt on vaan sahattava tätä väliä niin kauan kunnes muutamme jompaan kumpaan maahan: onneksi on halpislentoyhtiöt keksitty.
Hän on erittäin kohtelias ja viimeisen päälle herrasmies: parempaa miestä en olisi voinut löytää. Kulttuurillisesti meillä ei suuria eroavaisuuksia ole. Olen erittäin onnellinen hänen kanssaan ja tuskin maltan odottaa yhteistä elämää samassa maassa. :)