Kielien katkaisu?

Moro.

AKustinen kitara, nylonkielet.. voiko siitä kitaran alapäästä "yli" jääneet kielenpätkät raa'asti katkasta pois? Eli siinä kun se solmu on tehty ja narua on liikaa, niin voinko pätkästä vai vaikuttaako sointiin?
2485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Monet tekee niin päin että tekee ekaks sen "solmun" niin että jää sopivasti yli, ja vasta sitten ährii toisen pään virityskoneistoon kiinni. Sinnehän voi jättää ylimääräisen osuuden vapaasti heilumaan.

Muttei se sointia huononna, vaikka tallasta katkasee ylimääräset pois.

Äänestä

Asentelen kielen pään tallaan suht`koht jämtiksi ja kiertelen "ylimääräisen" mitan virityskoneistoon. Jos (niin kuin silloin tällöin käy) kieli katkeaa läheltä tallaa, niin katkenneessa kielessä on vielä riittävästi mittaa duunata pää kiinni uudestaan tallaan.
näin menettelen lähinnä nylon-kielisen kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Justiiiina kirjoitti:

Moro.

AKustinen kitara, nylonkielet.. voiko siitä kitaran alapäästä "yli" jääneet kielenpätkät raa'asti katkasta pois? Eli siinä kun se solmu on tehty ja narua on liikaa, niin voinko pätkästä vai vaikuttaako sointiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu