kaverisuhde

olen tässä miettinyt että onko miehen ja naisen välinen kaverisuhde mahdollista? siis kyseessä on varattu mies sekä sinkkunainen... kumpikin ovat katseen kestäviä ;)
haluavatko naiset aina jotain, vai ovatko he vilpittömästi vain hänenkin mielestä kavereita? ovatko miehen aikeet vain kaveripohjalla?

kertokaa, viisaammat!
3763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varattu mies tekee väärin omaa vaimoaan kohtaan, jos pitää yllä tälläisiä ystävyyssuhteita. Herää kyllä myös ihmetys, että sinkku nainen pitää yhteyttä varattuun mieheen, miksi nainen ei ole sitten myös miehen vaimon ystävä ?

Äänestä

on mahdollista eikä siinä ole mitään pahaa, puhun monivuotisella kokemuksella. Minulla ja läheisimmällä miespuolisella kaverillani on molemmilla ollut samaan aikaan parisuhteet tahoillamme, tai jompi kumpi tai molemmat ovat olleet sinkkuja. Ystävyyttä on kestänyt 8-9 vuotta. Minä olen tavannut hänen nykyisen kumppaninsa, mutta tämä on niin mustasukkainen ystävyydestämme, että ei salli meidän enää pitää yhteyttä (siispä ystäväni kirjoittelee ja joskus harvoin soittelee minulle salaa). Oma ex-kumppanini tapasi tämän kaverini, eikä hän koskaan kysellyt kuinka paljon olemme yhteyksissä, mikä oli mielestäni ihan korrektia.

En voisi kuvitellakaan seksiä tai suhdetta kyseisen kaverini kanssa, se tuntuisi samalta kuin suhde omaan veljeen! Mutta en silti haluaisi myöskään kaverini tyttöystävää kolmanneksi pyöräksi aina kun tapaamme (mitä tapahtuu nykyisin enää tosi harvoin), koska sen jälkeen emme enää voisi keskustella henkilökohtaisista asioista. Ainakaan minun asiani kun eivät kuulu hänelle. Kyseinen tyttöystävä luultavasti tuntisi myös itse itsensä ulkopuoliseksi, jos puhuisimme kahdeksan vuoden takaisista asioista, joista hänellä ei ole mitään käsitystä.

Minusta parisuhteessakin molemmilla on oikeus *omiin* ystäviin, kaikkia ystäviä ei tarvitse "jakaa". Eikä ystävän sukupuolella ole merkitystä, etenkään jos hän kerran on ollut ystävä jo vuosikausia ennen kuin parisuhde on edes alkanut.

Äänestä

mites sitten kun mies sanoo että olisi tämän neidon kanssa yhdessä todennäköisesti jollei nykyistä olisi?
meneekö tämä yli jonkun rajan vai ei?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko? kirjoitti:

olen tässä miettinyt että onko miehen ja naisen välinen kaverisuhde mahdollista? siis kyseessä on varattu mies sekä sinkkunainen... kumpikin ovat katseen kestäviä ;)
haluavatko naiset aina jotain, vai ovatko he vilpittömästi vain hänenkin mielestä kavereita? ovatko miehen aikeet vain kaveripohjalla?

kertokaa, viisaammat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu