Eli kun tekee kovaa sarjaa tai pitkääkin sarjaa loppuun rutistaen, tulee usein pää kipeäksi. Joskus jopa niin kipeäksi että ei voi enää jatkaa reeniä. Johtuuko kenties että jännitän niskan lihaksia liikaa? Yritän kyllä parhaani mukaan pitää ne rentona.
Ajattelin vain että kun ei ole aikaisemmin tullut tälläistä ongelmaa vaikka olen muutama vuosi sitten harrastanut salilla käyntiä ahkerasti. Olen nyt noin puoli vuotta taas käynyt ja huomannut ongelman varsinkin isompia lihaksia harjoittavissa liikkeissä(penkki, jalkaprässi)
Osaisiko joku kertoa mistä tämä johtuu ja ennenkaikkea miten sen voisi välttää. Nyt en uskalla tehdä kaikkia liikkeitä ihan viimeiseen vetoon asti koska pelkään että reeni jää siltä päivältä siihen.
Mistä johtuu että päätä särkee treenatessa kovaa?
10
2168
Vastaukset
- GLUTASMIINI
MUISTA HENGITTÄÄ ULOS
- Reen Ari
Siis kyllä hengitän ihan kokoajan kun teen liikkeitä, mutta harvemmin tulee puhkuttua ulospäin kun työntää painoja. Jotenkin tuntuu voimattomammalta silloin. Vai tarkoititko sitä?
- Glutasmiini
Reen Ari kirjoitti:
Siis kyllä hengitän ihan kokoajan kun teen liikkeitä, mutta harvemmin tulee puhkuttua ulospäin kun työntää painoja. Jotenkin tuntuu voimattomammalta silloin. Vai tarkoititko sitä?
Paine kasvaa suureksi päässä jos ei hengitä ulos työntövaiheessa, seurauksena voi olla silmävammoja tms.
- seurauksena on
Glutasmiini kirjoitti:
Paine kasvaa suureksi päässä jos ei hengitä ulos työntövaiheessa, seurauksena voi olla silmävammoja tms.
aivoverenvuoto ja taju kankaalle
- Reen Ari
Kokeilin tänään uloshengitystä toiston aikana ja kyllä se auttaa. Ainakin jonkun verran. Eli ei ruvennut särkemään päätä prässissä vaikka kohtuu tiukkaa tein. Vähän tuntu painetta, mutta ei haitannut. Kiitos neuvoista kaikille!!
Miten muuten voi vaikuttaa että hengittää liikkeen aikana sisään. Yleensä olen olen hengittänyt aina toistojen välissä. Tai onhan se aika simppeliä että uloshengitys rentouttaa, mutta aika jännä juttu silti. - sdöl-.as
Reen Ari kirjoitti:
Kokeilin tänään uloshengitystä toiston aikana ja kyllä se auttaa. Ainakin jonkun verran. Eli ei ruvennut särkemään päätä prässissä vaikka kohtuu tiukkaa tein. Vähän tuntu painetta, mutta ei haitannut. Kiitos neuvoista kaikille!!
Miten muuten voi vaikuttaa että hengittää liikkeen aikana sisään. Yleensä olen olen hengittänyt aina toistojen välissä. Tai onhan se aika simppeliä että uloshengitys rentouttaa, mutta aika jännä juttu silti.hengitä joka toiston jälkeen kerran ja pidä paineet toiston aikana, eli toisto -> hengitys -> toisto -> hengitys...
- Reen Ari
sdöl-.as kirjoitti:
hengitä joka toiston jälkeen kerran ja pidä paineet toiston aikana, eli toisto -> hengitys -> toisto -> hengitys...
"omasta mielestä" tarkoitan siis että en ole ennen niin tarkasti hengitykseen kiinnittänyt huomiota, kunhan hengittää.
Eli siis ennen kun olen pidättänyt toiston ajan hengitystä, niin on päätä särkenyt. Pitää huomenna kokeilla miten taas oloshengitys auttaa.
- Kaljami
Kyllähän toi vähän siltä kuulostaa, että hapen puutteesta johtuu. Juuri isot lihakset kuluttaa happea paljon ja alkaa varmaan tekemään vähän heikkoa jo sarjan aikana, jos ei hengitä kunnolla.
- HULK
niska-, hartiaseudulla, mahdollinen korkea verenpaine, syitä voi olla monia. itselläni oli pitkään kyykystä johtuva päänsärky minkä aiheutti väärä tekniikka, löi kauheet paineet päähän ja treeni loppui aika lyhyeen. mutta kun oppi luomaan paineet keskivartaloon niin loppui päänsäryt siihen, kova opettelu vaan siinä.
- jylppö
Itse muistan joskus juoksua treenanneena, että radalla tehdyissä piksissä juoksuvedoissa, kuten 6x200m 80% maksimista, tulee 150m jälkeen happivaje. Treenin loputtua tuli aina päänsärkyä ja huono olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047