muut vaihtoehdot ovat huonompia, kun valtiolle pitää tulla suuren piirtein sama rahamäärä.
Käyttö tai omistusveroa pitäisi korottaa huomattavan progressivisesti auton painon ja moottoritehon mukaan.
Esim. 10 € / kw mottoriteho vuosittain olisi aika kohtuullista.
Käyttö tai omistusveroa pitäisi korottaa huomattavan progressivisesti auton painon ja moottoritehon mukaan.
Esim. 10 € / kw mottoriteho vuosittain olisi aika kohtuullista.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä valtionjohdolla sentään senverran älliä on että tietävät vanhan viisauden.
-Parempi lehmä lypsää kuin tappaa.
Oletko todella sitä mieltä, että autojen verottaminen on parempi vaihtoehto kuin esimerkiksi huviveneiden tai moottoripyörien verotus?
Varsinkin syrjäseudulla oma auto on ainoa vaihtoehto liikkumiseen.
tosin kevyemmällä kuin autot, mutta veneet, asuntoautot ja -vaunut, moottorikelkat ymv. humpuuki verotonta. Varallisuusveroja ei enään ole, eikä kohta perintöverojakaan. Omat asunnon myyntikin on verotonta, kunhan kaksi vuotta on asuttu. Kiinteistöverotkin ovat olemattomia, koska veron perusteena on verotusarvo, useimmissa tapauksissa kolmasosa käypään arvoon verrattuna. Joten kyllä lisäpotentiaalia verotukseen löytyisi, jos vain löytyisi poliittista tahtoa. Autoilun verottamisesta ei kuitenkaan tulla luopumaan, oli hallituksessa ketä tahansa, koska se on helppoa rahaa valtiolle.
nykyinen AUTON OSTOON SISÄLTYVÄ AUTOVERO! Jo se, että vastaava veromäärä olisi jaksotettu auton odeotettavissa olevalle käyttöajalle olisi loistava parannus nykytilanteeseen!
Kannattaa miettiä hieman - ketä nykyinen käytäntö hyödyttää?? Ei ainakaan ketään autoa tarvitsevaa tavallista veronmaksajaa...
Tuo uudistus olisi käytännössä vain sitä. Paitsi että se käyttömaksu ei tule koskaan maksetuksi loppuun, vaan jatkuu maailman tappiin.
Parempihan se olisi vuosittain maksaa jotain kohtuullista vuosimaksua kuin ottaa lainaa (korkokulut) ja sitoa turhaan pääomaa autoon! Vero nostaa auton arvoa, siksi huolto ja korjauskin on Suomessa kallista. Vakuutuksiinkin tämä vaikuttaa.
Lisäksi veron takia autoja ei käytännössä voi myydä ulkomaille (esim. Venäjä), eihän kukaan maksaisi näitä verollisia hintoja. Pitää muistaa, että 40000 euron autossa on Suomessa veroa lähes 20000 euroa!
helppoa laskea 40t€:n auton vuotuisenet maksut. 20000/keskimääräinen eurooppalainen käyttöikä 12v=1670€/vuosi. Päästöihin perustuva käyttömaksu käytännössä kolminkertaistuu eli tuohon 350€ lisää, niin ollaan tuollaisen paremmanpuoleisen henkilöauton vuosiveroissa.
Itse kannatan verotuksen painopisteen siirtämistä polltoaineisiin. Mitä raskaampi ja suuritehoisempi auto, sitä enemmän kuluu polttoainetta.