Olen lähetellyt tänne monta kuukautta eri nimimerkeillä laihdutusohjeita sun muita, mutta eipä näytä auttavan mitään. Samat ihmiset tulevat uudestaan valittamaan lihavuudestaan. On kokeiltava muita keinoja kuten käänteispsykologiaa, joka on jo ottanut tulta monissa. Hyvä niin, sillä se siinä onkin tarkoitus. Toivottavasti jotkut ovat edes alkaneet tosissaan laihduttamaan. Jos kukaan ei välittäisi teistä niin ne sanoisivat "hyvä,hyvä" kun joku sanoo, että syö rasvaisia ruokia/leivoksia sun muuta eikä harrasta liikuntaa.
Niiden on turha kommentoida, jotka pitävät lihavista ihmisistä. Niiden ei kuuluisi edes olla täällä. Tämähän käsittelee juuri laihduttamista eli sitä haluavat ihmiset vain kuuluvat tänne ja ne jotka haluavat siinä auttaa.
En voi ymmärtää laihduttamisen vaikeutta kun itse olin nuorempana noin 110Kg ja nyt painoa on sellainen 80Kg. Kyllä, osuitte oikeaan, olen mies. Muutenhan olisin vieläkin ylipainoinen. Yksi kaverini oli myös ylipainoinen ja oli ollut sitä koko ikänsä. Nyt hän on saanut laihdutettua peräti 50Kg vuoden aikana ja se on ihailtava saavutus. En ehkä olisi pystynyt itse samaan. Minulta tosin kesti vähän pitempään saada vähemmät 30Kg pois.
Niiden on turha kommentoida, jotka pitävät lihavista ihmisistä. Niiden ei kuuluisi edes olla täällä. Tämähän käsittelee juuri laihduttamista eli sitä haluavat ihmiset vain kuuluvat tänne ja ne jotka haluavat siinä auttaa.
En voi ymmärtää laihduttamisen vaikeutta kun itse olin nuorempana noin 110Kg ja nyt painoa on sellainen 80Kg. Kyllä, osuitte oikeaan, olen mies. Muutenhan olisin vieläkin ylipainoinen. Yksi kaverini oli myös ylipainoinen ja oli ollut sitä koko ikänsä. Nyt hän on saanut laihdutettua peräti 50Kg vuoden aikana ja se on ihailtava saavutus. En ehkä olisi pystynyt itse samaan. Minulta tosin kesti vähän pitempään saada vähemmät 30Kg pois.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On se kyllä kummaa kun jaksat meitä läskejä täällä kannustaa eli HAUKKUA :-) Itse olet niin täydellinen ja kaunis ja mitä kaikkea eikös niin?
Kerro nyt ne nimimerkit millä olet tänne laihdutusohjeita lähetellyt niin voidaan katsoa mitä tasoa nämä ohjeet ovat olleet, väkisin tulee mieleen että sun "ohjeet" on ollut samanlaista haukkumista tyyliin "pure porkkanaa ja juokse enemmän senkin läski". Käänteispsykologiasi ei taida toimia täällä, sillä räyhäämisesi tukahduttaa kaiken ASIALLISEN keskustelun. Kyllä, eli asiallisella keskustelulla saadaan myös ihmisiä laihduttamaan eikä samalla loukata toisia.
Sanot, että "välität" meistä. Huudatko kotonakin lapsille jos ne eivät osaa jotain? Kyllä on käynyt selväksi että et ymmärrä laihduttamisen vaikeutta. Mutta koeta nyt tajuta: laihduttaminen on vaikeaa! Se että se oli sinulle helppoa ei tarkoita sitä että se on muillekin helppoa. Monet ylipainoiset ovat tunnesyöjiä/syömishäiriöisiä tai ylipaino on tullut terveydellisin syin. Silloin laihduttaminenkin on vaikeaa ja vaativaa. Ja ihan perustietona laihduttamisesta: Miehillä se paino lähteekin paljon helpommin kuin naisilla.
Joten voisitko rauhoittua vähäsen, sillä jos sinua hermostuttaa se että täällä kukaan ei laihdu (mistä muuten tiedät sen???) niin ei sinun tarvitse lukea tätä palstaa.
terveisin,
Ainle
Jos mielestäsi asiallinen keskustelu auttaa asiaan niin miksi tilastojen mukaan esim. suomessa läskien määrä senkun kasvaa? Valistus on laajempaa kuin ennen, mutta eipä näytä auttavan.
Syy miksi uskon haukkumiseen on se, että itse laihduin kun monet haukkuivat. Jos he eivät olisi haukkuneet niin luultavasti olisin edelleen 110 kiloinen tai enemmänkin. Siis pitää löytää syitä, miksi laihtua. Silloin se on helppoa. Ei ole kyse siitä, että miksi minä en voisi olla lihava vaan siitä, että liika läskit on selvä terveyshaitta, josta koituu haittoja itselleen sekä muille.
Lapset ovat kasvuiässä, joten läskit ei haittaa, jos sitä ei ole selvästi näkyvissä. Jos maha alkaisi roikkumaan ja muutenkin muualta paksuuntumaan niin puuttuisin asiaan. Aikuiselle läskeistä ei ole kuin haittaa.
Mikä mielestäsi on täydellinen ihminen? En osaa määritellä täydellistä ihmistä, joten en sellainen voisi edes olla. Läskit on kuitenkin selvä haitta ja ne eivät kuulu ihmiselle normaalisti.
Kelle sopii haukkuminen kelle ei!
Suurimalle osalle EI!
Haukkumalla saa vaan heidän itsetuntonsa romutettua ja vahvistettua sitä käsitystä, ettei he ole ihmisinä minkään arvoisia ennenkuin ovat normaaleissa lukemissa.
Useat lihavat varsinkin naiset syövät juuri masennukseen, suruun, pettymykseen, ikävään niin tuo sun käänteispsykologia saa päinvastaisen tuloksen mihin sä olit sillä pyrkinyt!
Kuinka sait laihdutettua 30kg?
Tuohon, että monet laihduttajat palaavat tänne takaisin, siihen syynä voi olla esim. täällä annetut hömppä laihdutusohjeet eli ei ole pitemmän päälle tehonneet.
Suurin osa laihduttajista tuskin haluaa kuulla mitään käänteispsykologiaa vaan haluaisivat rohkaisevia ja kannustavia realistisia neuvoja ei mitään tyyliin esim.
"Vitun läski, mix sä oot päästäny ittes tohon kuntoon, Oot vitun ruma ihrakasa, kuukaan ei pidä läskeistä, ex sä pysty hetkeekään olemaan syömättä, en tajuu mix laihduttaminen on niin vaikeeta, mulla kävi se helposti, kaverilla kans, syö vähemmän niin laihdut!!!!!"
Jos sua niin pännii, että et saa tänne kirjoittavia lihavia laihtumaan, niin mix ylipäätään käyt täällä?
Jaahas, olen menettänyt toivon teidän kohdalla. En tuhlaa enempään aikaani kun ei näytä ketään kiinnostavan oikeasti laihtua. Kummallista porukkaa...