Gillette Fusion

kukaan kokeillut?

Nonnih äijät, onko kukaan teistä kokeillut Gilletten uusia malleja?

Ainakin mainosten perusteella nuo näyttäisivät ratkaisevan monia ongelmia, mistä olen kärsinyt koko elämän ajan parranajossa, kuten tarve saada karvat syvältä poikki (viisi rinnakkaista terää) mutta toisaalta pystyä myös tehokkaasti rajaamaan (sivusta käännettävä rajausterä).

Käytän tällä hetkellä kahta eri Gilletteä eri alueita varten, mutta jos tuo Fusion tosiaan toimii, niin hoituisi yhdellä välineellä koko kasvojen alue!

Kiinnostaisi myös että mikä tuo kalliimpi rinnakkaismalli "Fusion Power" on. Jonkinlainen yhdistelmä höylää ja sähkökonetta?!
Siihen laitetaan paristo, joka aiheuttaa jotain sykäyksiä terään.

Ainakin innovatiivista, jos ei muuta.

Onko kukaan kokeillut noita?
Tekisi mieli ostaa, mutta kun kaapista löytyy jo kolme Gilletteä ja kaksi sähkökonetta, joihin en yhteenkään ole täysin tyytyväinen, niin mielellään kuulisi ensin muiden kokemuksia.

6

6579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkakuula

      Joo itse ostin tuossa pari viikkoa sitten tuon Power-mallin. Kyllä mielestäni edistystä on tapahtunut Mach3:een verrattuna. Koneesta saa paremman otteen ja ajaminenkin tuntuu jotenkin sileämmältä ja tehokkaammalta. Itse ajelen naaman ja nupin kerralla kerran viikossa ja hyvin tuo vehje on siitä suoriutunut. Terien hinta on aika korkea, mutta eipä niitä näillä minun ajomäärilläni paljoa kulu. Kyllä tuota ainakin testata kannattaa. Eihän tuo tavallinen malli nyt mikään kovin kallis ole (n 13 euroa)

      • 1-2-X

        Erona noissa on se, että Power-mallissa on värähtelevä terä, jonka pitäisi nostaa partakarvat pystyyn ja paremmin ajeltaviksi. Sama systeemi kun Mach 3 Powerissa (...vai turbossa tms., mikä se nyt onkaan). Itse en juuri eroa huomannut, mutta tuo "sähköinen" malli on toisaalta vähän painavampi ja ainakin itselle tuntuu siksi paremmalta käteen. No, onhan se jotain uutta, jos ei tuollaista ole kokeillut.

        Edellisen kirjoittajan maininta paremmasta tuntumasta ja muotoilusta muutenkin pitää mielestäni paikkansa.

        Terien osalta rajausterä tuntuu hyvältä. Kun itsellä on ollut ongelmia käyttää tavallista terää nenänaluskarvojen täsmälliseksei ajamiseksi, tuolla se onnistuu hyvin.

        Noin muuten, ajotulos vaikuttaa aavistuksen tarkemmalta kuin aikaisemmissa malleissa. Itsellä kun on ollut "ongelmana" runsas parrankasvu, tumma parta ja kello viiden sänki, ehkä ongelma on vähän vähäisempi tuon kanssa. Ei paljon, mutta sen verran, että sen vaikuttaisi ainakin itse huomaavan.

        Ainoa ongelma tuon kanssa oli, että muutamien ensimmäisten ajokertojen yhteydessä kaulan iho tuntui vähän aralta ja alkoi punoittaa. Parhaiten tuon huomasi, kun käytin villaista kaulahuivia, joka selvästi ärsytti kaulaa varsinkin aamuisin. Toisaalta, ehkä tuo osoittaa terien ajavan vähän tarkemmin tai vähän syvemmältä.


      • nepshave

        Jep tänään kävin siis paikallisessa S-Marketissa katselemassa noita parranajo höyliä ja ihmettelin kun tuosta Fusionista oli 3 eriä mallia?? Onko mahdollista. Ensimmäinen paketti oli oranssi ja se oli se ihan ensimmäinen "perus" Fusion ilman sitä vibra hommaa. Maksoi siellä 12,5 e. Seuraavakin oli oranssi mutta siinä oli se vibra homma. Nimi tuolle seuraavalle oli Fusion Power. Noiden lisäksi kolmantena oli Fusion Power Stealth. Power ja Power Stealth oli siis samanhintaisia eli n. 16,5 e. Eli mikä ero on Powerissa ja Power Stealthissa kerta ovat samanhintaisia ja kummassakin vibra. Tosin väri oli silleen et se Stealth malli oli musta. Ja uskoakseni siinä Powerissa on "perus" Fusionin varsi kunnes siinä Stealthissa oli hieman erinlainen.


      • Tapsa2211
        nepshave kirjoitti:

        Jep tänään kävin siis paikallisessa S-Marketissa katselemassa noita parranajo höyliä ja ihmettelin kun tuosta Fusionista oli 3 eriä mallia?? Onko mahdollista. Ensimmäinen paketti oli oranssi ja se oli se ihan ensimmäinen "perus" Fusion ilman sitä vibra hommaa. Maksoi siellä 12,5 e. Seuraavakin oli oranssi mutta siinä oli se vibra homma. Nimi tuolle seuraavalle oli Fusion Power. Noiden lisäksi kolmantena oli Fusion Power Stealth. Power ja Power Stealth oli siis samanhintaisia eli n. 16,5 e. Eli mikä ero on Powerissa ja Power Stealthissa kerta ovat samanhintaisia ja kummassakin vibra. Tosin väri oli silleen et se Stealth malli oli musta. Ja uskoakseni siinä Powerissa on "perus" Fusionin varsi kunnes siinä Stealthissa oli hieman erinlainen.

        Itselläni on kevään ja kesän aikan ollut käytössä 2 kpl Gillette Fusion Power partakoneita. Kummassakin partakoneessa on ollut ongelmana että partakone käynnistyy jatkuvasti itsestään ja jää "surisemaan" jolloin paristo tyhjenee. Paratakoneeseen ei siis kosketa vaan ongelma ilmenee satunnaisesti jopa muutaman minuutin välein...

        Toinen ongelma on että katkaisimen suojamuovi irtoilee.

        Kyseessä on varmasti tyyppivika joten Gillette saisi korvata vialliset partakoneet (mihin voi lähettää).


    • The Real J.

      Itse ostin kokeeksi tuon Fusion perusmallin (ei moottoria) ja olen jo jonkin aikaa ehtinyt käyttää sitä. Omasta mielestäni selkeä parannus aikaisemmin käyttämääni Mach 3:een, joka ei toki sekään ollut yhtään hassumpi. Ajojälki tuntuu siistiltä eikä tuo pahemmin ärsytä ihoa, ainakaan sen enempää kuin Mach 3. Lisäksi tuossa on se etu että sillä on huomattavasti helpompi ajaa kaulassa olevan luomen ympäriltä ja päältä. Siinä missä Mach 3:lla sai olla TODELLA varovainen luomen kohdalla voi tuolla vetää aika huoletta kunhan on vähän varovainen.

      Eli oma kokemukseni on varsin hyvä. Enää en Mach 3:een palaa.

    • Gonapartanen

      Pitää täälläkin käydä mainostelemassa. Ite sain toissapäivänä kotiin paketin, kun tilasin vaihtoteriä e-villeltä. Makso 13 egee neljä terää. Miinuksena, että tuli kotiin 2 viikon päästä tilauksesta, mutta meni hermot, kun osti siwasta/marketista ennen johonkin 18e/4 terää hintaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe