Nyt se kävi mulle. Mun kauniin vaimoni kääntöpuoli paljastui. Kiltti, tunnollinen, rehellinen, arvostettu, nainen, ja hyvä pienten lasten äiti, ei ollutkaan sitä miltä näytti. Kaikki tuntui olevan kunnossa välillämme, en pelännyt mitään, mutta harhaa se oli. Pari vuotta on kulkenut toisen miehen kainalossa, ei pitänyt meidän liittoamme minään. Naiset on julmia
Kiltti vaimoni petti
enne
343935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
vaimoasi itsestäänselvyytenä? Annoitko hellyyttä ja romantiikkaa? Yllätitkö yllätyslahjoilla? Annoitko omaa aikaa osallistumalla lasten hoitoon?
Tässä yllä syitä siihen, miksi itse olen joskus ajautunut vieraaseen syliin. Ongelmana minulla on "liika kiltteys" eli en uskalla vaatia itselleni mitään vaan olen suhteessani alistunut siihen mitä minulle annetaan. Tottakai siinä on hyvin alttiina sille, että joku muu ns. antaa enemmän eli antaa minun olla se kaunis ja ihana prinsessa eikä kohtele minua vain lasten ja kodinhoitajana.
...sentään. Ymmärrän jos jotakin pidetään itsestäänselvyytenä, ei huomioida hellyydellä ja romantiikalla mutta tuo yllätyslahjat on niin monesti naisille liian tärkeitä. Minusta se pon blondiutta, kyllä ne arkipäivän hyvät teot pitäisi olla niitä oikeita asioita. Tottahan joskus pitää kukka ostaa rakkaalleen, mutta jos odotetaan tuon tuostakin ja vielä petytään siitä ettei aina ole taskussa lahjuksia. Miten te naiset muistatte miehiänne?
Pisti silmään muutama juttu viestissäsi..
"..en uskalla vaatia.." Ei toiselta ihmiseltä voi VAATIA hellyyttä, romantiikkaa yms.
"..antaa enemmän eli antaa minun olla.." Juuri tätä ANTAMISTA voi vastaanottaa.
Ei pahaksi tee se ettei vaadi vaan se ettei anna ja saa vastavuoroisesti toivomiaan asioita.
mitä puuttuu tai mitä ei ole, vaan siinä, miten se yritetään ratkaista. Ymmärsitkö?
Muistan miestäni: valmiina odottavalla ruoalla, pesemällä pyykit, siivoamalla, hoitamalla lapset - vien ja haen hoidosta, hoitamalla AIVAN kaiken arkeen liittyvän, ostamalla joskus lahjoja - välillä ihan arkisia esim. uusia alusvaatteita tai sukkia, tai välillä ostamalla syntymäpäivälahjaksi ulkomaanmatkan koko perheelle. Antamalla hänen nukkua lauantaisin ja sunnuntaisin myöhään (vaikka itse olenkin aivan kuolemanväsynyt) - minä herään lasten kanssa. Tässä esimerkkejä.
Mielestäni olen ansainnut kiitoksen ja jopa joskus jonkinlaista vastavuoroista huomiota. Muutakin kuin sen, että kaiken tämän jälkeen vielä arvostellaan eli mikäli en tee jotakin juuri sillä tavalla miten mieheni mielestä asia pitäisi tehdä, hän huomauttaa siitä.
Kaiken tämän jälkeen minun pitäisi vielä olla se, joka tekee aloitteen seksin suhteen - niin ja pitäisi olla koko ajan osoittamassa hellyyttä... tämä ei vain ole reilua!!
Vielä yksi huomautus - en siis ole kotiäiti vaan käyn töissä ja palkkanikin on parempi kuin miehelläni joten hän ei edes elätä meitä...
Olisi se erittäin miellyttävä yllätys, jos edes JOSKUS muistettaisiin toisin päin.
Miten se pitäisi ratkaista? Jää hieman epäselväksi viestistäsi eli en todellakaan ymmärtänyt.
Sinua kohdellaan siten kuin annat itseäsi kohdella - eikö niin? Tähän viittaan sillä, että olen liian kiltti enkä uskalla vaatia asioita. Teen itse asiat mieluummin kuin pyydän toisen apua niihin. Olen arjen pyörittämisestä aivan uupunut samalla kun mies makaa sohvalla ja katsoo TV:tä illat pitkät. Saisinpa edes yhden sarjan katsoa viikossa - osallistuisipa hän edes sen verran tähän ns. yhteiseen elämään eli arkeen.
Kyllä toiselta ihmiselstä voi ja pitää vaatia asioita - myös sitä hellyyttä ja romantiikkaa. Ei kait aina voi tehdä asioita vain toisen ehdoilla? Minäkin olen ihminen ja minulla on ihmisarvo - vaikka äiti olenkin. Miksi minua ei kohdella naisena?
Annan taatusti paljon ja varmaan enemmän kuin keskiverto aviovaimo. Tämän laitan kiltteyden piikkiin. Mutta milloin minulle annetaan?
Hyvä tilitys. Meillä se on päinvastoin ja vaimo vielä petti...
T: mies
No ystäväiseni,sitten kun sen sanot ääneen.Et sinä uhrautumisellasi kultaista kruunua päähäsi saa.Sitäpaitsi eivät miehet osaa nähdä tehtyä työtäsi,jätä joskus tekemättä ja sano ettet jaksa,olethan sinäkin palkkatöissä.Voi kuinka me onnettomat naiset palvelemme miehemme itse pilalle ja sitten turhautuneena odotamme kiitosta ja huomiota.Olisihan se miehellekkin jotain uutta jos välillä osaisimme heittäytyä töiden jälkee sinne sohvalle ja vaikka pyytää ukko sinne viekkuun.Opetellaan välillä laiskaksi,jooko :)
oikeassa tuossa. Kyllä se huomioiminen ja välittäminen pitää olla vuorovaikutteista.
Näemmä teet paljon suhteessa.
Kun huomioi vaimoaan ja hyvvyyttään ostaapi sille jonki lahjan, niin haukut pelottaa. Oli kukat vääränvärisiä, tai koru ei sovi tyyliin tms. Hyvästä yrityksestä tullee näin näpeille.
"Teen itse asiat mieluummin kuin pyydän toisen apua niihin." Miksi ihmeessä et pyydä apua jos TARVITSET kerran sitä?
"Saisinpa edes yhden sarjan katsoa viikossa" No mikset sitten katso? Estääkö miehesi sen!
"osallistuisipa hän edes sen verran tähän ns. yhteiseen elämään eli arkeen." Varmaankin hän osallistuu, muttei SINUN määritelemälläsi tavalla.
"Kyllä toiselta ihmiselstä voi ja pitää vaatia asioita - myös sitä hellyyttä ja romantiikkaa" Näin EI VAAN OLE!
"minulla on ihmisarvo" Osoita siis ITSE että sinulla on ihmisarvo, älä odota sille pönkitystä muilta!
"Annan taatusti paljon ja varmaan enemmän kuin keskiverto aviovaimo." Voi herran jestas.. ja palkitakko moisesta pitäisi?
"Mutta milloin minulle annetaan?" Sitten kun itse arvostat itseäsi ja läheisiäsi ilman vaatimuksia. Sitten kun opit näkemään sen mitä olet saamassa ja osaat sen myös ottaa.
Selkiskö?
niin siinä ei paljon lahjat ym auta, jos toinen on sellainen, että haluaa pettää. Niitä on paljon, jotka lähtevät sille tielle, vaikka kotona kaikki hyvin
ottaa miestäsi mukaan kotitöihin ja muihin päivittäisiin askareihin. Anna positiivista palautetta jos hän on tehnyt edes jotain uutta ja hyödyllistä, kannusta. Hän voi ajatella, että voisinhan minäkin kyllä jotain tehdä, mutta jos en onnistu... Nainen on kotona hyökkääjä ja mies puolustaja. Jos et jaksa, ota vaikka asumusero, mutta älä petä!!!
mutta, palkka minulla pienempi kuin isosti nettoavalla miehelläni, mutta vielä näiden kotiasioiden lisäksi pidän miestäni kaiken päälle hyvänä ja lähden hänen kanssaan matkoille kaksin jättäen lapset kotiin,jotta voin keskittyä vain ja ainoastaan häneen ja kaikesta kiitos pettäminen
samaa mieltä, mutta en siitä, etteikö saa vaatia hellyyttä ja romantiikkaa! Kyllä saa ja pitää!
pettämällä. Päättele itse, oisko jotakin muita vaihtoehtoja.
... ja seisoitko päälläsi? Haitko kuun taivaalta? Pystyitkö tuottamaan vaimollesi minimissään 84 orgasmia joka rakastelukerralla.
Jos et, on vaimosi pettäminen luonnollisesti täysin oikeutettua. Kyllä jotain täytyy mieheltä voida vaatia.
monet naiset luulee saaneensa orgasmin eikä se oikeesti ole edes orgasmi. Vaimot saavat orgasmeja vain ei kakkoset.
Pitäisiköhän aina parisuhteeseen alettaessa sopia jotku tarkat pelisäännöt esim. yllätyslahjoja koskien. Sovittaisiin joku vuotuinen lukumääräinen tai yhteishintainen alaraja, jonka alitus oikeuttaisi pettämiseen. Hintaperusteinen alaraja voisi olla indeksiin sidottu, alarajaa tarkistettaisiin vuosittain. Miehen lasten hoitoon ja kotitöihin käyttämää aikaa voitaisiin myös tarkoin mitata kellolla ja joka sunnuntai tarkastaa aikasaldo ja mikäli miehen kotityöviikkoaikakiintiö alittuu, on vaimolla oikeus seuraavana perjantaina lähteä hakemaan itsetuntoa ja prinsessuutta esim. yökerhosta.
lämpimästi!:-D
t.Mummo
Se on kuule niin että tuo puolustelusi on aivan naurettavaa. Fiksu tyttö ei pidä yllä rinnakkaissuhdetta kahta vuotta missään olosuhteissa. Kyllä ap vain törmäsi kulttuurissamme tavalliseen ilmiöön, "kauniitjarohkeat-naiseen", jotka ovat sairaat oppinsa saaneet laaduttomista päiväsaippuasarjoista.
Saman olen kokenut, mutta ilman lapsia... Mitä meinaat tehdä? Minä en todellakaan tiedä, no sinulla on jo perhe. Minä yritän vielä, mutta olen niin saatanan vihainen, etten tiedä rakastanko vaimoani vai vihaanko häntä. Välillä kun häntä katsoo, niin tekisi mieli sylkeä päin näköä, mutta toisinaan näen sen rakkaan ja kauniin vaimoni. Vituttaa ja tekisi mieli kostaa, mutta hyödyttäneekö tuo mitään?
Antaisin vaimon harrastaa mitä halusi, ja ottaisin eron. Kostamaan minä en lähe, sille tasolle en itseäni alemma. Se o minun valttini, ja helpottaa mun elämää. Katotaan ny mitä tästä tullee, ei kai täs ny minnekkään kiire oo. Rotta syö kuiteski kyllä rinnanalusta koko ajan.
vaimosi sanoo,haluaako hän jatkaa sun kanssa vai sen toisen kanssa?
että haluaa palata kotiin, mutta kun ei oikein taho olla sitä luottamusta. Kusettaako se mua aina vain. Onko tää joku keino saada lissää siimmaa taas?
kannattais joillain tavalla ottaa selvä kuinka vakavasti ja rehellisesti hän yrittää korjata tilannetta.Eihän se varmasti mihinkään on häipynyt sen salarakas.kyllä jossain vaiheessa ja tilanteessa heidän tiet kohtaavat ja mitä silloin voi tapahtua.En ole mikään asiantuntija mutta näin minä ajattelisin.
onki nii vaikeeta, mistä sitä ikinä saa selville, kaiken on perustuttava luottamukseen, mutta kun sitä ei enää oo. Ei ite pidä omaa temppuaan kummoisena kupruna, ja jos ei ala koskaan sitä sinä pitämään, niin tuleehan se uusikin tilanne. Siitähän tässä pohjimmiltaan on kyse. Nää pirun sms:t ja emailit on niin hyviä juttuja noille vellipyllyille.
että on vaikea.En tiedä muuta kuin yritä olla päättäväinen ja ehdoton.Sen asenne sinuun ja pettämiseen on aika lailla välinpitämätöntä.Se on melkein halveksuntaa sua ja sun tunteita kohtaan.Näillä asenteella hän "polkee sut suohon",älä anna hänet tehdä sitä.Voi olla että kun hän on saanut miettiä asiota ja mitä tuli tehtyä hän tulee järkiinsä,vaikea sanoa kun ei tiedä sen luonnetta.
Mua aina sitten huvittaa tämä naisten konsensus näissä pettämisasioissa.
Jos mies on pettänyt, täällä lynkataan se mies välittömästi ja kehoitetaan välittömästi laittamaan eropaperit vireille.
Jos nainen on pettänyt, täällä aletaan syyttelemään aviomiestä vaimonsa huonosta kohtelusta. Vaimolle ei ole annettu riittävästi hellyyttä, arvostusta jne.
Eiköhän se ole niin että ei me voida tietää mikä on kenenkin syyt ja motiivit pettämiselle, mutta se me tiedetään, että pettämättä jättäminen on omaan tahtoon perustuva päätös.
Entä kun ongelmia ratkottu vatsahaavaan asti? Minulla moralisti hukkui kauppakassien ja yövalvomisien viidakkoon.En halua joka asiasta nalkuttaa enkä marttyyrin kruunu päässäni valittaa elämän raskautta.En halua lasteni arkea rikkoa ,enkä sitä sellaisenaan jaksa.En kyllä voi tuomita pettämistä tuossa tilanteessa,jokainen kuitenkin tietää kestääkö kantti.
Tämä pettäjänaiset ovat vallankäyttäjiä. Pyörittävät omaa perhettään omavaltaisesti. Tekevät kotitöitä liikaa, eivät delekoi mitään puolisolleen, nalkuttavat vain tekemättömistä töistä, ja äijien laiskuudesta ja saamattomuudesta. Eihän kukaan lähde tekemään sellaista työtä, jossa tuntee toimivansa väärin ja astuvansa jonkun varpaille, Sitten kun huomaavat että äijä ei pidäkkään häntä enää prinsessana, kokevat saaneesa luvan pettää, uskomatonta, mutta näin se nainen ajattelee
No ei tietenkään voi tuomita. Haarat levälleen vaan aina kun arki ahdistaa.
nyt jo kolmas hutsu peräkkäin! aina sama tarina,eiku se oli vain vanha ystävä...! vitut sanon minä! puhui ristiin asioita baari-illloista ym. tsekkasin puhelimen ja vähän muutaki! ihmeellistä kaikki kuitenki ruikutti takasin! seksiä kanssani kehuttu mahtavksi ja "olen niin komee",vittujooo! Ei jaksais täs iässä enää tollasta!!