Olen varreltani 179 cm ja rungoltani pahimmassa pöhössä pari kuukautta sitten 102 kg; painoindeksi siis reippaasti yli 30. Uutena vuotena aloitin 98-99 kilosta kovan kuntokuurin ja dieetin. Nyt paino on 94 kilon hujakoilla. Tässä reseptini:
- ei alkoholia, sokeria eikä kofeiinia
- päivällä normaali lounas, ehkä pienempi annoskoko
- illalla hiilihydraatiton einesateria (lihapullia, kananugetteja, jauhelihapihvejä)
- 1-1½ tunnin lenkki (lähes) joka ilta
- ennen nukkumaan menoa 1-2 perunaa, ei muuta
Alussa oli vaikeaa päästä huonoista tottumuksista, ja vetokin oli poissa, kun ei saanut pitsaa, kaljaa ja kahvia. Nyt olo on kuitenkin jatkuvasti energinen ja mieli korkealla. Myrkkyjä ei tee edes mieli.
Tavoitteena päästä elokuuhun mennessä 85 kiloon ja maratoonikuntoon!
- ei alkoholia, sokeria eikä kofeiinia
- päivällä normaali lounas, ehkä pienempi annoskoko
- illalla hiilihydraatiton einesateria (lihapullia, kananugetteja, jauhelihapihvejä)
- 1-1½ tunnin lenkki (lähes) joka ilta
- ennen nukkumaan menoa 1-2 perunaa, ei muuta
Alussa oli vaikeaa päästä huonoista tottumuksista, ja vetokin oli poissa, kun ei saanut pitsaa, kaljaa ja kahvia. Nyt olo on kuitenkin jatkuvasti energinen ja mieli korkealla. Myrkkyjä ei tee edes mieli.
Tavoitteena päästä elokuuhun mennessä 85 kiloon ja maratoonikuntoon!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikissa noissa sun "hiilihydraatittomissa" on reilusti hiilihydraattia ja mitävarten sä jotai perunoita vedät ennen nukkumaanmenoa? Takuuvarma tapa kerätä hirveästi nestettä elimistöön; vetää tuollanen tärkkelys-hiilariläjä nassuun illalla.
Kofeiini polttaa rasvaa ja kiihdyttää aineenvaihduntaa, se on laihduttajalle ihan hyvä aine. Peruna on myrkkyä.
Miksi syön perunan ennen petiä?
http://www.radiantrecovery.com/4r.htm
Miksi lopetin kahvin juonnin?
http://www.teeccino.com/weightloss.aspx
Mulla toimii. Kukin tavallaan.
Saathan sinä uskoa, mitä haluat :) Perunassa ei todellakaan ole mitään sellaista, joka vaikuttaisi tuolla tavalla. Tutustu ennemmin faktatietoon, perunan ravintoarvoihin, kuin tuollaiseen hömppään :) Vaikka tuolta: http://www.fineli.fi/food.php?foodid=28913&lang=fi
Sama juttu kahvin kanssa, kohtuus tietenkin kaikessa ja järki kädessä, niin hyvin menee..
Hienoa, että olet löytänyt toimivan dieetin ja terveysohjelman. Vaikka liikunta ei olekaan ruokavalio, on se oleellista terveyden ja hyvinvoinnin kannalta.
Täällä tuntuu olevan vallalla yleinen perunakammo. Piristävää lukea myös perunaa puoltavia tekstejä. Perunahan on uuden elämän alku eli se jo merkitsee sitä, että siinä on merkittävästi elämälle hyödyllisiä aineita. Kiintoisaa on, että peruna tulisi nauttia kuorineen. Mistään ravintolasta/ruokalasta ei nykyään saane kuorineen keittettyä perunaa. Peruna on keitettävä itse. Kuorineen kypsennetty uuniperuna voi ravintolassakin olla mahdollinen.
Painosi putoamisvauhti hidastuu, mutta tavoite on realistinen enkä epäile sen toteutumista. Tsemppiä matkaan! Tärkeää on, että on itselleen sopiva ja toimiva ruokavalio, jota voi noudattaa ilman takarajaa.
ettei lihapullissa ja jauhelihapihveissä ole taikinaan lisätty korppujauhoja ja ettei nugetteja ole pyöritelty jauhoissa. Piilohiilihydraatteja jauhojen muodossa löytyy aika monesta elintarvikkeesta.
Ja vielä tärkeämpi taristaa, ettei lihapullissa ole liikaa rasvaa, se rasva kun pulskistaa, kuten Kirilistä ja A Heikkilästä voi todeta...
kuulostaa rankalta, että elokuuhun asti tuollaisella ruokavaliolla... kyllästyt?! Itse laihdutin aikoinaan monipuolisella ruoalla, vaihtelua ja paljon kuitua, siis en karsinut hiilihydraatteja paitsi karkit ja pullat pois.
Tässä mun reseptini jolla kilot lähtee. aamulla rasvatonta maustamatonta jogurttia marjojen kanssa, voit makeuttaa makeutusaineella. lounaaksi rasvattomaan maitoon tai veteen keitetty puuro (vaihdellen eri hiutale makuja) valion sokerittoman mehukeiton kanssa, välipalaksi hedelmiä, porkkanoita, mitä vain tuoretta vihanneksia tai marjoja. Päivälliseksi samaa ruokaa mitä valmistat kotona, valmista se vähärasvaisena, syö ruokaa vain vähän, täytä vatsasi salaatilla, raasteella, pakastevihanneksilla jne. Iltapalaksi rasvatonta jugurttia tai näkkäriä paljaaltaan teen kanssa.
saat syödä vapaasti vihanneksia, ja näkkäriä paljaaltaan tai ruisleipää, kokojyvä leipää, kunhan et kauheita määriä etkä laita päälle voita ym rasvasia makkaroita. Monipuolista etkä kyllästy ja taatusti terveellistä!
Ei tämä kuuri elokuuhun saakka kestä. Täytyy "dekompressoida" välillä -- kirjaimellisesti tasapainottaa -- ja pitää toinen ja ehkä kolmas dieettijakso myöhemmin.