pyysin palkankorotusta

daattanoomi

olen työskennellyt isossa konsernissa 7kk valmistuttuani datanomiksi oppisopimuksella. takanani on myös lukion päästötodistus sekä kursseja amk:sta. aloituspalkkani oli kait suht vaatimaton, 1850e/kk ja äsken juuri pyysin 300e lisää. läpi meni että humahti. 17% korotus ja alle vuosi töissä, en tiedä onko kuinka normaalia mutta halusinpa jakaa tämän tiedon kanssanne. en siis varsinaisesti pyydä mielipiteitä tai mitään tuollaista, ajattelin vain lätkäistä tämän tänne jotta jonkinasteista mielikuvaa saatte miten tsydeemit voi toimia.

12

8312

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulis

      Onnea palkkakehityksestä.

      Oma kokemukseni kans.väl. konsernissa suomen maayhtiössä on että samoissa tehtävissä on tosi vaikeaa saada palkankorotusta - ellei nyt sitten lähtötaso ole ollut tosi matala??

      Varsinainen palkkakehitykseni on ollut suhteellisesti ihan hienoa eli 4 vuodessa määräaikaisesta 1500e/kk -> 2800e/kk ylemmäksi toimihenkilöksi.

      • ekonomi78

        palkkakehityksestä...

        itse sain ekasta valmistumisen yhteydessä tehdystä kevät/kesätyöstä myös tuon 1.500 €. vuosi oli 2002.

        allekirjoitin juuri uuden työnantajan kanssa sopimuksen, jossa siirryn esimiesasemaan, yhden liiketoiminta-alueen päälliköksi, johtoryhmän jäseneksi ja tj:n sijaiseksi. palkka 3.500 €. ei mielestäni paha.

        ja mainittakoon vielä, että olen naimisissa oleva lapseton nainen. hiukan enemmän vaikeusastetta siis kuin miehillä.


    • Insinööri78

      Mulla kilahti kerralla tasan 1 k€/kk lisää ihan uran alussa. Ja tämä on tosi.

      Mutta siitä olemme samaa mieltä, että vain niille (ehkä) maksetaan jotka uskaltavat pyytää.

    • kyntesi

      Olet aloittanut aika pienellä palkalla ja työnantajan mielestä olet kehityskelpoinen työntekijä, jolle voi maksaa vähän enemmän. Työuran alussa on mahdollisuus saada isompiakin korotuksia, varsinkin jos lähtöpiste on matalalla. Voit melkein varautua ettet pariin vuoteen tule saamaan mitään suurempia korotuksia, ellet tee itsestäsi "korvaamatonta".

      Sitten kun olet jonkin sortin "guru" ja olet tekemässä lähtöä firmasta jonkin suuremman potin kiillellessä silmissä saattaa työnantaja tarjota jotain "suurempaa" taas kerran.

    • tuli ....

      10 000 € / kk lisää kun panin meijän naispuolista
      tj:tä.
      Eli liksa nyt 10 001 € panot !

      • vissiin

        ...uskoo ken tahtoo...


      • siis..

        ...mieshuora!


      • ,,,,,,,,,,,,,,,():::::::::::::
        siis.. kirjoitti:

        ...mieshuora!

        satusetä.....


    • urkkik

      Minusta tuo sinun korotus on ok, koska datanomien normipalkka on arvioni mukaan 2000-3000eur/kk.

      • ituxi

        Kyllä olisi datanomi voinut enemmänkin pyytää korotusta. Itse olen keskiasteen it-koulutuksella (ja opintoja myös amk:ssa) saanut viime vuosina noin 3800 e/kk pk-seudulla.

        Nyt kyllä vaihdan työpaikkaa ja menen pk-seudun ulkopuolelle. Alkupalkaksi sovittu 3000 e/kk. Saas nähdä paljonko nousee palkka koeajan jälkeen. Vai nouseeko ollenkaan.


    • oletko pkseudulla?

      utelenpa vaa

    • mopopappa

      odota puolivuotta niin johan alkaa YT.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      632
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    11. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      437
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      430
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe