heippa vaan!
kyselisin, että onko kukaan kärsinyt hiusten lähdöstä e-pillerien lopetuksen jälkeen?
olen syönyt useamman vuoden pillereitä (harmonet, mercilon, microgynon, minipill ja yasmin) ja nyt jätin pillerit sit kokonaan pois, ja hiuksia lähtee ihan tajuttomasti.
onko kellään kokemusta, ja kuinka kauan tämä jatkuu? viime keväänä aloin syömään microgynonia, ja minulta alkoi lähteä kamalasti hiuksia, vaihdoin minipilliin ja n. 3 kk päästä hiusten lähtö loppui, ja oli parin kuukauden verran pois, ja nyt taas alkoi, kun lopetin pillerit kuukausi sitten... :(
kyselisin, että onko kukaan kärsinyt hiusten lähdöstä e-pillerien lopetuksen jälkeen?
olen syönyt useamman vuoden pillereitä (harmonet, mercilon, microgynon, minipill ja yasmin) ja nyt jätin pillerit sit kokonaan pois, ja hiuksia lähtee ihan tajuttomasti.
onko kellään kokemusta, ja kuinka kauan tämä jatkuu? viime keväänä aloin syömään microgynonia, ja minulta alkoi lähteä kamalasti hiuksia, vaihdoin minipilliin ja n. 3 kk päästä hiusten lähtö loppui, ja oli parin kuukauden verran pois, ja nyt taas alkoi, kun lopetin pillerit kuukausi sitten... :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleensä hiuksia alkaa tippua päästä, kun pillerit lopettaa. Tuskin tuo vaihe kauan kestää, odottele rauhassa pari kuukautta ja uskon että kun oma hormonitoimintasi käynnistyy, niin hiustenlähtö loppuu.
mulla kävi sama juttu mutta silloin kun alotin pillerit. Noin kuukauden ajan lähti hiuksia tosi paljon enemmän ku normaalisti, mutta tilanne normalisoitui kyllä ajan myötä eikä eroa huomannut. Ei siis tullut mitään kaljuja läiskiä tms...