oopperaa lahdessa

La Bohemen ensi-ilta tänään Lahden kaupunginteatterilla. Onko kukaan muu lähdössä kuulemaan/katsomaan?
5562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko kukaan käynyt katsomassa Lahden la Bohemen?
Kouvolan Sanomat haukkuu vaan kiva olis kuulla muitakin mielipiteitä, jotta kannattaako käydä katsomassa.

Äänestä
  • Olen nähnyt La Bohemen. Ihan hyvä produktio. Mika Pohjosta oli ilo kuulla hänen äänelleen prikulleen sopivassa roolissa. Ohjaus oli ihan kelpo. Tosin Rodolfon ja Mimin välinen rakkauden tunne olisi saanut olla vahvempaa.

    Kerrohan mitä lehdessä sanottiin.

    Äänestä

  • Turun sanomissa taas kehuttiin... Kouvola ei yleensäkään ole kiinnostunut kuin omista tuherteluistaan. Ettei kannata sille paljoa painoarvoa pistää. Itse olen kyseisen produktion ensi-illan nähnyt. Pidin, ja oopperaa on tullut vuosien varrella seurattua paljon.

    Äänestä

ooppera on ihana mutta solistikunta ei houkutellut. Mikä esityksessä haukututti?

Äänestä
  • Arvostelija ei Kouvolan Sanomissa löytänyt kyllä juuri mitään positiivista. Ohjaus varsinkin haukuttiin aivan lyttyyn. Ei saanut armoa myöskään solistikunta. Ainoat joihin kriitikko suhtautui suopeasti olivat Pohjonen ( mutta vain ääneltään) sekä Collinea laulanut solisti sekä orkesteri osittain. Tosin täytyy sanoa että Pohjosesta puhuttaessa tuskin voi mitään muuta kuin kehua ääntä koska se nyt vaan sattuu olemaan ,ainakin minun mielestäni, poikkeuksellisen komea. Sanoisin jopa maailmanluokkaa.
    Kiitoksia kommenteista. Kyllä taidan kuitenkin mennä katsomaan teoksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


boheemi kirjoitti:

La Bohemen ensi-ilta tänään Lahden kaupunginteatterilla. Onko kukaan muu lähdössä kuulemaan/katsomaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu