Valtio tulee aina ottamaan autoilusta saman veron kuin nykyisin, tavalla tai toisella.
Ensin on saatava korkeiden käyttömaksujen avulla suuret, paljon polttoainetta nielevät autot pois.
Kun muutaman vuoden kuluttua suuret ja paljon kuluttavat ajokit on paalaamossa, siiretään verotuksen painopiste niihin autoihin mitkä on jäljellä.
On turha kuvitella autoilun enää milloinkaan halventuvan.
Ensin on saatava korkeiden käyttömaksujen avulla suuret, paljon polttoainetta nielevät autot pois.
Kun muutaman vuoden kuluttua suuret ja paljon kuluttavat ajokit on paalaamossa, siiretään verotuksen painopiste niihin autoihin mitkä on jäljellä.
On turha kuvitella autoilun enää milloinkaan halventuvan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minäkin joudun todennäköisesti kuljettamaan tulevaisuudessa 5-henkistä perhettäni ja koiraa jollain fiestalla, kun kunnon perheautoon ei ole varaa.
Kaiken saatavissa olevan tiedon mukaan ainoa kansantaloudellisesti kestävä tavoite on painaa kaikki kuljetuksiin kohdistuvat verot niin allas kuin EU-Suomessa suinkin on mahdollista. Toivottavasti vielä lasketaan Kuitusen kansantaloudelle aiheuttamien vahinkojen suuruus varoitukseksi muille.
Muistuupa mieleen kun Ruotsin serkku kävi 90-luvun alussa Volvolla kyläilemässä ja tuumasi:
Kylläpäs teillä täällä suåmessa ån pienet autot!
Ihmisten varallisuus ja ansiotulot tulevat kehittymään niin nopeasti suomessa, että autoilun taloudellinen kokonaisrasite pienenee =autoilu halpenee.
ei halpene nyt eikä tulevaisuudessa.
"Ihmisten varallisuus ja ansiotulot tulevat kehittymään niin nopeasti suomessa, että autoilun taloudellinen kokonaisrasite pienenee"
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
-Salli minun nauraa kuuluvasti!
-Inflaatio laukaa,palkat ei nouse!
-Asuntokupla saattaa puhjeta kuten tiedämme!
-Korot ovat nousussa= perheillä konkurssivaara!
-Kansalla liikaa kulutusluottoja suhteessa tulotasoon!
-Globalisaatio vie työpaikat sinne missä on halpatyövoima!
-Energian hinta kasvaa!
-Yhteiskuntarakenne on huono=paljon vanhuksia=kallista!
-Paljon joka vaakalaudalla oleville työpaikoille määräyksiä sekä sanktioita EU:sta!
-Kaikki tulee kallistumaan,vaan palkan ostovoima huononee tai polkee paikalla!
-Jäsenmaksumme EU:lle tulee uusien köyhällis-sosialistimaiden liittymisen johdosta taas kallistumaan!
-Herrat ajavat eliitin johdolla vasten kansan tahtoa suomea NATOON! =Ei varmasti mikää halpene vaan kalistuu taas!
-Haluatko sinä taistelemaan NATON linjoille,ehkä palaamaan haavoittuneena tai sinnkiarkussa kotimaan multiin???
Eli järki käteen sekä siniset aurinkolasit pois naamarilta,REALITY LIFE on aivan joitan muuta, eikä vain tanssia kukkaiskedolla.
70-luku meni jo