Hei.
Onko kellään kokemusta Pearl merkkisistä rummuista? Kun aloittelija olen ja kova hinku olisi rumpuja päästä ostamaan, mutta noista merkeistä en oikein tiedä. ^^'
Kiitos!
Onko kellään kokemusta Pearl merkkisistä rummuista? Kun aloittelija olen ja kova hinku olisi rumpuja päästä ostamaan, mutta noista merkeistä en oikein tiedä. ^^'
Kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
itselläni ei ole rumpuja laisinkaan, koska olen kitaristi. isoveljeni on kuitenkin pearl-rumpujen omistaja, ja pelkkää hyvää sanottavaa hänellä on..
Pearl on huippumerkki, joten jos on reilusti fyffee, niin sellaiset kalliit, please :)
Pearl tekee myös aloittelijoille kelpo settejä, jotka ovat edullisia ja joilla pääsee soiton makuun vallan mainiosti. Hinnat alkavat jostain 500 € tietämiltä. DLX Music niitä taitaa myydä.
Siinä on monta muuta juttua, jotta innostut alasta.
Siis se merkki on hyvä. On monta muutakin hyvää merkkiä.
Osta heti alkuun hyvä pasarinpedaali ja kunnon pellit, joissa on suht. hyvä saundi. Ne maksaa enemmän suhteessa kuin ne perusrumpupaketit.
Huonotkin rummut on hyvät, kun ne pellit saundaa ja polkimet skulaa. Mitä väliä niillä pönttöjen pienillä saundieroilla on, jos sä soitat jossain kellarissa. Tuntuma ja fiilis on se kaiken a ja o.
Nimittäin ne halvat pellit on kamalia ja niitä ei jaksa kukaa kuunnella. Jos on huono poljin, niin alkuun pääsy on vaikeampaa.
Niiden pönttöjen saundessa on eroja, mutta halvan ja vähemmän halvan ero on pieni saundillisesti. Taas hyvä saundiset maksa maltaita.
Katso, että se setti on tukevan näköinen. Ei lelun näköinen. Sekin kertoo jotain.
Itse tulin kovaksi rumpaliksi, jota miehet kadehtii ja naiset ihailee hakkaamalla simona kumipädejä. Kunnon rummuista ei ollut tietoakaan, mutta nyt naista riittää, kun homma skulaa.
Itselläni on Pearlin rummut, ja on pelanneet! Tosin eihän niillä pöntöillä ole niin väliä, mutta oon tosi tyytyväinen Pearlin rakenteisiin. On muuten tukevan tuntuiset ettei tarvitte pelätä milloin setti kaatuu... ;) Joku joka tykkää enemmän tomeista, voi ehkä enemmän neuvoa noitten pönttöjen suhteen mutta itse ainakin suosittelen! Itse kun enemmän käytän peltejä ja virveliä soitossa kuin tomeja...