Ostin syksyllä käytetyn n. 150000 ajetun Punton ja toiminut ihan ok, mutta kun tuli ensimmäinen pakkanen (tiistaiaamuna) ei sano mitään kun yritän käynnistää. Onko jäätynyt, onko se tyyppivika vai onko hajonnut muuten; onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?
jäätyykö fiat punto helposti?
12
5755
Vastaukset
- frage
toisella (hyvällä) akulla
- housussa
voi voi... autosi on ihan loppuunajettu.
Paalaa se, saat 500e uuteen autoon, vaikka puntaan. - Breakki
Kuten edellinen kirjoittaja jo mainitsikin, vika on hyvin todennäköisesti akussa. Akuilla on tietty käyttöikä, jonka jälkeen ne kuoleentuu ja ekat ongelmat tulee just pakkasilla kun virtaa tarvittaisiin paljon auton käynnistämiseen. Suosittelen uuden akun ostamista mitä pikimmiten, niin pärjäät Puntolla loistavasti lopputalven. Uusi akku on niin pieni investointi, ettei sen takia kannata vaarantaa auton luotettavuutta.
- tsk tsk
Pysäköi alamäkeen niin käynnistyy. Akku kannattaa tosiaan tarkastaa.
- Peräreino
Ostit 150tkm ajetun Fiatin? Pitääkö sellaisista oikeasti maksaakin jotain? Vai selvisitkö esim. tuokkosellisella puolukoita?
- kun ei oo kouluu
Kaikki kaverit laskettelemassa ja Peräreino yksinään nyhvää netissä.
Ehkä autojen hinnat valkenevat sinullekin sitten vuosien päästä, kun alkaa mopollapäristelyvaihe olla ohi. Toivottavasti siihen mennessä sinulle on kehittynyt edes jotain järjen tynkääkin.
- luigi
kaikissa italialaisautoissa jäätyy kaikki mahdollinen, kokemusta on paljon
- luikii
luigilla on nyt jääny lääkkeett ottamatta, saksalaisautoissa jäätyy
- pakoputki
Puntosta ja tämä juttu on tosi,
- make
miksi aina kun puhutaan italialaisista niin 100tkm on se maaginen raja? Ja aina se lässytys et "aja paaliin" tms.
mulla oli uno 70.i.e. -91- ja sillä oli veivattu pitkälti yli 200tkm ja hyvin pelasi... Lähti jopa käymäään -27c pakkasesta, tosin raakaa oli käyntiääni alussa.
alkuperäiselle kysyjälle:
Itsekin veikkaan akkua. Sen huomaat kun annat valojen olla päällä kun käynnistät. Jos valot himmenevät startatessa niin ei saa tarpeeksi virtaa.
Merkistä riippumatta: Normaalisti huollettu auto käynnistyy -30 asteessa varmasti!- kiitos kannustaneille
Sain auton lopulta käyntiin ystävän antamalla virralla. Akku ei kestänyt kuormitusta ja olikin huoltamon mielestä alkuperäinen joten ei ihme! Kiitos kaikista kannustavista, asiallisista vastauksista - yllättävän paljon oli niitäkin, jotka yrittivät masentaa lisää...Punto kuitenkin rullaa taas, hyvää talviautoilun jatkoa kaikille!
kiitos kannustaneille kirjoitti:
Sain auton lopulta käyntiin ystävän antamalla virralla. Akku ei kestänyt kuormitusta ja olikin huoltamon mielestä alkuperäinen joten ei ihme! Kiitos kaikista kannustavista, asiallisista vastauksista - yllättävän paljon oli niitäkin, jotka yrittivät masentaa lisää...Punto kuitenkin rullaa taas, hyvää talviautoilun jatkoa kaikille!
Muistahan pitää talvella ~30m johtokela, lohkolämppärin johto ja tehokas akkulaturi takakontissa niin ei tule koskaan ongelmia. Itselläni hyytyi akku k-suomessa ~35'c pakkasissa viime talvena, mutta kytkemällä töpselin seinään ja laturin akkuun ja odottamalla 5-10min, sai koneen käymään ja sitten mentiin.
Luotettava lelu tämä yli 211000km ajettu -95 uno :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1918672
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523730Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952742Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62498Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121758- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131279