mulle tulee kohta burn out jos en pysty keksimään meille uutta kappaletta... aina kun rupee jotain tekemään niin tulee joko täys paska tai sitten huomaan etää sehän on samallainen ku jonkun toisen bändin kappale
keinot loppuu
apuva.-.
7308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eivät ne kappaleet sillä tavalla synny, että "Nyt on pakko saada huippupiisi tehtyy hetiiiii". Eivätkä kaikki voi olla lauluntekijöitä.
Mutta sen neuvon voin sinulle antaa, että tarkkaile alati ympäristöäsi, missä kuljetkin. Siitä se lähtee! Yhtäkkiä sitä vain tajuaa, että tuostahan minä menen ja kirjoitan.
Mitä taas tuohon sävelpuoleen tulee, niin ellei vain päähän ilmesty mahtavaa melodiaa, pitäisi ideoinnille ainakin valita sellainen päivä, ettei ole kuunnellut mitään musiikkia. Tällöin sinulla ei soi päässä minkään muun bändin kappaleet.
Muita neuvoja ei voi oikeastaan antaa, eikä noistakaan nyt paljoa iloa ole. Jos ei kappaletta synny, sen asian on vaan annettava olla. Ei siitä pidä seota, koska se ei auta asiaa tippaakaan.
Itse saan parhaat sävellykseni sellaisen päivän jälkeen jolloin olen kuunnellut erityisen paljon musiikkia, ollut bändiharkoissa, keikalla jne.
Kuvio toistuu samanlaisena joka kerralla: Paljon musaa ja hauskanpitoa pitkin päivää. Menen illalla täynnä intoa ja virtaa pehkuihin, sammutan valot ja päässä alkaa soimaan. Siinä pimeässä otan nauhurin käteen ja alan hyräilemään melodioita. Näin siis minulla. Jännä juttu että aina sama juttu, biisit tulee vasta puoliuneen. Näin ei käy kuitenkaan usein, sanoisin että muutaman kerran vuodessa, mutta kerralla voi tullakin sitten kuusi erilaista biisiä.
Kommentoin jo tuossa tätä samaa asiaa siten, että itse saan biisini puoliunessa.
Olen kuullut että jotkut huippusäveltäjät, esim Elton John lähtee teksteistä liikkeelle. Jos sinulla on teksti (kaverin tekemä tai oma, tai kenen tahansa tekemä teksti) johon voit samaistua ja jonka sanoman haluat välittää yleisölle, mieti kuinka sen voisit välittää yleisölle, minkälaisia sävelmaisemia teksti synnyttää. Toimii joillakin säveltäjillä. Lisäbonuksena tässä tavassa on se, että teksti on laatutavaraa eikä mitäänsanomatonta jorinaa.
Täältä neuvoja sanoittamiseen ja teksteihin:http://www.sanoittajat.fi/
Melodia voi hyvinkin löytyä tekstistä.
Opettele teoria jo senkin vuoksi, että löytäisit kaikki soinnut. Jos teoriapuoli on heikko, musiikki pelkillä duuriasteikon 1. 4. ja 5:llä sävelellä ei pitkälle vie.
Teoriapuoli siis kuntoon, niin saat kaikki sävelet käyttöösi. Kun kaikki sävelet ovat hanskassa, niin biisien teko on helpompaa ja biisit parempia.
Teoria on minusta niitä viimeisiä asioita mitä biisinteossa tarvitsee. Kaikkein tärkein on kuulo ja luovuus. Jos ne ovat kunnossa, ei tarvitse tietää mistään teorioista mitään. Ja kuulolle se musiikki myös tehdään.
Ei siitä teoriasta välttämättä haittaa ole, mutta turha keskittyminen siihen ei kyllä biisinteossa auta.
Itselläni on vastaava ongelma se, että jälkikäteen minä tai useimmiten joku muu bändiläisistämme huomaa, että toi melodiahan on jo siinäjasiinä biisissä. Ei oikein uskalla enää vissiin juuri säveltää kun tuntuu että sen jälkeen harteilla painaa plagiointisyytteet.