Miten maallikko pystyy ostamaan käytetyn auton

Olen ensimmäistä autoani ostamassa ja uuteen ei todellakaan ole varaa. Joku muutaman vuoden vanha auto on todennäköisin valinta.

Mitä pitäisi osata kysyä, mitä katsoa? Yksityiseltä saisi varmaan edullisemmin ostettua, mutta autokauppa tuntuisi kuitenkin luotettavammalta vaihtoehdolta (olenko väärässä)? Onko liikkeillä eroa (pääkaupunkiseudulla)?

Kuinka paljon ja millä perusteella voi yrittää tinkiä? Auton pystyn ostamaan ainakin pääosin, ehkä kokonaankin, käteisellä.
132551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos yksityiseltä ostat, niin takuu loppuu kun perävalot hävii näkyvistä. Liikkeellä on 6kk vastuu, joka koskee moottoria ja voimansiirtoa, kuluvia osia ei saa takuuseen, ainakaan tappelematta..

Kysy auton huolto historia/huoltokirja. Voit myös soittaa edelliselle omistajalle ja kysellä mitä korjauksia autoon on mahdollisesti tehty, kysele mahd viat yms.. Jakopään remmin vaihto on aina yksi tärkeistä huolto kohteista, koska jos katkeaa on iso remontti edessä, tai jos on vaihtamatta tulee siitä yleensä suht isot vaihto kulut.

Voit myös käyttää autotohtorilla, joka käy läpi auton käytänössä katsastus tyyliin, maksaa n 40-50€
Tinkiä voi aina ihan pelkästään sen takia, ettei kukaan maksa suoraan sitä mitä hintalapussa seisoo. Pyydä käteis-alet, jos käteisellä maksat yms yms....

Äänestä

Moi
En tiedä millaista autoa etsit mutta olkoon se millainen hyvänsä Toyotan mallit varteen otettavia vaihtoehtoja kaikki. Ostin ensin vaimolleni Camryn 2,2 l/vm 90 hän ajoi sillä 2 v kori oli jonkun verran ruosteessa ostettaessa sen toki huomasin, tekniikka toimi silti täysin moitteettomasti. Joten ostimme uuden Camryn 3,0l vm 92 auutossa kaikki tarvittavat varusteet ja korjata ei ole pahemmin tarvinnut, kulutus ainoastaan n.10 l /100 km isosta koneesta huolimatta, auto tosin vain vaimon käytössä.
Luulen että Camry on myös seuraava automme

Äänestä

kuin muissakin asioissa ekalla kerralla, että oppia ikä kaikki. Eli toista autoa ostaessasi olet jo paljon viisaampi.
Jos pelottaa, että tulee ostettua susi niin osta se uusi auto kuitenkin. Jos päädyt uuteen niin tarkista pakollisten huoltojen hinnat. Ne voi olla yllättävän kalliita ja tekevät muuten edullisesta ostohinnaltaan olevasta autosta kalliin.
Jos auto tulee ympärivuotiseen käyttöön niin varmaan pitää ostaa auto järjellä, mutta tunnetta tarvitaan myös, että pitää autosta hyvää huolta.
Onnea vaan auton ostoon, kyllä se siitä:)

Äänestä

pitäisi olla mitään isompaa vikaa, jos ei ole maanantai kappale tai kolaroitu, vie autotohtorille.

Yksityisen hinnasta 1000e pois:)

Äänestä

en ole koskaan ostanut käytettyä, mutta myynyt suoraan pois kaiki 15 autoani.

Mutta jos ostaisin, menisin lähiseutuni liikkeeseen ja kysyisin että mitä he suosittelevat.

Kertoisin myös että asun lähellä ja jos hyvän myytte, voin tulla toistekin,
kun rikastun.

MITÄ pitää kysyä,
niitä varmaan jo saitkin,
Mutta minä neuvoisin etä menet sellaisiin paikkoihin josta et aio ostaa
ja siinä katsomisessa opit,

moni on todella sujuvia puhumaan,
joten pidä pääsi, älä osta ensimmäisen kuukauden aikana.

Katselemalla oppii, autot eivät lopu.
Joka kerta auton hinta laskee kun käyt liikeessä.

Äänestä

yksityiseltä ei todellakaan saa tänäpäivänä parinvuoden ikäistä autoa ainankaan nettiautosta halvemmalla kuin merkkiliikkeestä.

Äänestä

jota voit näin netitse tarkastella on hyvä tai ainakin suuntaa-antava. Lisäksi isä tai joku autoista ymmärtävä kaveriksi, kun lähdet kaupoille. Ehkäpä olisi hyvä päättää, mitä merkkiä / mallia haet ja sitten koeajaa useampi samanlainen, jotta saat tuntuman kyseiseen automalliin. Ota selvää auton omistushistoriasta, koska se monesti kertoo enemmän kuin mikään muu. Kun autolla on ollut vaikka 2 omistajaa alle vuoteen voi kyseessä olla ns. kiertopalkinto. AKE.n palvelu maksaa, mutta se voi myös säästää tuhansia. Älä hosu, vaikka autohinku polttelisi, koska hosuessa käsi osuu ties mihin ....

Meni vähän takamus edellä puuhun, mutta pääsit varmaan jyvälle.

Äänestä
  • useampia. Merkin ja mallin valinta voisi auttaa
    asiaa ja tosiaan kokeilemaan usempia. On niissä
    eroja. Halpa auton hankinnassa kesällä oli hirveät
    erot. Savuttavasta p****sta, hyvään siistiin autoon ja siitä väliltä. Ulkoinen olemuskin viittaa usein kuntoon, ainakin meidän tapuksessa.

    Viat kertaantuvat niin että jos heti löytyy yksi
    niin mietityttää mikä on seuraava, onko usempikin
    vika?

    Äänestä

  • Kun olet löytänyt sopivan, suosittelen soittoa AKE.en (3Eur/min) tarkistamaan auton ja omistajan tiedot.Kokemuksesta voin kertoa,ettei autokauppiaiden (liike/yksityinen) puheisiin kannata uskoa vaan tarkistaa ITSE AKE.lta.
    Liikkeessä myytiin kolariautoa(lunastus) kolaroimattomana, yksityisellä verot maksamatta(ajokielto).Itse löysin yksityiseltä "uuden" käytetyn pari tonnia halvemmalla (7000), kuin vastaavat liikkeissä.

    Äänestä

Et maininnut ollenkaan hintaluokkaa ja kokoa.
Jos muuten kelpaa niin suosittelen jotain pikku autoa uutena ostettuna. Koska uusi on aina uusi, sisällä uuden auton tuoksut , ei tunkkaista hajua niin kuin vanhoissa tahtoo olla. Niissä on 2-3 vuoden takuut, eli rahaa ei mene korjausluluihin. Halvimmat maksaa n.11000€
Nämä nykyiset uudet pikkuautot on todella hyviä, hiljaisia hyviä ajaa. Eivät juurikaan eroa isommista kuin kokonsa puolesta. Itse tykkään pienikokoisista autoista, ei ole tarvista Elvistellä.
Olen ajanut Toyota Diisseli Yariksille muutaman kuukauden ja olen siihen todella tyytyväinen. Aikaisemmin oli vain isompia autoja.

Äänestä

Käytä sitä autoa esimerkiksi katsastuskonttorilla autotohtori-palvelussa. Syynääväät auton perusteellisesti läpi siellä ja antavat auton kunnosta mustaa valkoisella.

Autoa ostaessasi muista keväällä tuleva autoveroale eli ei kannata mitään kallista koslaa ostaa tai sitten lykätä auton ostoa veromuutoksen yli.

Hinnasta kannattaa tinkiä vähintään 10 prosenttia - mielellään 20. Jos ei ala irrota alea niin ala pohdiskella ääneen tulevaa veromuutosta ja sen vaikutusta kyseisen auton arvoon.

Äänestä

Muutaman vuoden ikäisen auton ostamisessa ei nyt mitään mmailmanloppua ole odotettavissa.Menet reippaasti kauppaan katsomaan mieleisen ja ostat pois.Täällä kun näppylänaamojen neuvoja alat lukemaan niin auto jää ostamatta.

Äänestä
  • edesauta kauppoja mutta hyviä pointteja tulee
    esille. hyvä kauppa vois tulla myös 2 - 3 vuotiaasta ja noihin saa takuitakin. Auton arvosta
    pudonnut kuitenkin jo suurin osa -30% -40%

    Eikä läheskään kaikki käytetyt haise pahalle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilman että tulee huijatuksi kirjoitti:

Olen ensimmäistä autoani ostamassa ja uuteen ei todellakaan ole varaa. Joku muutaman vuoden vanha auto on todennäköisin valinta.

Mitä pitäisi osata kysyä, mitä katsoa? Yksityiseltä saisi varmaan edullisemmin ostettua, mutta autokauppa tuntuisi kuitenkin luotettavammalta vaihtoehdolta (olenko väärässä)? Onko liikkeillä eroa (pääkaupunkiseudulla)?

Kuinka paljon ja millä perusteella voi yrittää tinkiä? Auton pystyn ostamaan ainakin pääosin, ehkä kokonaankin, käteisellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu