Mitä syödä?

Olen aloittanut kuntoilu/painonpudotus urakan vuoden alusta. Näin alkuun olen jättänyt herkut pois ja lisännyt liikuntaa. Nyt olisi kuitenkin aika puuttua jo syömisiinkin. Mutta ongelma on se etten oikein tiedä mitä kannattaa syödä. Mikä olisi hyvä aamupala, tavallisesti syön leipää ja juon kahvia, mutta olen ajatellut siirtyä kaurapuuroon ja marjoihin?! Koulussa syön joka päivä "oikean ruuan", kalaa/lihaa, kasviksia, perunaa/riisiä. Lisäksi olisi varmasti hyvä joku keitto illalla?! Entäpä iltapala? Iltaisin naposteluhimo on suuri, tulisi koko ajan oltua jääkaapilla! Olisi kiva saada hyviä vinkkejä sopivista ruuista, joissa tarvittavia ravinteita, mutta silti kevyitä!
3471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olen itse aloittanut joulukuussa liikuntaharrastukset taas ja samalla, nyt alkanut katsomaan mitä syön?
Elätkö jonkun kansa vai yksin? Yksin ollessa on minusta helpompi kontrolloida ostoksia ja sitä myöten syömisiä.. itse elän suhteessa ja mies ollit nyt tammikuussa paljon työssä, niin olen voinnut syödä mitä tahdon, ilman että pitää miettiä pitääkö kaupasta tuoda hänelle jotakin tullessani.. taihänen päinvastoin =)

Olen panostanut eniten aamupalaan ja aamupv:n.
Herään jo 5 jälkeen joten syön 6 aikaa jo ekan kerran. Leipää, sen päällä kevyt leikkelettä, kevyt juustoa, kurkkua, laitan margariiniä! Joskus olen paistanut jopa kanamunaa leivälle.. lisäksi, kahvia, jugurttia, jos siltä tuntuu, joskus syän jugurtin kanssa myös mysliä, en ole niin puuron ystävä.. juon myös paljon aamuisin vettä. Lisäksi otan monivitamiini sekä kalaöljy kapseli.
Syön itseni täyteen aamulla. Ennen en syönnyt aamuisin mitään!
klo 9-10 aikaa olen syännyt leivän, jonka olen tehnyt aamulla evääksi, kahvia ja jonkun hedelmän jos siltä tuntuu, tai sitten jugurttia, raejuustoa,porkkanan. Nälän mukaan. Kumminkaan ei mitään älyttömiä annoksia.
klo 12-13 välillä syön lounaan.. nälän mukaan. raejuustopurkki ja mikroruoka tai kotona tehtyä ruokaa kurkkua tai tomaattia, joskus otan kotoa ruisleipä viipaleen mukaan.
Klo 15-16 syön nälän mukaan, jos sellainen on.. jugurtin, lounaalta jäänneen raejuuston lopun, appelsiinin tai leivän.. joskus nälkä on niin iso että syön kaikki noita mainittuja =)
Lähden töiden jälkeen urheilemaan ja jos mulla on nälkä tai hiukoo tai treeniin lähtö venyy saatan ottaa jotakin pientä ennen sitä. (jotakin yllämainittuja)
Treenin jälkeen mulla ei yleensä ole kauhee nälkä, joten saatan syödä myslipatukan, appelsiini, leivän tms.. ja tietysti vettä.
Syön ylensä treenin jälkeen 1-2 tunnin sisällä.. ja se on kanaa,riisiä, salaattia, hedelmiä, raejuustoa, tms.. nälän mukaan. Nyt olen vkl:na tehnyt fetasalaattia ja syönnyt sitä sekä raejuustopurkin. Jos mäkean nälkä on iskenyt olen syönnyt appelsiini tai/ja keittänyt kahvia tms..

Mulla on tuo iltasyöpöttely ollut kanssa ongelma, mutta olen tehnyt niin että syön ajalla.. eli ekana sen salaatin.. odotan jos tulee nälkä.. olensyönnyt raejuuston.. jne jne

multa on 2 viikossa nyt lähtenyt tällä lailla 2,5 kg.

Äänestä

Heips!

kannattaa syödä jotenkin tähän tyyliin:

aamupala (joka aamu suht samaan aikaan, kouluaamuina esim. klo 7.00)
-iso lasi vettä
-kahvia/teetä
-puuroa tai jukurttia mysliä tai kananmunaa
-hedelmä

välipalaksi n.klo 10(jos tuntuu että tarvitsee, ei mitenkään välttämätön)joku pieni hedelmä, tai vaikka vähän pähkinöitä (ihan itsensä makuisena, ei maustettuna/suolattuna!)

lounaalla (koulupäivänä klo 11-12.30)

-kala/kana/vähärasvainen liha/kasvisruoka
-vain vähän perunaa/riisiä/pastaa
-puolet lautasesta salaattia
-vettä
-rasvatonta maitoa
-EI LEIPÄÄ!

välipalaksi (n. klo 14-15)

-kahvia/teetä
-vettä
-rasvatonta maustamatonta jugurttia tai rahkaa, marjoja, voit lisätä vähän sokeria, jos haluat
-VAIHTOEHTOISESTI ruisleipä, jonka päällä kevytjuustoa TAI kevytleikkelettä, paljon salaattia, kurkkua ja tomaattia. Jos tuntuu että on laitettava rasvaa, niin laita vaan vähän.

päivällinen (n.klo 17-18)

-samaan tapaan kuin lounas, eli vain vähän perunaa, pastaa, riisiä ja paljon paljon salaattia (kannattaa olla muuten tarkkana salaattikastikkeen kanssa, ne on usein tosi epäterveellisiä) ja tietysti jotain kevyttä, eli vähärasvaista kalaa, kanaa tai lihaa. Ei mitään leivitettyjä tai paneroituja juttuja siis.
-vettä
-rasvatonta maitoa

iltapala

-hedelmäsalaattia (tuoreista hedelmistä, ei paljoo siis mitään purkkijuttuja, niissä on sairaasti sokeria)
-ruisleipää samalla tavalla kun välipalalla
-puuroa?
-jugurttia ja marjoja
älä kumminkaan syö kaikkee noita samalla kertaa, vaan vaihtele illoittain niin että syöt jotain vaan.

siinä aika yleisesti. maailma on pullollaan hyviä ja terveellisiä ruokia:) itte oon saanu hyviä tuloksia ihan sillä että vähensin huomattavasti perunaa/riisiä/pastaa (otin koulussa ruualla esim. vaan puolikkaan perunan tai puol kauhallista riisiä ja sit enemmään sitä kalaa/kanaa ja ihan tosi paljon salaattia) ja jätin vaalean leivän kokonaan pois.

makeanhimoon auttaa usein hedelmäsalaatti tai esim. valion sokerittomat marjakeitot (mustikka, vadelma, mansikka, yms.) jotka on muuten tosi hyvää vaihtelua myös välipalaks ja aamiaiselle.

muuten, ihan mielenkiinnosta, minkä verran painat ja paljon aiot pudottaa?
Kysy ihmeessä lisää, jos vaikka voisin vielä auttaa!

Äänestä
  • painan tällä hetkellä 72 kiloa ja pudottaa pitäisi 62 kiloon. Mutta mitään kiirettä ei ole, haluan mielummn pysyviä tuloksia.

    Kiitos, sulla oli tosi hyviä ohjeita! Nyt vaan täytyy saada itsekuri kohdalleen, että malttaa pysyä sopivissa ruokamäärissä. Joskus kun himo iskee, tulee syötyä ihan mitä tahansa niin kauan että on jo pahaolo. Mutta kysyn jos mieleen taas tulee jotain. Nyt alan noudattamaan tuota rytmiä. Oli hyvä, että ruokailukertoja oli niin monta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaa1 kirjoitti:

Olen aloittanut kuntoilu/painonpudotus urakan vuoden alusta. Näin alkuun olen jättänyt herkut pois ja lisännyt liikuntaa. Nyt olisi kuitenkin aika puuttua jo syömisiinkin. Mutta ongelma on se etten oikein tiedä mitä kannattaa syödä. Mikä olisi hyvä aamupala, tavallisesti syön leipää ja juon kahvia, mutta olen ajatellut siirtyä kaurapuuroon ja marjoihin?! Koulussa syön joka päivä "oikean ruuan", kalaa/lihaa, kasviksia, perunaa/riisiä. Lisäksi olisi varmasti hyvä joku keitto illalla?! Entäpä iltapala? Iltaisin naposteluhimo on suuri, tulisi koko ajan oltua jääkaapilla! Olisi kiva saada hyviä vinkkejä sopivista ruuista, joissa tarvittavia ravinteita, mutta silti kevyitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu