surkee ammattitaito

itkevä

Siis missä on kampaajien ammattitaito nykyään? Eikö siellä kouluissa opeteta eri hiuslaatuja ja mikä malli/leikkaus sopii millekin hiuslaadulle? Leikataan vaan muodin mukaan sama malli joka hemmetin päähän hiuslaadusta riippumatta, sopi tai ei sopinut. Asiakasta ei kuunnella ollenkaan vaan leikataan mitä sattuu. Ja sitten kun antaa vapaat kädet tehdä jotain muutosta menee sormi suuhun ja ei osata tehdä yhtään mitään. Leikataan letti vain jotenkin ja jätetään homma vaille mitään ideaa. Missä ovat kaikki luovuus ja ideointi? Kyllästyttää ravata ympäri helsinkiä etsien hyvää kampaajaa. Pettymys toisensa jälkeen ja aina saa lähteä kiukkuisena ulos. Viimeksi jopa heti sanoin ettei ole tarpeeksi lyhyt, oli vastaus ensi kerralla sitten. No sitä ei kyllä tule ainakaan siinä putiikissa. Käydäänkö helsingissä kerran kuussa vain tasoittamassa latvat, värjäämässä tyvi piiloon ja pidetään sama malli vuodesta toiseen? Vaihtelu ei näköjään virkistä ollenkaan helsingin kampaamoissa. Pitääkö asiakkaan itse olla kampaaja jotta tietää miten tukka pitää leikata?

4

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilla

      noita Goldwellin, Wellan ja Swarzhcopfin "tukkuja", eli ne kouluttavat ammattitaitoisia kampaajia ja tuovat uudet trendit ulkomailta. Goldwellilla on hyvä se yksi pääkouluttaja, Tommi Ruskomäki. Varaappa hänelle aika niin saat takuulla viimeisintä muotia olevat hiukset!

      • ohut hius

        mutta eikö tässä kirjoituksessa just ollu se pointti että kampaamoissa leikataan just nimenomaan vain sen muodin mukaan. eikä yhtään ajatella että sopiiko sellainen kampaus/väri todellakin sille henkilölle/kasvoihin/vartaloon ja hänen hiuslaadulleen.


      • mieltä
        ohut hius kirjoitti:

        mutta eikö tässä kirjoituksessa just ollu se pointti että kampaamoissa leikataan just nimenomaan vain sen muodin mukaan. eikä yhtään ajatella että sopiiko sellainen kampaus/väri todellakin sille henkilölle/kasvoihin/vartaloon ja hänen hiuslaadulleen.

        minustakin tuntuu että kampaajat tekee kaikille saman mallin ja samat värit. minäkin olen kauan ettiny kampaajaa joka katsois mikä sopii kasvonpiirteisiin.


    • Kampaaja

      Tosiasiahan on, että jokaisen tekijän käsiala ja silmä on erilainen. Lisäksi alalloloajat sekä koulutuspohjat vaihtelevat. Mitä lyhyempi koulutus (lue yksityiset) sitä suppeampi on tietotaito. On aivan eri asia opetella alaa 9kk tai sen 3v. Itse työnantajan ominaisuudessa arvostan huomattavasti enemmän amiksen käynyttä kampaajaa kuin yksityisen kampaajakoulun käynyttä tekijää. Tosin pitkä työkokemus alalta saattaa kaventaa sitten tuotakin kuilua.
      Mutta ei muuta kuin etsimään vaan. Tiedän kyllä useammankin huippukampaajan. Etsit vain kunnes jonkun käsiala sinua mielyttää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      56
      4536
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      87
      4237
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3698
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3627
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      115
      2655
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2468
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2362
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2349
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2339
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2214
    Aihe