olemme 14 ja 15 vuotiaita tyttöja ja hakisimme ylöjärveltä lehdenjakajan paikkaa. vastaa nopeasti jos tiedät jotain paikkoja!
lehdenjakajan paikka alle 18 v
työnhakija
31319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ns."oikeita lehtiä" (Turun sanomat, Helsingin sanomat..) jne ette pääse jakamaan, alaikäisiä kun olette. Kannattaa katsella näitä ilmaisjakelulehtiä (täällä Turussa esimerkiksi Turkulainen), sinne otetaan hommiin samana vuonna kun 14v. täyttää, vaikka se olisi sitten se 31.12.
Kahdestaan ei kuitenkaan kannata jakaa, siitä kun ei muutenkaan saa kesäisin oikein mitään palkkaa, talvellakin saa tehdä lujasti töitä. Palkka määräytyy mainosten sekä piirin talouksien mukaan, itse jaoin joskus parisen kesää sitten reiluun 300 talouteen Turkulaista joka keskiviikko ja perjantai kaksi kuukautta, ensimmäisenä kuukautena sain palkkaa 40e ja toisena 50e, eli todella huonosti, varsinkin kun ottaa huomioon että jakamista edeltävät päivät piti käyttää lajitteluun, yhteensä siis 4 päivää töitä viikossa.
Jos olette työtäpelkäämättömiä, niin menkää edes mansikkamaalle tai vastaavaa, sieltä sentään saa edes vähän parempaa palkkaa kuin jaosta. Itse olin viime kesänä kurkuntaimia istuttamassa, sain palkkaa 4 päivältä 230e.
Katsokaa niistä kotiintulevista ilmaislehdistä se, että kuka sen jakelun hoitaa, ja ottakaa sinne yhteyttä.
Samaa mieltä edellisen kanssa, että palkka on HUONO. 14-/15-vuotiaille ei ehkä paljon muuta löydy, mutta kannattaa ainakin etsiä.
Kannattaa ottaa yhteytta paikallislehtiin, esim. Ylojarven Uutisiin, niista saa yleensa huomattavasti parempaa palkkaa kuin ilmaislehdista. Esim. itselleni (paikallislehti, ei kuitenkaan ylojarvella) tulee palkkaa 120-150e kuussa ja tyo vie aikaa 2-3 tuntia viikossa. Tyosta saa siis hyvaa taskurahaa pienilla tunneilla, tuosta voi laskea tuntipalkan hieman alle 9 euroa. Yleensa naissa yrityksissa maksetaan esim. kahden tunnin palkka vakiona joka jakokerralta vaikka siihen menisi se 35 minuuttia.