vitamiini kuuri laihiksen loppuvaiheessa?
pudotusta olisi vielä 8kg ja nyt varmasti kannattaisi ottaa jotain lisä ravinnetta että elimistö pysyy tasapainossa.
niin ja minkä hintaisia ovat?
kuinka kauan kannattaisi syödä.
pudotusta olisi vielä 8kg ja nyt varmasti kannattaisi ottaa jotain lisä ravinnetta että elimistö pysyy tasapainossa.
niin ja minkä hintaisia ovat?
kuinka kauan kannattaisi syödä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Paras vitamiinikuuri/ravintoainekuuri on syödä terveellisesti ja monipuolisesti. Vitamiinipillereistä ja muista vastaavista lisistä ei ole terveen ihmisen keholle lähes mitään iloa. Jos laihduttamisesta seuraa jokin puutos tai muu kehon epätasapaino niin laihdutusmenetelmä on olut väärä. Väärän laihdutusmenetelmän tuhot oikaistaan parhaiten terveellisellä ja monipuolisella ruokavaliolla.
Tähän ei ole muuta lisättävää kuin että kalkin ja talvisaikaan D-vitamiinin lisäystä suositellaan niille, jotka eivät käytä tarpeeksi maitovalmisteita tai muuten saa ravinnosta tarpeeksi kalsiumia. Netissä on lukuisia laskureita, joilla kalsiuminsaantia voi arvioida.
Kalkkitabletteja ei syödä kuuriluontoisesti, vaan kalsiumia pitäisi saada koko ajan tarpeeksi. Kalsium on tärkeää erityisesti naisilla osteoporoosin ehkäisemiseksi, mutta ehkä vieläkin tärkeämpää tässä ehkäisyssä on luustoa kuormittava liikunta (kaikki sellainen, jossa ollaan "jalkojen päällä", kävelystä aerobiciin ja pallopeleihin).