pyysin palkankorotusta

daattanoomi

olen työskennellyt isossa konsernissa 7kk valmistuttuani datanomiksi oppisopimuksella. takanani on myös lukion päästötodistus sekä kursseja amk:sta. aloituspalkkani oli kait suht vaatimaton, 1850e/kk ja äsken juuri pyysin 300e lisää. läpi meni että humahti. 17% korotus ja alle vuosi töissä, en tiedä onko kuinka normaalia mutta halusinpa jakaa tämän tiedon kanssanne. en siis varsinaisesti pyydä mielipiteitä tai mitään tuollaista, ajattelin vain lätkäistä tämän tänne jotta jonkinasteista mielikuvaa saatte miten tsydeemit voi toimia.

12

8292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulis

      Onnea palkkakehityksestä.

      Oma kokemukseni kans.väl. konsernissa suomen maayhtiössä on että samoissa tehtävissä on tosi vaikeaa saada palkankorotusta - ellei nyt sitten lähtötaso ole ollut tosi matala??

      Varsinainen palkkakehitykseni on ollut suhteellisesti ihan hienoa eli 4 vuodessa määräaikaisesta 1500e/kk -> 2800e/kk ylemmäksi toimihenkilöksi.

      • ekonomi78

        palkkakehityksestä...

        itse sain ekasta valmistumisen yhteydessä tehdystä kevät/kesätyöstä myös tuon 1.500 €. vuosi oli 2002.

        allekirjoitin juuri uuden työnantajan kanssa sopimuksen, jossa siirryn esimiesasemaan, yhden liiketoiminta-alueen päälliköksi, johtoryhmän jäseneksi ja tj:n sijaiseksi. palkka 3.500 €. ei mielestäni paha.

        ja mainittakoon vielä, että olen naimisissa oleva lapseton nainen. hiukan enemmän vaikeusastetta siis kuin miehillä.


    • Insinööri78

      Mulla kilahti kerralla tasan 1 k€/kk lisää ihan uran alussa. Ja tämä on tosi.

      Mutta siitä olemme samaa mieltä, että vain niille (ehkä) maksetaan jotka uskaltavat pyytää.

    • kyntesi

      Olet aloittanut aika pienellä palkalla ja työnantajan mielestä olet kehityskelpoinen työntekijä, jolle voi maksaa vähän enemmän. Työuran alussa on mahdollisuus saada isompiakin korotuksia, varsinkin jos lähtöpiste on matalalla. Voit melkein varautua ettet pariin vuoteen tule saamaan mitään suurempia korotuksia, ellet tee itsestäsi "korvaamatonta".

      Sitten kun olet jonkin sortin "guru" ja olet tekemässä lähtöä firmasta jonkin suuremman potin kiillellessä silmissä saattaa työnantaja tarjota jotain "suurempaa" taas kerran.

    • tuli ....

      10 000 € / kk lisää kun panin meijän naispuolista
      tj:tä.
      Eli liksa nyt 10 001 € panot !

      • vissiin

        ...uskoo ken tahtoo...


      • siis..

        ...mieshuora!


      • ,,,,,,,,,,,,,,,():::::::::::::
        siis.. kirjoitti:

        ...mieshuora!

        satusetä.....


    • urkkik

      Minusta tuo sinun korotus on ok, koska datanomien normipalkka on arvioni mukaan 2000-3000eur/kk.

      • ituxi

        Kyllä olisi datanomi voinut enemmänkin pyytää korotusta. Itse olen keskiasteen it-koulutuksella (ja opintoja myös amk:ssa) saanut viime vuosina noin 3800 e/kk pk-seudulla.

        Nyt kyllä vaihdan työpaikkaa ja menen pk-seudun ulkopuolelle. Alkupalkaksi sovittu 3000 e/kk. Saas nähdä paljonko nousee palkka koeajan jälkeen. Vai nouseeko ollenkaan.


    • oletko pkseudulla?

      utelenpa vaa

    • mopopappa

      odota puolivuotta niin johan alkaa YT.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1787
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1722
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1258
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1071
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1034
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe