Ajatellaan yritystä joka tekee vuosia tappiota, mutta kun hän ottaa muutaman harjoittelijan/työelämävalmennettavan ja saa näin yrityksen kannattamaan. Onko se moraalisesti oikeutettua että esim. 10 ihmistä ei menetä työpaikkojaan tämän takia ja voivat maksaa veroja joilla kustannetaan työttömyyskorvaukset. Näin saadaan kilpailuetua muihin maihin nähden ja urakoita Suomeen.
Kumman valitsisit: 10 henkeä lisää työttömiä vai yhteiskunnan tukemismuodon harjoittelijoiden muodossa? Itselle ei vaikea päätös.
Kumman valitsisit: 10 henkeä lisää työttömiä vai yhteiskunnan tukemismuodon harjoittelijoiden muodossa? Itselle ei vaikea päätös.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on oikeutettua, kunhan sen ansiosta saa jonkun toisen palkan maksettua?
Siis harjoittelijat saavat yrityksen tuottamaan ja maksat palkan vain niille, joiden työllä yritys EI menesty?!?
Omituinen ajatusmaailma, kertakaikkiaan...
Et kai edes lupaa työtä harjoittelijoille harjoittelujakson päätyttyä?
Ole mies ja sano orjille suoraan, ettei tänne ole mitään asiaa, jos täydet tuet ei tilillesi kilahtele...
On sulle nimikin olemassa: ELÄTTI!
alter egoineen taas päässyt vauhtiin. Lopeta jo tuo paskan jauhaminen...
jos kerran laki sanoo niin:p..jos sellaisia henkilöitä löydät jotka haluavat pakertaa 8€ ylläpitokorvauksella asia on OK.
pakotetuista et luultavasti hyödy mitään,itse sabotoisin yritystäsi:D
Ajatellaan yritystä, joka tekee vuosia tappiota ja ottaa sitten muutaman harjoittelijan/työelämävalmennettavan ja saa näin yrityksen kannattamaan. Onko se moraalisesti väärin? Saattaa olla, että esim. 10 ihmistä ei menetä työpaikkaansa ja he maksavat veroja, joilla kustannetaan työttömyyskorvaukset? Näin saadaan kilpailuetua muihin maihin nähden ja urakoita Suomeen.
Kumman valitsisit: 10 henkeä lisää työttömiä vai yhteiskunnan tukemismuodon harjoittelijoiden muodossa? Itselle ei vaikea päätös.
No eipä ihme jos tuottaa tappiota kun työilmapiiri on sitä tasoa että työntekijöitä pitää valvontakameroiden kanssa kytätä!
Älkää ruokkiko tätä trollia!
"Onko harjoittelijoiden ottaminen oikein
Kirjoittanut: Jarmo L. 20.1.2007 klo 21.59
Ajatellaan yritystä joka tekee vuosia tappiota, mutta kun hän ottaa muutaman harjoittelijan/työelämävalmennettavan ja saa näin yrityksen kannattamaan. Onko se moraalisesti oikeutettua että esim. 10 ihmistä ei menetä työpaikkojaan"
Ei.
Katsos kun se on tulevaisuuden lupaus.
Tulevaisuutta ei voi syödä.
Nälkä on tänään.
Sinä et voi pyytää lainaa (siis halpatyönä vakuutena oikea työ joskus tulevaisuudessa) työttömiltä, työttömät eivät ole pankki.
Vastaapa tähän kysymykseen: Mitä annat työttömille vakuudeksi? Sanotko: Piru vie minä uskon tähän mun liikeideaan ja että te saatte varman työpaikan, mutta koska te epäilette, pistän sanani pantiksi autoni, taloni ja veneeni.
...tuollaisen yksilön hyväksikäytön muiden eduksi varastamisena, sama asia kuin siltä yhdeltä vähävaraisimmalta vietäisiin leipä suusta jotta varaakkammat saisivat lihoa lisää. Ei kuulu demokratiaan minusta sellainen.
Olisihan se sitten oikeutettua jos tämä harjoittelija/työelämävalmennettava saisi vastaavan palkan kuin muutkin eikä vain paskaa käteen. Ei se kovin reilua ole jos yksi joutuu painamaan niska limassa firman paskimmat hommat ilman oikeaa korvausta ja vakiväki istuu samaan aikaan kahvipöydässä hohottamassa.
Kysäiseppäs Jarmo niiltä vakkareiltasi että miten on, otetaanko harjoittelija, palkka sille leikataan sitten teidän vakinaisten palkoista? Tuskinpa löytyy yhteistyöhenkeä ja muutoshalukkuutta.
Joo, kyllä minä ne kymmenen lisätyötöntä valitsisin, oppisivat nekin sitten elämästä jotain istuessaan väärällä puolella pöytää.
Kyllä sinulla huonosti menee, jos ilmaisista harjoittelijoista on kiinni firmasi hengissä pysyminen. Mars mars nyt hyvän johtajuuden koulutukseen, että opit sinäkin miten yritystä johdetaan. Ja varmasti liiketalouden opinnotkin tulisivat tarpeeseen.
Ei ne työharjoittelut ole tarkoitettu korvaamaan yrityksille työntekijöitä! Ne ovat tarkoitettu siksi, että työtön voi kokeilla millaista on työskennellä eri aloilla joka helpottaa päätöstä mille alalle tai koulutukseen haluaa hakeutua.
Jokainen joka pistää firman pystyyn pitää olla tietoinen kaikista yritykseen liittyvistä riskeistä. Se, että on epäonnistunut yrittäjänä ei oikeuta ihmisten hyväksikäyttöön orjatyövoiman muodossa.
Vähän aikaa sitten firmallasi oli niin paljon töitä, että olisit palkannut vaikka heti työntekijän, mutta kun oli se huutava työvoimapula.
Jos firmalla on näin paljon töitä eikä pysty silti maksamaan palkkoja työntekijöille, mistä se kertoo?
Tuleeko ne verot maksettua ihan lainkirjaimen mukaan. Vaikutat huijarilta.
se sun metallimaalaamon on mätä firma jos se ei kannata ilman että sun pitää saada ilmasia harjoittelijoita tekeen sun paska hommat, maalaisit ite ne metallipalkkis ja lopettasit ton vinkumisen tänne palstalle niin voisit joskus saada sen firmas kannattavaksi. oon täysin kyllästynyt sun juttuihin.
riistäjä jarmo