Pearl rummut?

Just_me_

Hei.

Onko kellään kokemusta Pearl merkkisistä rummuista? Kun aloittelija olen ja kova hinku olisi rumpuja päästä ostamaan, mutta noista merkeistä en oikein tiedä. ^^'

Kiitos!

4

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr. Jesus

      itselläni ei ole rumpuja laisinkaan, koska olen kitaristi. isoveljeni on kuitenkin pearl-rumpujen omistaja, ja pelkkää hyvää sanottavaa hänellä on..

    • Ian Paice

      Pearl on huippumerkki, joten jos on reilusti fyffee, niin sellaiset kalliit, please :)

      Pearl tekee myös aloittelijoille kelpo settejä, jotka ovat edullisia ja joilla pääsee soiton makuun vallan mainiosti. Hinnat alkavat jostain 500 € tietämiltä. DLX Music niitä taitaa myydä.

    • Rudimentinruhtinas

      Siinä on monta muuta juttua, jotta innostut alasta.
      Siis se merkki on hyvä. On monta muutakin hyvää merkkiä.

      Osta heti alkuun hyvä pasarinpedaali ja kunnon pellit, joissa on suht. hyvä saundi. Ne maksaa enemmän suhteessa kuin ne perusrumpupaketit.
      Huonotkin rummut on hyvät, kun ne pellit saundaa ja polkimet skulaa. Mitä väliä niillä pönttöjen pienillä saundieroilla on, jos sä soitat jossain kellarissa. Tuntuma ja fiilis on se kaiken a ja o.
      Nimittäin ne halvat pellit on kamalia ja niitä ei jaksa kukaa kuunnella. Jos on huono poljin, niin alkuun pääsy on vaikeampaa.
      Niiden pönttöjen saundessa on eroja, mutta halvan ja vähemmän halvan ero on pieni saundillisesti. Taas hyvä saundiset maksa maltaita.

      Katso, että se setti on tukevan näköinen. Ei lelun näköinen. Sekin kertoo jotain.

      Itse tulin kovaksi rumpaliksi, jota miehet kadehtii ja naiset ihailee hakkaamalla simona kumipädejä. Kunnon rummuista ei ollut tietoakaan, mutta nyt naista riittää, kun homma skulaa.

    • Pearlii

      Itselläni on Pearlin rummut, ja on pelanneet! Tosin eihän niillä pöntöillä ole niin väliä, mutta oon tosi tyytyväinen Pearlin rakenteisiin. On muuten tukevan tuntuiset ettei tarvitte pelätä milloin setti kaatuu... ;) Joku joka tykkää enemmän tomeista, voi ehkä enemmän neuvoa noitten pönttöjen suhteen mutta itse ainakin suosittelen! Itse kun enemmän käytän peltejä ja virveliä soitossa kuin tomeja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17053
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4794
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2718
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      144
      2006
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1597
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      397
      1530
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1497
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      22
      1306
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1203
    Aihe