Hei!
Olen 18-vuotias tyttö Lahden lähistöltä ja olen lähdössä syksymmällä Amerikkaan au pairiksi jahka ensin valmistun lukiosta nyt keväällä. Etsiskelen siis kohtalotovereita juttuseuraksi :)
Itse olen lähdössä EF-järjestön kautta ja vasta keskellä hakuprosessia, joten perhe tai tarkka lähtöaika ei ole vielä tiedossa.
Jos haluat vaihtaa kuulumisia tai jakaa tunnelmia, niin vastaa joko tähän ketjuun tai laita viestiä osoitteeseen [email protected]
Mukavaa au pair-vuotta kaikille! :)
Olen 18-vuotias tyttö Lahden lähistöltä ja olen lähdössä syksymmällä Amerikkaan au pairiksi jahka ensin valmistun lukiosta nyt keväällä. Etsiskelen siis kohtalotovereita juttuseuraksi :)
Itse olen lähdössä EF-järjestön kautta ja vasta keskellä hakuprosessia, joten perhe tai tarkka lähtöaika ei ole vielä tiedossa.
Jos haluat vaihtaa kuulumisia tai jakaa tunnelmia, niin vastaa joko tähän ketjuun tai laita viestiä osoitteeseen [email protected]
Mukavaa au pair-vuotta kaikille! :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
moikka!
Mäkin oon ajatellut lähteä ef:än kautta, syksyllä vasta, koska lähdemme lomalle 8.9. Olin EF:än info tilaisuudessa, se vaikutti ihan hyvältä järjestöltä, en vielä kyllä tiedä minne päin USA:an olen hakemassa.
ja lähtöpäivät ois nyt mahdollisesti 27.8 tai 3.9.. Pitänee tosin odotella että dr. jotain Usasta arvioi mun psykologisen testin mut siihen ei kai Suomessa oo kautta aikojen kaatunu ku yhen hakijan toiveet. Eli eiköhän pääse jos ei ihan hullua kuvaa itestään antanu. Jotkut kysymykset siinä oli kyllä hulvattomia. :)
Tuossa elokuun lopulla tai syyskuussa ois tarkoitus lähteä. EurAupairin kautta meen. Vasta semmosen alustavan yhteystieto kaavakkeen täytin netissä ja tällä viikolla sieltä pitäis jonku naisen soittaa mulle haastatteluajankohdan sopimiseks. Oon 22v -pian 23 ja kun koulu loppuu nyt keväällä eikä oo mikään kiire vielä töihin niin aattelin että toi olis aivan huippu vaihtoehto! Matkustelu, työt, kielen oppiminen samassa paketissa! Ainoo mitä vaan mietin niin tosi vähän tietää Usasta mitään. Lähinnä tarkotan ku haastattelus saa varmaan esittää toiveen mihin päin haluais lähteä, niin ite tietää tasan just kalifornian, floridan ja nykin seudun. Ja mitä monet on täälläki kirjotellu et välttämättä ei pääse sinne mihin toivois. Pitäis kai vähän perehtyä että mitä on Usan muissa osissa. Kun ei sekään varmaan pelkkiä vuoria ole. :)
Hei!
Itse lähdössä Amerikkaan nyt kesällä, heinäkuun lopulla aikaisintaan. :)
Olen 18vuotias opiskelija Oulusta, valmistun nyt kesällä matkailuvirkailijaksi.
Lapsia olen hoitanut viimeiset kaksi kesää, ihan 2vuotiaasta kaksosiin ja vaikeita lapsia myös.
Olisi todella mukavaa jos saisi kaverin mukaan!! Samalle lennolle jopa. :)
Yhteen olen jo tutustunut, mutta lisää saa tulla ilomielin!
Kirjoitelkaa!!
Hei!:)
Mullakin on aikeissa lähteä kesällä/syksyllä au pairiksi Usaan. En tosin ole vielä varma järjestöstä. Lähtisikö EurAuPairin vai EF:n kautta..Kirjoitan tänä keväänä ylioppilaaksi.
Saa laitella mailia: [email protected]
Mun olis kanssa tarkotus lähteä!
laittakaas viestiä -> [email protected]
Itse ajattelin ef:n kautta mennä, ja lähtö olis elo-syyskuussa. Oon 19 ja Yhdysvaltoihin kans menossa. Olis tosi kiva jos vois vähän jo tutustua, ja jos lähekkäin jonkun kanssa osuu, ni nähä sitten siellä vapaapäivinä:)
Saa mailata: [email protected]
Mäkin olisin lähössä Au Pairiks ensi syyskuussa.. Tarkoitus olisi lähteä EF:n kautta.. Nyt alkoi kuitenkin vähän jännittää kun luki noita juttuja täältä mutta pakkohan sitä on lähteä kokeilemaan..
Mulle saa myös lähettää viestiä, sillä olisi ihan kiva saada tuttuja sinne jo täällä Suomen puolella..
[email protected]
Moi!
Mäkin olen suunnitellut lähtöä loppukesästä tai alkusyksystä Yhdysvaltoihin. Olen hakenut jo, ja vielä sopimassa haastattelua EurAuPairin kautta siis. Toivottavasti pääsen. Innolla odotan.
Olisi tosiaan kiva tietää mahd. paljon muista lähtijöistä, muiden lähtöajankohdista ja paikoista, joihin kannattaa hakea. Pidetään sitten myöhemmin sielläkin yhteyttä ja ollaan sosiaalisia.fi..=)