moi

Kertokaa oikeesti miten mun kannattaisi edetä? Mä rakastan laulamista ja esiintymistä. Tunnen valtavaa hyvää oloa jos saan esiintyä ja jos vielä yleisö nauttii.
Olen aina ollut huomion keskipisteenä joka paikassa eikä kaverit sitä ole pistänyt pahakseen päinvastoin, koska pystyn antamaan myös muillekkin tilaa.
Niin asiaan...mä todellakin haluisin esiintyä enemmänkin kun kuppiloitten karaokessa. mItä mun kannattas tehdä? Maksaa studioaikaa ja tehdä jokin kover biisi ja lähetellä vai mitenhän vois itseään laittaa enempi julki?
Ymmärsiköhän kukaan :)

(Laulamisesta aina haaveileva)
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Päättelin rivien välistä, että olet vielä aika aloitteleva ja nuori laulajanalku. Tässä vaiheessa tuskin kannattaa haaskata rahoja studioaikaan ta lähetellä cover-demoja ympäriinsä. Toinen juttu olisi jos olet itse tehnyt hyviä kappaleita joissa olisi levytysainesta.

Esiintymiskokemusta pitäisi hankkia jos laulajan urasta haaveilee, tämän on huomannut idols-karsintojakin katsoessa ("kyllä se vielä kotona hyvin meni, nyt jännitti liikaa").

Yksin on laulajan paha esiintyä, joten jonkinlaisen taustaporukan tarvitset. Bändi tai vähintäänkin pianisti jonka kanssa voit harjoitella ja esiintyä. Alkuun joutuu luultavasti ilmatteeksikin keikkailemaan, joten kanssaesiintyjilläkin pitäisi olla intoa hankkia kokemusta ainakin aluksi ilman kunnon korvausta.

Jos olet kevyemmästä musiikista kiinnostunut, kokoa itsellesi bändi tai hommaa itsesi jonkun bändin solistiksi (katsele vaikka muusikoiden.netistä hakisiko joku lähelläsi oleva porukka solistia tai olisiko soittajia vaikka bändiä). Siinä karttuu kokemusta musiikin tekemisestä ja bändin kanssa voit päästä keikkailemaankin. Jos on aloittelevasta porukasta kyse joutuu varmasti aluksi ilmatteeksi/kulukorvauspohjalta esiintymään, aluksi pikkupubeissa, nuorisotiloissa ym. mutta pikkuhiljaa voi asia edetä.

Jos taas klassinenkin puoli kiinnostaisi niin aluksi laulutunnille ja musiikkiopiston tms. puitteissa voi sitten päästä harjoittelemaan esiintymistäkin.

Toki popinkin puolella on koulutusta ja sen puolen musiikkiopistoista voisi niitä bändikavereita ja esiintymismahdollisuuksiakin löytyä.

Äänestä
  • kiitoksia vastauksesta.
    olen 26v eli en niin kauhean nuori laulajan alku :D
    Lähinnä mua kiinnostaisi iskelmä musiikki tai suomi rock tyyppinen...siis lähinnä Anna Eriksson ja irinaa :)
    Miehellä olis bändi, mutta harmi kun niitä ei kiinnosta se, mikä mua kiinnostas :)
    Niillä on oma juttunsa....
    Mutta muusikoiden nettisivuja vois tarkkailla ja laulutunteja ajattelin ottaa.
    Jospa joskus jotain tulis.

    (edelleen laulamisesta haaveileva :D)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jessuli kirjoitti:

Kertokaa oikeesti miten mun kannattaisi edetä? Mä rakastan laulamista ja esiintymistä. Tunnen valtavaa hyvää oloa jos saan esiintyä ja jos vielä yleisö nauttii.
Olen aina ollut huomion keskipisteenä joka paikassa eikä kaverit sitä ole pistänyt pahakseen päinvastoin, koska pystyn antamaan myös muillekkin tilaa.
Niin asiaan...mä todellakin haluisin esiintyä enemmänkin kun kuppiloitten karaokessa. mItä mun kannattas tehdä? Maksaa studioaikaa ja tehdä jokin kover biisi ja lähetellä vai mitenhän vois itseään laittaa enempi julki?
Ymmärsiköhän kukaan :)

(Laulamisesta aina haaveileva)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu