kun aloitin atkinssin 1.12 kaikki sanoivat suonieni tukkeutuvan moisesta rasvan määrästä.Ja kuinkas kävi tänään sain kokeiden tulokset tk:sta maksa-arvot hyvät,kilpirauhas kokeet hyvät,leukosyytit normaalit, hemoglobiini 156 ja sitten ne tärkeimmät trigly 1.2 ldl 1.8 ja kokonaiskolestroli 3.5 (vuonna 1998 3.4) eli kovin paljon muutosta ei ole tullut lääkäri sanoi että tervetuloa taas 10 vuoden päästä kolestroli mittaukseen.kerroin kyllä hänelle (rasvadietistäni)ei morkannut sanoi vaan ku painokin on laskenut ihan hyvin ,että jatka vaa samaa tahtia.
Elävä todiste siitä että...
ymppä
371763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
on paljon. Niin monet vähähiilihydraattista ruokavaliota kokeilleet kertovat samaa. Tervetuloa vaan terveiden joukkoon. Jatketaan vaan samaa tahtia terveellisten rasvojen parissa.
http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1101093
saako syödä suolapähkinöitä,jos saa niin mikä on sopiva määrä kerralla.En ole koskaan pähkinöistä isommin pitänyt, mut nyt maistoin ja on aika hyviä.kiitos vastauksesta
suolapähkinöitä ja Finelin mukaan niissä on aika paljon hiilihydraatteja.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=383&lang=fi
Muutenkin olen huono pähkinänsyöjä. Ainoastaan ruoanvalmistuksessa niitä käytän, lähinnä saksanpähkinää, siinä on hiilareita vain 3.3grammaa/100g
Olet siis ollut peräti vajaat kaksi kuukautta vhh:lla, eikä vieläkään näy suonissa mitään haittavaikutuksia? Oletko ihan tosissasi?
Jokainen terveydestään kiinnostunut sinun ikäisesi tsekkauttaa kolesterolinsa vähintään parin vuoden välein, vaikka edelliset arvot olisivat maailman parhaat ja vielä vähän paremmat.
aina kärjistät kaikki asiat ja puutut niihin,harvoin näkee sinun olevan samaa mieltä kenenkään kanssa.Ja kun lääkäri sanoi et 10 vuoden päästä niin miksi roikkuisin sielä koko ajan niillä on liikaa töitä muutenkin joten turhat roikkujat pois sieltä.sun luultavasti kannattais löystää pipon naruja ovat liian kireällä tai sit olet tasainen luonne aina pahalla päällä.jos sulla on hyviä neuvoja voisit jakaa niitä täällä etkä vain arvostella muita no toiset saa tyydytyksen sellaisesta meitä on moneksi.
Käytkö itse kahden vuoden välein mittauttamassa? Miksi ihmeessä, etkös itse elä täydellisen terveellisesti???? Eihän silloin tarvitse mitään mittauttaa kun kun syö ruisleipää.
en koskaan käytä pipoa. Toisekseen, olen tasainen luonne, tasaisen syntymähumalassa=iloinen. Tästä on usein minulle valitettu.
Käy hyvä ihminen siellä mittauksessa vasta kymmenen vuoden päästä! Kuka minä sinulle olen, Ukko Jumalako? Kerroin vain mitä mieltä olen. Ja käsittääkseni tämä on mielipidepalsta. Röyh.
Ihan samoin kuin käyn kerran vuodessa gynellä, hampulekurissa, mittauttamassa hemoglobiinin, uusimassa rokotukset tarpeen mukaan ja sitten päälle vielä kroonisten sairauksien tsekkaukset ja hoidot. Ehkä ihmisen täytyy sitten olla syntymäsairas, ennen kuin se tajuaa, miten äkkiä voi tapahtua, miten pienestä ja miten paljon.
Totta kai etenkin ruuhkaisten kaupunkien julkisella puolella sanotaan perusterveille, että tervetuloa kymmenen vuoden kuluttua uudelleen. Kun ei ole hynää muuhun.
Enpä todellakaan haluaisi nähdä sinua kiukkuisena. Ikävää että pitää katsella sua "iloisenakin". Käsittääkseni tämä on keskustelupalta, ei mikään tuomioistuin taikka "vittuile läskeille-klubi"
nähnyt minut iloisena? Missä pirussa täällä on piilokamera!?
En ole eläessäni vittuillut yhdellekään ylipainoiselle hänen ylipainoinsa vuoksi. Muutama parasta ja rakkainta ystävääni ovat reippaasti ylipainoisia.
Mutta jos ylipainoinen kohtelee minua rumasti, niin en minä hänen painonsa vuoksi toista poskeani käännä. Se olisi sikamaista syrjintää.
Etkö todellakaan huomaa että itse vittuilet koko ajan jos joku on eri mieltä.
Taidat olla Kirilin morsian.
Yksi väitti että on laihtunut 15kiloa viikossa. Löytyi jopa onnittelijoita. Kuka uskoo potaskaan.
Juuri edellisessä viestissäsi kirjoitit: tasaisen syntymähumalassa=iloinen.
Alkaako dementia vaivata vai???
ovat näiden palstojrn vakituiset häiriköt. He kaikki kirjoittavat aivan samalla tavoin, kuin kolme marjaa. Valehtelevat ja vääristelevät muiden kirjoittamia tekstejä, tulkitsevat kirjoituksia totuudenvastaisesti. Väittävät muiden kirjoittaneen joskus aikaisemmin jotain , mikä ei pidä paikkaansa.
Heillä on myös tarve vittuilla asioista, joista joku on eri mieltä heidän kanssaan, he kun luulevat tietävänsä kaiken paremmin kuin muut. Heillä on ilmeisesti pitkälle kehittynyt alemmuuskompleksi ja he saavat tyydytystä vittuillessaan muille ja saadessaan tölväistä jollakin tavoin muita kirjoittajia. Sääliksi käy kun keskustelutaito puuttuu kokonaan.
hevosetkin nauraa!
se oli kuitenkin vitsi. Joku kertoi laihtuneensa niin ja niin paljon 1½ päivässä tms., ja joku toinen ynnäsi, että tuohan tekee 15 kg/vko. ;)
että asun ruuhkaisessa kaupungissa.Onneksi mulla on suussa hampaat eikä mitään hampuja.3-vuotiaalle voi sanoa et mennään hampulääkäriin,kertoo jotain sun kehitystasosta.Meinaan sun henkisestä tasosta.
väittänyt, että asut ruuhakaisessa kaupungissa, joten rauhoitu, hyvä ihminen.
Mielenkiintoista, että pystyt noin pienestä arvioimaan ihmisen älykkyystason. Toivottavasti olet ammatissa, jossa voit käyttää ilmiömäistä taitoasi hyväksesi!
mutta sun kohdalla ei tarvitse olla selvännäkijä huomatakseen sen.Olen kyllä ammatissa jossa pystyn tätä taitoa käyttämään.Ja usko tai älä mutta siitä on ollut hyötyäkin.Taitaa sulla olla tylsää kun ei ole muuta tekemistä ku viisastella täällä.
Et jaksaisi panetella, Kiril.
Jos et pysty vastaamaan, ei oikea tapa toimia ole mustamaalata muita. Ei se mitään jos et tiedä tai et osaa vastata, se on ihan ookoo. Ja sinä tiedät yhtä hyvin kuin minäkin, että aina ei voi olla oikeassa eikä aina tarvitsekaan.
Miksi haukutte toisianne on rasva käynyt jo päähän.
Oletteko livenäkin tuollaisia? Täytyy kestää kriitikkiä on sen verran uusi asia.
Mulla onkin teille ihan oikea oiva esimerkki.
Eräs rautatieläinen joka eli 92v oli paksu kuin pallo, söi kuin vhh-läinen voita, kermaa jne.Povasin jo että 50v on todennäköinen ikä, oli sellaiset elämäntavat.
Vaan elipä todella vanhaksi.
Ainoa vika oli kihti ja jo 70v demetia joka alkoi todella yhdessä keväässä niin sanotusti.
72v ei tunnistanut oikeastaan ketään ja kuolikin varmaan ettei muistanut hengittää.
Ruumiinavaus tehtiin oli kuollut aivoinfarktiin ja oli ollut jo pienempiä kaksi ennen.
Oli kuulemma erittäin kalkeuttuneet verisuonet. En odota kannanottoa kerroinpa vain. Joku sukulaisista varmaan tunnistaa jutun jos käy täällä.
kun sieltä seuraavan kerran panetellaan, vääristellään ja valehdellaan.
"Et jaksaisi panetella, Kiril".
Kevyet herkut palstalla sinä olet pahimpia häiriköitä. vhh-lihottajat saisi pysyä täällä laardipalstallaan...
Sinä et ole _nähnyt_ minun hymyilevän.
Voisihan tuosta vetää myös johtopäätöksen, että ko. elämäntapa on jo vaikuttanut yhden kymmenyksen nousun kokonaiskolesteroliin(0,25/kuukausi).
Elikkäs vuoden päästä saattaapi arvot ollakin aika korkealla... hmm...
Ympän sopii odotella alle ja yli kuuskymppiseksi, jolloin ei ehkä tehoakaan enää mikään ravintokikka, ei edes omega- ym. lisäravinnepurkkiarmeija, kolesteriarvoihin. Siihenhän tuo vhh:n ylistys perustuukin, kun voi olla huoleti rasva-arvoista 30-40-vuotiaana, syödä vaikka kuinka paljon rasvaa, eikä mitään riskiä näy näköpiirissä. Siksi eivät vhh-gurut pelkää mainostaa Atkins-dieettiään.
Mitkä markkinat, kun nyt lihovat myös lapset, nuoret ja nuoret aikuiset! Ja mikä tiedotusväline, nettikeskustelua anonyyminä! Voi anonyyminä mainostaa pukkaamalla jatkuvalla syötöllä palstalle tekaistuja nimimerkkejä rekatun lisäksi, eikä kukaan huomaa "filunkia", kun ensin aloitaa anonyymi, johon vastaa rekattu "asiantuntija".
Jos joku siinä paheksuu, että onkohan tuo ihan totta, sitten taas kehiin viittaus erääseen lääkäriin ja hänen parantamiinsa potilaisiin. Siinä toteutuu juuri humpuukin peruselementit, todistamattomat väitteet yhdistettynä peräti lääkärinammattiin. Menee kuin veitsi sulaan voihin.
kuka nyt on keksinyt että syön pelkkää rasvaa vaikka sillä nimellä kutsunkin nykyistä elämäntapaa.Ja laskutapamme on hiukan erilainen, jos kolestroli on noussut 8 vuoden takaisesta 0.1 2 kuukaudessa se tekee vuositasolla 0.6 yksikköä ollen vuoden päästä 4.0 mikä on suomalaisen mittapuun mukaan vielä melko hyvä.Syön melkein kaikkea muuta, mutta olen jättänyt pois leivän, perunan,riisin ja makaronin.Ja myös margariinit.Koska oletan ylipainoni johtuvan leivästä ja etenkin sen päällisistä,kun sen leivän on jättänyt pois ei tarvitse päällisiäkään syödä.Kuidut otan sitten vihanneksista, marjoista ja hedelmistä.Mielestäni elän nyt ihan terveellisesti lautasellani on lihaa/kalaa/kanaa ja paljon vihanneksia.Juustoa syön myös kalkin takia maitoa vain kahvissa.Lisäksi olen alkanut liikkumaan päivittäin kävellen tai pyörällä useita kilometrejä.Uimassa käyn 2 kertaa viikossa kilometrin.Sanokaa hyvät ihmiset missä on korjaamisen varaa jos on.NIINKU SANOIN RUOKANI EI OLE 1/2 KILOA VOITA LAUTASELLA KUORRUTETTUNA KERMAVAAHDOLLA JOS JOKU ON SELLAISEN KÄSITYKSEN SAANNUT.
et millään saa kaikkea tarvitsemaasi kuitua vihanneksia. Ihminen on syönyt tuhansia vuosia viljaa, ja sairastuu pitemmän päälle ilman sitä.
Ja olisi kiva, jos et huutaisi.
mitä olen huutanut.en huuda yleensäkään en täällä enkä missään muuallakaan.
jos kertoisit, mihin ihminen sairastuu, jos ei syö viljaa. Enemmän tänä päivänä on ihmisiä, jotka sairastuvat syömällä viljaa. Vilja-allergia on lisääntynyt huimaavasti.
netiketti.
>>> Jos kolestroli on noussut 8 vuoden takaisesta 0.12
>>> kuukaudessa se tekee vuositasolla 0.6 yksikköä
No huhuh... 5:n vuoden päästä nousua jo 3.0 yksikköä ja 10:n vuoden päästä 6.0 yksikköä!!!
Terveellistäkö?
siitä 0.1 yksiköstä.Ei kellään arvot ole päivästä toiseen samat kyllä luontaista vaihtelua tapahtuu.Lupaan käydä vuoden päästä uudessa mittauksessa ja ilmoittaa sen tänne.Oikea syy miksi menin kolestrolimittaukseen oli se että mutsi kävi ja sen arvot oli 18.2 on kyllä testattu ettei ole perinnöllistä,mutta kuitenki tuli pelko "perseeseen" ja oli pakko käydä tarkistuttamassa omat arvot.
kolesteroliarvot vaihtelevat jopa saman päivän aikana joten tulee suhtautua suurella kriittisyydellä näihin arvoihin vain yhden mittauksen perusteella.
70% täyttä paskaa, 20% rasvaa ja 10% proteiinia.
Mutta ei ollenkaan hiilareita.
Että voi mies olla hölmö.
no hyvä sitten minäkin taidan aloitta tämän dieetin