Mitä mieltä olette, meneekö elimistö helposti säästöliekille, jos syö n. 1000kcal tai vähän enemmänkin alle oman arvioidun kulutuksen? Yritän pudottaa n. 5kg ja olen syönyt n. 1000-1200kcal päivässä melko proteiinivoittoista ruokaa. Harrastan sen verran liikuntaa, että arvioitu kulutukseni pyörii 2000kcal - 2500kcal paikkeilla päivässä. Olen ollut kuurilla nyt kaksi viikkoa ja juurikaan mitään ei ole tapahtunut painolle.
säästöliekki
kuurilla
3536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli parempi kun pistät pirusti rohjoa sisääsi ja unohdat laihtumisen. Sinä et laihdu kirveelläkään, itse juuri sen todistit. On se semmoinen säästöliekki se!
kauanko meinasit jaksaa sinnitellä noin suurella vajeella? voisinpa veikata että puhti loppuu pian...
Tuolla ruokavaliolla ja kulutuksella loppuu pian muutakin kuin puhti, nimittäin keho ryhtyy syömään itseään ja ensin sitä ei edes huomaa vaan vasta myöhemmin tulee kehon toimintojen romahdus.