onko totta että kuorma-autot ja raskaan kaluston omistajat eivät maksa saasteveroa?miten he saavat olla maksamatta koska nehän vasta saastuttaakin? tässäpä hallitukselle KYSYMYS?
kuorma-autot
15
1214
Vastaukset
- maksoit viimevuonna
tätä saasteveroa?
- 100e
100e
- MERSUMIEHET=SYYLLISET
Jos kyseiset maksut kohta jyräävät pienen autoilijan alakynteen, niin ostetaan sitten kuorma-auto,tietysti imastoinilla varustettuana ja poljetaan joka päivä liikennevaloissa reilusti ilmaan suutuspäissään kunnon,mustia katkupilviä ilmoille hallitusta vituttamaan!!
niin ja vedätetään epätaloudellisesti joka vaihteella,siinä on aihetta jo iloon!! - kuormuriin
jos ei kuormuriin tuu saasteverotusta niin pitänee ostaa joku 80 luvun kanikka ja antaa tulla putkentäydeltä niin katotaan
- vainni
Monet kuljetusfirmat pyörii nykyäänkin niin huonolla katteella että tuosta seuraisi mm. lisääntynyt työttömien määrä kun venäläiset rekat valtaisivat maantiet.
Rekat saastuttaa mutta niitä käytetään töihin. Sen sijaan moni osastopäälikkö ajelee vee kasilla ihan omaksi huvikseen.
Pitänee jokasen miettiä miten se tavara sinne kaupan hyllylle ilmestyykään.- what..
saastuttaako kuorma-auto häh?
- Sun Micra
what.. kirjoitti:
saastuttaako kuorma-auto häh?
Ja kuorma-autolla harva ajaa huvikseen pillurallia.
- kuorma-autosta
Sun Micra kirjoitti:
Ja kuorma-autolla harva ajaa huvikseen pillurallia.
nyt kyllä on kysymys kuorma-auton päästöistä..päästöt ehkä enemmän kun "mun"micralla
- entäs tämä
kuorma-autosta kirjoitti:
nyt kyllä on kysymys kuorma-auton päästöistä..päästöt ehkä enemmän kun "mun"micralla
kun aamuyöllä juna-asemalla ryskyttää semmonen dieselveturi nii koko kylä on katkuinen pakkasella oikein kitkerä savu, verrattuna autoliikenteeseen ruuhka-aikana.
- 8uu88u9
Ei se mitään katteeseen vaikuta kun menot pitää vaan siirtää asiakkaiden maksettaviksi.
Silloin leipä ja maito kallistuu ja kaikki mitä raskaalla kalustolla ajellaan.
Mitä hyötyä siitä maksusta sitten olisi, ei vähennä raskaan ajoneuvon päästöjä yhtään vaikka se maksu olisi miljoonan. En siis käsitä että miksi ihmeessä meillä on käyttövoimavero diesel henkilöautoille.
- Moninkertaisesti
Kuorma-autoissa jokainen kokonaismassan alkava 100 kiloa lisää veroa useita senttejä per päivä.
Esim. AKE:n nettisivuilta löytyy tällainen laskelma; dieselkäyttöisen kuorma-auton (kokonaismassa 20 050kg), jota käytetään puoliperävaunun vetoon, ajoneuvoveron määrä ajalta 2.7.2006-1.7.2007 lasketaan seuraavasti: Käyttövoimaveron määrä on 4,623 euroa päivältä (201 alkavaa 100 kiloa * 2,3 senttiä). Autosta maksetaan käyttövoimaveroa 365 päivää * 4,623 euroa = 1687,40 euroa.
Kaksi tuhatta kiloa painavalla (eli ökyluokkaa olevalla) henkilöautolla saa saastuttaa huvikseen vaikka kuinka paljon yli tuhat euroa halvemmalla. Kuorma-autot eivät ajele huvikseen. - päästö
Eihän ne saastuta.Hyvinkäälläkin joku sanoi että voi kytkeytyä kuorma.auton pakokaasuihin.WV apinatesti nosti jo kovan mölinän.Hyvinkäällä oli testiin vapaaehtoinen mutta nyt hän on kadonnut.WV apinatestin tuloksia ei koskaan julkaistu kokonaan.Varmaan vanha Foordi saastutti vähemmän kuin uusi WV. Silloin minäkin uskon ettei kuorma-auto saastuta kum wepaston ja pakoputken päästöt tuodaan suoraan ohjaamoon kuskin hengitettäväksi. Miksei kuorma-autoja käytetä ilman puhdistamiseen homekoulut sairaalat.Tutkimusten mukaan 70000-400000 ihmistä kuolee euroopassa dieselin aiheuttamiin päästöihin.Helsingissäkin ylitetään välillä raja-arvot.Niin kauan kun muistan on valehdeltu ettei dieselistä tule mitään päästöjä.Ikinä ei ole kyllä tullut uskottua.
- jeekjj
Mitä saasteveroa? Polttoaineen hinnassa on veroa 130%. Mm. tästä syystä ryssän kuljetusyhtiöt voi viedä kuljetukset suomalaisilta.
- ohhohhoijaavaan
Polttoaineen koko hinta, se mitä pumpulla maksat, on prosenteissa 100% . Pitäen sisällään verot ja kaikki muut erät joista loppuhinta koostuu.
Miten siinä 100%ssa voi olla veroja 130%?
Toisaalta, jos ymmärryksesi asioista on yleisemminkin samaa luokkaa kuin ymmärryksesi prosenteista niin se selittää jo aika paljon viestisi tekstiä. - opettelelaskemaan
Diesel veroton litran hinta n. 60snt, siihen veroa 130% ja kas pumpulla 1.5e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812336- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1171610Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1131355
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661096Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045