Eka suhde...

nbd

Ollaan seurusteltu tyttöystävän kanssa noin 1.5v. Välillä menee ihan hyvin, mitä nyt riidellään melkein joka kerta kun nähdään. Ei asuta saman katon alla. Molemmat on aika erilaisia, mikä ei välttämättä tarkoita tässä tapauksessa pelkästään hyvää asiaa.

Tää on eka suhde mulle ja musta tuntuu etten ole vielä valmis heittäytymään täysillä suhteeseen. Samalla kyllä jotenkin tuntuu/olen aavistavinani ettei tyttöystävänikään olisi ihan valmis tähän suhteeseen. En ole uskaltanut ikinä sanoa mitä oikeasti ajattelen, koska tuntuu että olen se heikompi osapuoli keskusteluissa.

Tyttöystäväni pitää minusta omien sanojensa mukaan mielettömästi, mutta minä en näe suhdetta sellaisena jossa haluan olla koko lopun ikäni. Jos itse ajattelen näin niin tuntuu typerältä hukata toisen aikaa minuun. Olen itse 5 vuotta vanhempi, nuori kuitenkin vielä. Tällä hetkellä suhde tuntuu kivireeltä harteilla.

Mitäköhän kannattaisi tehdä? Sanoa suoraan miten asia on ja jättää?

6

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asia on

      ja jättää, niinkuin itsekin jo totesit.

    • in search of the perfect wave

      helvettiläinen, ymmärrä sitten lopettaa jos et ole täysillä mukana. tyttöpä voi olla, oli sun luulosi mitä hyvänsä
      jos tunnet noin, olet sydämetön jos jatkat........

    • nbd

      Vielä...


      Oisin tehnyt sen jo kauan sitten jos olisin osannut, tai uskaltanut. Onko mitään vinkkejä siihen? Asian tekee mulle hankalaksi se että toinen on paljon väkevämpi persoona.

      • Bluee

        Puhukaa asiasta kasvotusten, kaikki huonot puolet, hyvät asiat, mikä ei toimi, miksi ei tunnu näin jne..

        Jos parisuhde tuntuu taakalta kannattaako sitä jatkaa? Olettehan te olleet pitkään yhdessä, mutta jos suhde on jatkuvaa riitelyä eikä toiselle voi olla rehellinen se juttu ei toimi. Ensimmäinen kumppani on tuskin elinikäinen, olet varmaan halukas näkemään millaista olisi jonkun toisen kanssa?

        Ainahan voit sanoa, että haluat nähdä maailmaa ja kokea asioita toistenkin kanssa. Ole rehellinen tyttöystävällesi, rakastatko häntä enää? Oletko rakastanutkaan?

        Omalta kokemuspohjalta ja muiden ongelmien pohjalta voin sanoa, ettei suhde kestä, jos toinen osapuoli on toista vahvempi ja voi päättää suhteen kulusta. Opettele sanomaan vastaan, ei sinun tarvitse alistua kaikkeen, mitä tyttöystäväsi sanoo!

        Kyllä se siitä.. Hänen pitäisi ymmärtää, jos sanot asiat suoraan ja rehellisesti.

        Stemppiä!


    • Minun kantani on se että kyllä olis parempi että kertoisit tyttöystävälles suoraan mitä ajattelet teidän suhteesta. Kerroit että tämä on eka suhde sulla. Itselläni ei ole yhtään ainuttakaan suhdetta takana ja voin hyvin kuvitella tilanteesi, varsinkin jos kyseessä on tosiaan eka suhde. Ilmeisesti tyttö on kokenut noissa seurustelujutuissa. Kerro sille tytölle suoraan mitä ajattelet, enpä nyt muuta osaa näin maallikkona sanoa.

    • Raksamies/panomies

      Jos sinä siltä pillua saat niin miks et jatkaisi. Etsi vaikka siinä sivussa uusi nainen ja nussi sitäkin. Anna entiselle kenkää vasta kun olet löytänyt uuden varman pillun. Et näin jää ilman missään vaiheessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1236
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1111
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      98
      833
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      308
      792
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      609
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe