auttakaa

Työssä käyvä äiti

Olen vanhainkodissa 3 vuorotyössä. Haaveilen jääväni osittaiselle hoitovapaalle (max 30h/ viikko) kunnes 4 v kuopukseni on käynyt toppuluokan.

Kuinka kauan olette olleet osittaisella hoitovapaalla? Kehtaanko esim. hakea nyt moneksi vuodeksi vai kannattaako hakea vain esim. vuodeksi?

Minkälaisiin syihin voi työnantaja vedota ettein saa ollenkaan osittaista hoitovapaata? Onko esim. huono sijaistilanne kattava syy?    

3

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyninen

      En osaa kysymyksiisi vastata mutta kiinnostaisi tietää mikä on toppuluokka?

      • alkup.

        Eppu, toppu kolkki nelkki viikki kuukki...

        Eli toppuluokka on peruskoulun toinen luokka koululaisten omalla kielellä lausuttuna. Ja ilmeisesti tässä tapauksessa äitikin on saanut vaikutteita kys. slangista...


    • jotain tietävä.....

      Kannattaa hakea netistä finlexin kautta esille työaikalaki ja käydä se läpi jolloin saat kuvan oikeudestasi lyhennettyyn työaikaan.

      Työaikalain 15 §:ssä kerrotaan, että työnantajan on PYRITTÄVÄ järjestämään työntekijälle mahdollisuus lyhennettyyn työaikaan myös sosiaalisista ja terveydellisistä syistä.

      Laki on velvoittavaa tekstiä ja ellei työnantaja pyri lyhennystä järjstämään niin työnantaja rikkoo lakia. Pelkkä toteamus, että ei voi myöntää lyhennettyä työaikaa ei riitä.
      Kielteinen päätös on perusteltava Hallintolain 45 §:n mukaan kirjalliseen virkavapauspäätökseen.

      Jos työnantaja ei jostakin syystä myönnä lyhennettyä työaikaa niin on hyvä esittää esim kysymys mitä hän on tehnyt asian eteen pyrkiessään järjestämään lynennetyn työajan lain edellyttämällä tavalla.
      Voi myös laskea lyhennyksen tuntimäärän koko työyhteisön tuntimäärästä niin saa jonkinlaisen kuvan onko lyhennyksellä oikeasti merkitystä koko työyhteisöä ajatellen.
      Ehkäpä lyhennyksen hakeminen aluksi vaikkapa puoleksi vuodeksi tai vuodeksikin voisi mennä paremmin läpi aloitus. Mikäli työnantajan mielestä lyhennys ei vaikuta "pahalta" niin jatkoa saisi sitten helpommin.
      On työnantajan kannalta hyvää henkilöstöpolitiikkaa joustaa työajassa, jos vaan tilanne niin sallii ja perustelut ovat oikeat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      174
      1504
    2. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1215
    3. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      13
      1191
    4. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1091
    5. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1064
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      962
    7. Onko enää rakkaudentunteita

      Minua kohtaan?
      Ikävä
      51
      742
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      252
      727
    9. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      30
      698
    10. Haluatko sä enää

      Mun kans mitään? ❤️ on ikävä
      Ikävä
      37
      692
    Aihe