Nyt sattui pikkuinen haaveri, ja mulla on nyt tikku kynnen alla. Tikun päätä pilkottaa vähäsen, mutta näyttää siltä, että tikku on mennyt katki. Toinen pää on todella syvällä. En saa edessäkään olevaa tikkua pois, sillä tavalliset pinsetit ovat liian paksut. Koko sormi on turvonnut ja sitä kuumottaa. Mikä avuksi? En ehdi lähteä minnekään terveysasemalla, sillä olen lähdössä matkalle. Yritän tässä samalla pakata tavaroita, sekä poistaa tikkua. Tarvitsen apua todella pian! Miten saan tikun pois?
APUA PIAN! Tikku kynnen alla!!!
apua ja PIAN!
612769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä huoli - jos et nyt saa tikkua pois (se on tiukassa, kun on uponnut kynnen alle), nousee se itsestään sieltä muutaman päivän päästä. Tikku aiheuttaa tulehduksen eli tikun ympärille tukee eritettä ja sitten tikku jo tuleekin pois lähes itsestään.
lyhyemmäksi. Silloin yleensä saa pinsetillä otteen tikusta. Ei haittaa vaikka kynnestä tulisi vähäksi aikaa epämuotoinen sehän kasvaa.
se ajaa tikun pois
tikku
pois?
mulla ei tullut 4 päivässä tikku kynnen alta, aitä kuumotti ja oli turvonnut sen kokoajan. Ekat pvt helkutin kipeä koko sormi, sitten vain painattaessa ja lopulta van jos kynnen päältä painoi. Otin lopulta pois viilaamalla kynnen pois tikun kohdalta kokonaan ja napsasin. Toimii
Minullakin on tikku kynnen alla ja se on kipeä. Mutta se tulee ulos jossain vaiheessa.