Mazda 6 2.0 75 edition maksaa Suomessa 26900€
http://www.mazda.fi/index.cfm?fuseaction=pages.showpage&pageid=406&siteID=101&pl=406,405,116,63
Ruotsissa vastaava maksaa 208900SEK= 22863€
Hintaeroa autoille tulee 4037€ => Ruotsissa Mazda 6 2.0 on 15 % halvempi.
Lisäksi vaihtoautot näyttäis olevan Ruotsissa vähän halvempia bytbil.com. joten erotus pienenee ehkä vähän. Käyttömaksut lienee Rutsissa kalliimpia kun Suomessa joten kokonaisverosta tullee veromuutoksen jälkeen huomattavasti kalliimpi lasku keskivertoautoilijalle.
http://www.mazda.se/NR/rdonlyres/E88ADED9-FBE2-4CEF-ABA9-30649A09B611/0/Mazda_PriceList.pdf
http://www.mazda.fi/index.cfm?fuseaction=pages.showpage&pageid=406&siteID=101&pl=406,405,116,63
Ruotsissa vastaava maksaa 208900SEK= 22863€
Hintaeroa autoille tulee 4037€ => Ruotsissa Mazda 6 2.0 on 15 % halvempi.
Lisäksi vaihtoautot näyttäis olevan Ruotsissa vähän halvempia bytbil.com. joten erotus pienenee ehkä vähän. Käyttömaksut lienee Rutsissa kalliimpia kun Suomessa joten kokonaisverosta tullee veromuutoksen jälkeen huomattavasti kalliimpi lasku keskivertoautoilijalle.
http://www.mazda.se/NR/rdonlyres/E88ADED9-FBE2-4CEF-ABA9-30649A09B611/0/Mazda_PriceList.pdf
Vastaukset 19
Vanhimmat
Laskin Skatteverketin ohjeella ja Mazdan tiedoilla Mazda 6 2.0:n vuotuiseksi veroksi 3150kr, mikä on likimain 347€. Mielestäni ei mikään kovin iso summa.
...pelkästään tuota korotettua ajoneuvoveroa makselee 18 vuotta auton hinnan alennuksella - eikä vielä ole puhuttu mitään esimerkiksi vakuutusten alenemisesta!
laskutaidottomat idiootit vauhdissa. On aivan eri asia maksaa vaikk 30 000 kerralla, kuin 20 000 kertasuorituksena ja 10 000 vaikka vaikka seuraavan 10 vuoden aikana.
Jos olisi edes ala-asteen matematiikka hallussa niin asian ymmärtäisit, nyt vain ihmettelet sormi suussa, että miten niin.
Tuollaiset idiootit ansaitsevatkin autoveronsa kontolleen kyllä täysimääräisesti.
Erohan oli 4000€- Suomessa vaihtoautosta saatava parempi hyvitys =3000€.
kun et erota kärjistettyä esimerkkiä ensimmäisen viestin tapauksesta.
http://www.dansk-autoimport.dk/english/index_en.htm
ja eikun suolakylpyyn
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
Halpoja ovat Tanskasta ostettaessa autot.
Mutta kun niihin hintoihin lisätään arvonlisävero 22% ja autovero elveineen, JOKA LASKETAAN SUOMEN MAAHANTUOJAN ANTAMASTA HINNASTA, kuihtuu etu kokonaan.
Joku tässä hommassa mättää.
autoja, vai miten se nyt oli?
ELV:ltähän säästyy kun sen ajaa Saksaan ALV:ikin taitaa olla 19 pinnaa tai vaikka Luxemburiin ALV ( ? ) ja rekisteröi sen sinne pulvi käyttää vaikka päivän tuo itse Suomeen jne. Loppupeleissä tästä kärsivät kaikki, touhussa ei älyn häivää. Sirkus jatkuu > seuraavana vuorossa Pellekatras paperitemppuiluineen, Ilmoittaa Direktööri ja kansa hurraa.
Ai niin, Suomeenhan halutaankin käytettyjä autoja eikä uusia?
Ei kun uusia, no päättäkää jo kumpia halutaan.
Ei voi, kun pellekatras ei osaa, kyllä tässä menee kustessa tuonne vuoteen 2009 ainakin, selitetään.
Autokauppa huutaa apua, me kuollaan.
Kansa huutaa, tehkää jotain olemme EU:ssa. Tulliviskaalit hakee päätöksien tekoon (Autoverovalituksien käsittelyyn) lisää henkilökuntaa. Oikeusasteet ruuhkauntuu KHO voimaton niskuroijille jne...
Älykääpiöt kehuu 2009 aikaisintaan.
EU:ssa on jo toruttu ja pantu nurkkaan häpeämään, Suomi kerää kansan "viisaat"päät jälleen kerran yhteen valmistuakseen uuteen taistoon...
Kolminkertainen hurraa huuto: Hurraa Hurraa Hurraa
Yksi tapa on puhdistaa tämän maan tomut jaloistaan.
Juu joku tässä mättää.
Vastahan Heinäluoma kertoi uutisissa että lätkäistään vielä kaikkien muitten autoverojen päälle tuo saastevero.Siinähän onkin muutosta tarpeeksi kun saadaan vielä yksi vero lisää autoiluun :)
Ei kannata noita Ruotsin hintoja liikaa tuijotella.
Ne toki ovat täysin autoverottomia, mutta ruotsalaisen autokaupan katteet ovat vähintäänkin suolaiset.
Saksan vapailla markkinoilla on aivan eri hintataso ja mikäli autovero poistuisi Suomesta kokonaan, niin jokainen voisi tilata autonsa aivan vapaasti Saksasta.
Saksan vapailla markkinoilla tuollaisen uusi korisen 2-litraisen Mazda Kutosen saa 18.500 erkolla. Hinta sisältääkin jo metallivärin ja toimituskulut.
http://lyhytlinkki.net/?sincyvbv
Halvimmat upouudet Kutoset lähtevät Saksassa reilulla 17 tonnilla. http://lyhytlinkki.net/?z7yvjbyd
Nuo hinnat ovat siis upouusien autojen hintoja merkkiliikkeissä. Siitä rahti muutama satanen Suomeen ja auto kilpiin. Aivan mielellään maksan suurempaa käyttömaksua.
Suomessa Mzda 6 dieselin hinnat alkaen 32.950 euroa.
Saksasta vastaava 17.999 euroa.
http://lyhytlinkki.net/?ufqu68zu
Suomihintaan päälle vielä toimituskulut, metalliväri, aluvanteet. Kaikki nuo kuuluvat jo saksalaiseen hintaan.
Suomessa menet tinkaamaan, niin myyjä valittelee, että on kyllä niin tiukat hinnat, mutta lippiksen voin antaa.
Okei, tuo Saksan hinta oli halvin, mutta tonni lisää ja vaihtoehtoja näyttää löytyvän "rajattomasti". http://lyhytlinkki.net/?i08u80th
Se on täyttä autokauppiaan puhetta, etteikö Suomessa hinnat laskisi autoveron poistuessa.
Toisaalta käyttömaksutkaan tuskin kohoavat tuollaisen dieselin kohdalla, koska nykyinen käyttövoimavero, siis dieselvero, on jo niin kova.
Eli lyhyesti, vuotuinen käyttömaksu pysyisi suurin piirtein entisenä, mutta auton saisi 14 tonnia halvemmalla!
hintaan saisi uusia Suomesta, niin miten kävisi Mazda 6 vm. 2003 diesel ajettu 83 tkm? Nyt voisi saada vaihdossa 18000, tulevaisuudessa alta kymppitonnin? Eli siinä meni sekin hyöty!!
Kyllä siitä joku lippalakkipää ilahtuisi, kun saisi turvallisen ja vähäkulutuksisen Mazdasi samalla hinnalla kuin nyt jonkun 8 vuotta vanhan ja 200 000 km ajetun.
Niinpä, tuon ymmärtäneet eivät tällä hetkellä kovin kalliilla autolla ajele.
Itselläni on about 10 tonnin ´01 uusikorinen Ford Mondeo. Saksasta haettu sekin, jolloin hyvät mahkut saada veronpalautuksia.
Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa..
Kato vaan millasen käytetyn 6:n saa Ruotsista 17000€:lla.
Kuinka niin eivät ole keksineet?
Totta mooses ovat!
Ei tarvitse mennä kuin Tanskaan, niin ruottalaiset hakevat oikein urakalla uusia autoja Ruotsiin.
Näitä firmoja on Tanskassa pilvin pimein. Menepä vaikka Kööpenhaminalaiseen Volvo-kauppaan, niin hinnatkin ovat myös Ruotsin kruunuissa ja myyntihenkilökunta polottaa täyttä ruotsia.
http://www.dansk-autoimport.dk/english/index_en.htm
Ruotsiin rekisteröitävistä uusista autoista on reilu 15 % muiden kuin virallisten maahantuojien tuomia!
Toiseksi, en todellakaan tiedä millaisilla alennuksilla ruotsalaiset autokaupat tekevät kauppaa. Saattaa olla, että listahinnasta lähtee mukavasti hintaa pois aivan kuten Saksassa.
Meillä Suomessa autokaupan edusmies kauppaneuvos Pörhö kehui viime keväänä Kauppalehdessä, kuinka Suomessa ei tarvitse autoja myydä alennuksella, koska kaikki käteen jääneet saadaan dumpattua Venäjälle. Kuinka isänmaallista!
Eihän ruotsalaiset autokauppiaat asiasta tietenkään melua pidä, joten se on vaiettu totuus.
Kuinka iso eron pitäisi olla että se olisi paha?
Näyttää Virossa maksavan toi 6:nen 340000 eek eli noin 21700€. Ero on 5000€ (23%). Minusta se h.. tin iso!
nykyinen verotus-tapa -ja varsinkin saaste-verotus niille autoille,joissa ei ole katalysaattoria!!!.
kyllä päästöverosta puhuminen on aika tekopyhää kun matti vanhanen ja muut herrat ajelee panssarimersuillaan ja armeijan vanhat kotterot tupruttelee savuja ilmaan. Sitä paitsi päästöthän kasvaa riippuen siitä missä ajat esim. Helsinkiin kovemmat verot johtuen ruuhkista,kaupunkiajosta ja liikennevaloissa tyhjäkäynnista sekä siitä paljonko lastia on autossa joten verotus aina henkilöluvun mukaan????