Olen vasta 18-vuotias, mutta minulla tuntuu olevan jo pysyvät silmäpussit. Ne eivät lähde, vaikka nukkuisinkin yöni hyvin. Peiliin kun katsoo, niin näyttää siltä, kuin sieltä vastaan katsoisi viisikymppinen täti. Onkohan mitään keinoa päästä noista eroon, tai edes hieman pienentää niitä? Ja mistä tuollaiset silmäpussit oikein johtuvat? Olen ollut hyvin masentunut ja stressaantunut pitkiä aikoja, joskaan en enää, ja jossain vaiheessa nukuin yöni aina hyvin huonosti. Olisiko tuolla ollut jotain vaikutusta asiaan?
Silmäpussiongelma
marja-
3386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Silmäpussit ei välttämättä johdu huonostinukkumisesta. Mun yhellä kaverilla on ollu pussit syntymästä asti ja eihän sille oikeestaan mitään voi. Varaa aika plastiikkakirurgille, jos se auttais.
moi
Aineenvaihdunta ja ruokavalio vaikuttavat paljon siihen miltä silmänympärys näyttää.. eka konstina jätä suolaset iltapalat pois, kerryttää nestettä yön aikana :) Itsellä ongelmaan auttoi Avonin tuotesarjasta löytyvät kaksivaiheinen silmänympärysvoide jota on hyvä käyttää kuurina 1-2 vko -sekä jatkuvaan käyttöön tummentumia ja turvotusta vähentävä sarjan silmänympärysvoide jokapäiväisessä käytössä. Suosittelen.. tuotteita voi tilata suoraan maahantuojalta eikä kukkarorepeä.. jos kiinostuit sarjasta laita viestiä profiilistani löytyvään sähkäri osoitteeseen myös linkki avonin kuvastoon jossa näet hinnaston ja tuotteet
siskollani oli sama ongelma, ja hänellä ainakin auttoi silmänympärysvoide. Se heijastaa valoa (eli silmänaluset eivät näytä tummilta), ehkäisee ryppyjä ja vähentää turvotusta. Kannattaa kysellä esim. yves rocherilta.