Pankin vaihto + kulut

praimeri

Vaihdettiin pankkia pari vuotta sitten, mutta rahastosijoitus jäi vielä vanhaan pankkiin. Nyt tekisi mieli siirtää ko. sijoitus nykyiseen pankkiin, niin mikähän lienee kulu? Pitääkö nostaa koko summa pois ja maksaa 28% vero, vai onnistuuko siirtäminen pienemmillä kuluilla? Uuden pankin (Nordea) täti ei tiennyt, mitä kulua vanha pankki (OP) ottaa siirrosta?

3

3764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeellinen?

      Etkö voi harkita jättämistä OP:iin?

    • Yleensä ainoa keino siirtää rahastosijoitus pankista toiseen on vanhojen rahasto-osuuksien myyminen ja uusien ostaminen tai merkitseminen. Myynnissä realisoituu luovutusvoittoa tai luovutustappiota ja menee myyntipalkkio.

      Myyntipalkkion vähentämisen jälkeen tilille tulevasta luovutusvoitosta menee 28% veroa, ellei ole aiempia luovutustappioita, jotka siitä saa vähentää. Luovutustappio on vähennyskelpoinen myyntivuoden ja kolmen sitä seuraavan vuoden verotuksessa, mutta ei mistään muusta tulosta kuin luovutusvoitoista.

      Lisäksi vielä uuden pankin rahasto-osuuksien ostosta menee yleensä palkkio ellei kysymyksessä ole jokin erikoistarjous, kuten aloittavan uuden rahaston osuuksien merkintä.

      Poikkeuksena edellä sanottuun voisi ehkä olla jokin sellainen sijoitusrahasto, jota sekä vanha että uusi pankki edustavat. Sellaisia ei liene käytännössä olemassa ainakaan OP:n ja Nordean kesken. Pankkien ja rahastoyhtiöiden tekemien järjestelyjen yhteydessä kokonaiset rahastot voivat kyllä siirtyä pankista toiseen ilman asiakkaille aiheutuvia kuluja tai veroja.

    • Ei mitään hyötyä

      Jos et tarvitse noita rahoja johonkin konkreettiseen, ei kannata vaihtaa vaihtamisen vuoksi. Vaihdosta menee kuluja eli lunastus 1 % ja uudelleen merkintä Nordeassa 1%(solotunnareilla 0,75%).

      Itse olen Nordean tiliasiakas ja useita Nordean rahastoja on myös. Sen lisäksi mulla on rahastoja mm. OP-Rahastoyhtiössä, Tapiolassa, Roburissa, Hansassa, Aktiassa, FIMissä, SEB-Gyllenbergissä ja Odinissa. Kaikkien näiden rahastojen hoitotili(=kotiutustili) on mun Nordean päätili.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1797
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1608
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      49
      1144
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1020
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      848
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      770
    Aihe