60% yrityksistä kaadetaan tai kaatuu jo alkumetreillä.
Suomi on sosialistinen valtio, joka ei suopeasti yrittäjiä katso. Yrittäjät ovat ns. vapaata riistaa.
Vielä vähemmän ymmärrystä saa ei työllistävät yrittäjät tai velkavankeudessa elävät ex-yrittäjät.
Kannattaa huomioida tämä kun niitä pilvilinnoja rakentelee: tällä yhteiskunnalla on kahleensa... ja kovat ovatkin!
60% yrityksistä kaatuu jo alkumetreillä
4
669
Vastaukset
- Undefined
"Suomi on sosialistinen valtio, joka ei suopeasti yrittäjiä katso. Yrittäjät ovat ns. vapaata riistaa."
Syy on tietysti järjestelmässä eikä niissä yrittäjissä, jotka lähtevät kannattamattomalla liikeidealla, olemattomilla lähtötiedoilla ja ehkä jopa väärin motiivein yritystoimintaa harjoittamaan?
"Kannattaa huomioida tämä kun niitä pilvilinnoja rakentelee: tällä yhteiskunnalla on kahleensa... ja kovat ovatkin!"
Eivät ne pelkät pilvilinnat tuota muissakaan valtioissa sen enempää voittoa kuin Suomessakaan, jos niille ei löydy kysyntää.Työskenneltyäni sekä palkansaajana että yrittäjänä olen kyllä minäkin tullut siihen tulokseen, että Suomessa yhteiskunta kohtelee yrittäjää paljon ankarammalla kädellä kuin työntekijää.
- Nykyisin vedän
Timontti kirjoitti:
Työskenneltyäni sekä palkansaajana että yrittäjänä olen kyllä minäkin tullut siihen tulokseen, että Suomessa yhteiskunta kohtelee yrittäjää paljon ankarammalla kädellä kuin työntekijää.
Harmaantalouden rinkiä
ei ole ongelmmaa ei kirjanpto kuluja, ammattiliittoja tai verottajaa riesana. - sinne vaan
Timontti kirjoitti:
Työskenneltyäni sekä palkansaajana että yrittäjänä olen kyllä minäkin tullut siihen tulokseen, että Suomessa yhteiskunta kohtelee yrittäjää paljon ankarammalla kädellä kuin työntekijää.
Nyt on yrittäjillä tietysti paljon parempi olla kun voi perustaa suoraan Viroon ja siten sivuuttaa Suomen byrokratian ja yritysvihamielisen verotuksen.
Sinne vaan. Ette kadu. Viro on voimakkaassa kasvussa ja Suomi näivettymässä. Moni tuttu yrittäjä turhaan elää kituuttelee odotellen, että demarit saataisiin kangettua oppositioon. Presidentti ja virkamiehistö on siltä lähes 100%:sti demariväritteistä.
Ja tässä vielä faktaa: eläkepommi on räjähtämässä käsiin ihan kohta (lue: 2008-2010). Mistä rahat otetaan eläkkeiden maksuun? Kenet laitetaan maksumieheksi?
Tehkää siis niinkuin isommat ovat jo tehneet: siirtäneet toimintansa Viroon ja muualle. Nokia ei asiaan mainostele, mutta en usko, että pääkonttori on kauaa Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a616401Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2014708Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,484436Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K933710Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712909Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662604Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1072546Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan601885Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2511774Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä381575