Nyt ei kannata ostaa

Autoverotus menossa rajuun remonttiin:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Autoverotus menossa rajuun remonttiin/1135224541830
101498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eduskunta ei uskaltanut päättää Sipoon kohtalosta ennen vaaleja, joten joku syötti oli kansalle annettava ja siihen kelpasi hyvin, tämä kauan muhinut autovero asia.

P.S. Kansanedustajat, Minä äänestän sitä, ketä antaa parhaat alet Coupe Mersusta.

Äänestä

Niinpä...autoverotus muuttuu aikaisintaan parin vuoden kuluttua, jos vielä silloinkaan ( mitä itse vahvasti epäilen ).

Tuskin kannattanee jäädä odottelemaan jos sattuu uutta autoa tällä hetkellä tarvitsemaan. Sitäpaitsi hehkutettu hinnan alennus ei nyt kumminkaan tule olemaan mitenkään päätä huimaavan suuri.

Tosin suomalaisen kansan piheyden huomioonottaen kansa kyllä ajelee vanhalla kotterollaan vaikka 5 vuotta jos vaikka sitten irtoaisi uusi auto vaikkapa 2000 eur. halvemmmalla.

Itse vaihdan uuteen silloin kun se on mielestäni tarpeellista, en aio jäädä odottelemaan mitään alennuksia, jotka tulevat aikaisintaan parin vuoden päästä.

Sen verran kannattanee itse kunkin kuitenkin autoa ostaessaan miettiä, että kannattaneeko ostaa sitä eniten kuluttavaa ja saastuttavaa vaihtoehtoa, koska tälläisten autojen hinta tulee romahtamaan lähitulevaisuudessa heikon kysynnän vuoksi.

Itse olen harkinnut ostavani kohtapuoliin joko taloudellisen diesel-farmarin tai ehkäpä jopa jonkin näistä uusista pikku-autoista pienellä bensakoneella tai dieselillä, nämä ovat mielestäni melko järkeviä vaihtoehtoja nyt autoa ostavalle tulevaisuutta silmällä pitäen.

Äänestä
  • Entä jos säästö onkin 20te.

    Osta sinä vaan, minä ostan 2 yhden hinnalla.

    ;))

    Äänestä

samantekevää tekeekö sen nyt vai neljän vuoden päästä, jolloin maamme siunattu johto päättää, että pistetään asia vielä seuraavalle hallitukselle.

Ja vaikka uuden auton hinta muutaman satasen veroalen myötä tippuisi, menee suurin osa näin tulevasta hyödystä autotehtaan tai maahantuojan pohjattomaan kitaan.

Ja jos senkin jälkeen vielä tuntuisi, että auton osto olisi edullisempaa kuin ennen, on hyvityshinnan prosenttiosuus uuden auton kauppahinnasta kutistunut nykyhyvityksiin verrattuna täysin olemattomaksi.

Tällä tavalla alennuksia kyttäävälle jaarittelijalle jää vain luu käteen ja tonnien tappiot. Ja vinkkinä kaikille vastaan väittäville rassukoille, että osuuskaupasta saa leipääkin puoleen hintaan iltaisin, joten nyt kipin kapin sinne säästämään lisää olemattomia rahojanne.

Äänestä
  • Maahan tuojan kassaan ei jää mitään.
    Autot ostetaan rajan takaa ja se hintataso on matala.

    Äänestä

auton ostaminen ei milloinkaan ole yksityishenkilölle kannattavaa, eri asia taksit yms.

Rahaa palaa aina, myös ostamisen jälkeen ja arvohan tunnetusti säilyy todella hyvin.

Tulipa silti viikko sitten vaihdettua Ford Focus vuoden 2003 Peugeot 406 V6:seen, vähän ajettu, kulkee upeasti.

Äänestä
  • Jokos on pösössä hihnat vaihdettu, muistelen että vaihto osineen maksaa aivan sairaasti! 1000 euroa? Joka tapauksessa hieno auto, etenkin jos on coupe.

    Äänestä

  • edessä? kirjoitti:

    Jokos on pösössä hihnat vaihdettu, muistelen että vaihto osineen maksaa aivan sairaasti! 1000 euroa? Joka tapauksessa hieno auto, etenkin jos on coupe.

    Coupe olisikin todella hieno, mutta näyttäisi tyhmältä asuntovaunun vetoautona.

    Hihnojen vaihdon sain mukisematta kaupanpäälle, eli oli varmasti otettu huomioon auton hinnassa.
    Kilometrejä taulussa vasta 52000, mutta 4 vuoden aikaraja oli juuri täyttymässä.

    En käytä tuota kaikkiin ajoihini, työmatkoja ja talvisia pillutteluja varten on 405:nen.

    Kiitos vaan kehuista!

    Äänestä

tommosia kirjoitellaan. Joku politiikkaa ymmärtämätön vielä kuvittelee, että verot poistuu. Ei sitä tapahdu vielä moneen vuoteen, jotain merkityksettömiä sorvailuita saatetaan tehdä. Lopulliseen autoveron poistoon tai kohtuulistamiseen menee demareilta kumminkin useampi vuosi.
Jotkut näköjään todellakin haluaa haitata ihmisten elinkeinoja ja toimeentuloa perättömillä huhuilla.
Odotellaan nyt ainakin vuoteen 2010.
Silloin on ehkä jotain konkreettista nähtävissä
autoverotuksen osalta, toisaalta se kyllä vesitetään sitten muilla maksuilla.

Äänestä
  • Verot jo 1v päästä käytetyiltä ja samalla on pakko poistaa myös uusien verot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LUE! kirjoitti:

Autoverotus menossa rajuun remonttiin:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Autoverotus menossa rajuun remonttiin/1135224541830

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu