Onko muita vastaavassa tilanteessa olevia tuoreita äitejä? Seksielämämme loppui kun raskaus alkoi näkymään.. Lapsi oli vahinko (joo, aikuisia ollaan ja osataan käyttää ehkäisyä, se vaan petti :( ) ja sen kuulen nyt syyksi siihen ettei mies halua seksiä. Ensin oli syynä se, että mahasta näki, että siellä on elämää. Seuraavaksi se, että ei halua synnytyksen käynnistyvän. Nyt syntymän jälkeen se, että odotetaan jälkitarkastusta. Ja nyt tarkastuksen jälkeen oli viimeisin kommentti tosiaan, että ei koska siitä hommasta tää huutopussi on saanut alkunsa. Alkaa hieman käymään omalletunnolle kun aina saa kielteisen vastauksen. Muuten mies on hellä ja rakastaa lastaan ja ilmeisesti myös minua, näin ainakin sanoo, mutta pusuttelua lähempää läheisyyttä häneltä en saa.. Poika on nyt 2kk.. Kauanhan tätä kestää vielä!? Alkaa tämä puute jo omaa pinnaa kiristää, pojan itkuisuuden lisäksi.. Pää hajoo kun miettii kaikkea mikä muu voisi olla syynä.. Aina luullut että miehet haluavat seksiä oli mikä oli, mutta näin ei näemmä olekkaan :(
kun mies ei
anna.. :(
215489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kyllä on....olen viimeisilläni raskaana ja koko odotus aikana olen saanut kerran!!!!!!!! en tiedä mikä oikeen on.ei ole mahaakaan silitellyt tai mitään muutakaan,kysellyt vointeja!?!ihmeellisiä nua äijät.taidan lopettaa koko asian myös vauvan synytymän jälkeen.turha alkaa vonkaamaan.ostan jonku sauvan ja annan palaa sillä.pitäköön kioskinsa.
Meillä toivottu lapsi ja seksi loppui samana päivänä, kun maha alkoi näkyä. Lapsi 1 v 1 kk ja olen hoikempi kuin ennen raskautta. Seksiä on ollut 1,5 vuoden aikana max 5 krt ja tasan kerran miehen aloitteesta. Oon yrittänyt puhua ja selvittää, mistä mättää, vuoden puhui ettei mistään ja sit tunnusti, että rakkaus vain loppui. Että näin meillä. Luvattiin korjata tilanne ja puol vuotta olen yrittänyt olla kärsivällinen ja antaa aikaa, mutta kun ukko ei tee elettäkään parisuhteen hyväksi, niin saa riittää. Poikaa hän kyllä rakastaa kuin kuuta nousevaa ja yrittää saada äidinki pysymään suhteessa, kun eron tullen minä vaihdan paikkakuntaa kotiseudulleni. Kulissiavioliittoa en kyllä jaksa ylläpitää ja on siinä oma elämäkin jo etusijalla. Olen aivan liian nuori katkeroitumaan tällä ikää ja kiva olisi lisää lapsiakin saada.
Jos seksi mättää, niin muuttuuko avioliitto samalla kulissiavioliitoksi? Olenko romantikko kun ajattelen, että avioliitossa on jotain muutakin?
Miksi ette ole kyenneet yhdessä selvittämään mistä miehen haluttomuus johtuu? Haluatko erota tietämättä syytä?
Ajattelepa jos haluttomuus johtuu vaikka siitä, että miehesi hormonitaso on pudonnut. Tämä on paljon yleisempi ongelma kuin luullaan. Yksityislääkärille, miesklinikkaan mars! Apua löytyy.
Teillä on myös kommunikaatio-ongelmia, jotka voisivat selvitä esim. perheterapiassa.
Sunkin ehkä kannattaisi miettiä omaa empatiakykyäsi. Viestissä oli synkkää vihaa. Johtuuko se kaikki miehestäsi?
Itse on mies pettänyt ja valehdellut ja minä tietenkin olen syypää, kun on vieraista aviokriisi tullut. Vuoden yritin lähestyä, sit kuulin, että ei ole rakkautta ei kiinnostusta, mutta aviossa pitäisi pysyä, hänen vanhempiensa tähden. Lupasi että korjataan tilanne ja pojan takia olen sietänyt, mutta puoli vuotta on kulunut lisää, eikä elettäkään ole tehnyt avion eteen.
Internet-sivuhistoriasta olen naissivuja poiminut harva se päivä, mutta selityksiähän kyllä riittää. Ilmaantuvat itsestään, kun musiikkia lataa. Tänään löysin miehen oman seuranhakuilmoituksen ulkolaiselta deittisivustolta. Pääsin kiinni tietoihin, että ei kauheasti jää tulkintavaraa.
Empatian puutetta? Miehen mielestä kyllä, suurentelen taas asioita, kun eroa ehdotin. Miesklinikalle kyllä joutaa ja munat pois.
Kuin siinä että mies ei anna.
jo raskausaikana. Mutta miehen mielestä pitäis kulissia ylläpitää ja asua yhdessä, että pysyy anoppi tyytyväisenä.
Minä olin kyllä meillä se joka halusi seksiä aina. Oliphan raskaana tai ei. En käsitä miten joku voi olla edes viikon ilman pillua. Itse en siihen kykenisi ikinä!
sairastuu esim.vakavasti,eikä seksiin kykene,niin vieraissa sä oot viikon päästä. Tosi reilua!
Tuskinpa olet koko elämääsi ekasta kerrasta lähtien harrastanut seksiä jatkuvasti, ilman viikonkaan taukoa. Täyttä p**kaa!!
koko ikäni olen harrastanut? En. nykyään vaan en tulisi toimeen viikkoa.
Miksi sä et oo mun miäs...:o)
Itse haluan yhä uudestaan saattaa vaimoni raskaaksi, koska hän on silloin niin syötävän pantava. Ainoo vaan, että näitä lapsia alkaa kertyä tällä systeemillä, nyt jo neljä kappaletta.
seksi on suhteen liima oli sitten kuin romantikko tahansa ja sitä pitää harrastaa että sitä tekisi enemmän mielikin.
itse odottelen kärsimättömästi repeämien paranemista että päästään VIHDOIN taas hommiin. Poika 1kk
mies on havainnut että sinä olet ÄITI...Hänen mielessään yhdistyy hänen oma äitinsä ja sinä.. Eihän äitiä sovi panna.
Lukekaa nyt niitä kaksplussia ja neuvolan antamia lappusia, lykätkää ne äijällekkin käteen.
Miehenne älyää että on okei tuntea vähän erilailla kuin ennen. Taakka putoaa varmasti myös hänen harteiltaan.
Toisilla miehillä tulee myös masennusta ja haluttomuutta(ei omallani) raskauden ja synnytyksen jälkeen. Luoja yksin tietää mikä miekkosten mieltä masentaa ja millä oikeudella:) mutta näin vain on.
Jos ongelma alkaa olla pitemmän aikainen, luetuta ne kaksplussat jossa aiheesta tai hankkikaa ammattiapua.
Tokihan voit todeta että saanhan minä muualtakin, niin eiköhän ala ukko kulta tositoimiin.
tekosyitä...
Pääsin sivuhistorian kautta kiinni henk.koht tietoihin, joten ei jää tulkinnanvaraa. Ei ole ensimmäinen kerta edes, kun pettää. Ja minä tietenkin olen syypää, kun suurentelen pikkusia mitättömiä juttuja ja kuvittelen omiani.
Kun sitä osaiskin olla aina ehdottamasta sille, ni muuttuiskohan ääni kellossa ukollaki ? Meinaan vaan et nyt tuloo kysästyy aina silloin kun pojulla ois uni tullu ja ois niiko sopivasti aikaa.. Ei tietty joka päivä, mutta aika usein ehdotan.. Ei vaan ukko lämpee, perskules :( Tosiaan ainut vastaus on sit ettei huvita kun lapsia siitä puuhasta tuloo. Meinaa tulla multa huuto joka kerta kun ton kuulen.. Ottaa niin pattiin perkele..
itselläni ei ole kokemusta siitä, että mies ei halua seksiä, mutta
oletko miettinyt, että kun lapsenne on vahinko, miehesi ei missään tapauksessa halua toista lasta vielä vähään aikaan. Ja jos kerta ehkäisy petti, hän voi ajatella, että voi se pettää heti uudestaankin ja taas homma alkaa alusta.
En tiedä mitä ehkäisyä käytitte ja tämä voi kuulostaa ihan tyhmältä, mutta kondomit ja pillerit yhdessä luulis ainakin olevan tehokas menetelmä.
ja sitten voi olla, että miehesi syyttää sinua tai itseään niin paljon lapsesta, ettei halua seksiä, vaikka lastaan rakastaakin.
Puhu miehesi kanssa, ja jos ei hän puhu, Kirjoita hänelle kirje, jossa et ole vaatijana vaan ymmärtäväisenä puolisona, vaikkakin tuot esille sen kuinka paljon sinuun sattuu kun hän ei kosketa, mutta älä syyllistä. eikä se kaksi kk kovin pitkä aika olo. itse ihan käytännön syistä halusin seksiä noin 3kk kuluttua synnytyksestä.
Seksielämä loppui siihen kun tulin raskaaksi, vauva on 10kk, mutta ei vaan vieläkään heru m***a. Olen ihan valmis pettämään, mutta missä hitossa niitä miehiä tapaa kun en käy baareissa enkä ole töissä.
Muksu täyttää kohta 10kk eikä mies ole kiinnostunut pätkääkään seksistä >:/ Eikä edes kerro missä mättää!
Meillä myös seksi loppui kun raskaustesti näytti positiivista...
omasta aloitteesta ja sittenkin mies vaati kondomia - vaikka käytän pillereitä - että ihan vaan, että hän ei usko, kun jos vaikka haluaisin tulla raskaaksi - eikähän tuo ensimmäinen edes mikään vahinkoraskaus ollut, kun puoli vuotta yritettiin, että luottamuksessa ainakin tuntuu olevan vikaa meidän suhteessa.