Olen ostamassa ensimmäistä sähkökitaraa, akustista olen soitellut jonkin aikaa. Jotain tälläistä ns "hevikeppiä" olen ostamassa. Hintaa maksimissaan 300-400 euroa,tai sitten jotain kitarasettiä.
Sähkökitaraa ostamassa
aivann
11999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minullapa jo on sekä kitara että vahvistin.
No sehän on hienoa, mikäs kitara sulla on?
Lykkyä tykö harrastuksessasi.
Joo eli minkä kitaran minun kannattaisi ostaa. Tärkein unohtu tosta viestistä :D
Varsinaisen kysymyksen julki tuominen varmastikin helpottaa vastauksen saamista. :)
Jos hevikeppiä etsit, niin varmaan tärkein pointti on se, että kitarassa on humbuckerit. Eli siis siltä varalta, ettet tiedä, leveät, kaksikelaiset mikrofonit. Niissä on tuhdimpi soundi ja kohisevat vähemmän, mikä varsinkin paljolla säröllä soiteltaessa on ehdottomasti hyvä ominaisuus.
Tuossa hintaluokassa lähtisin katselemaan esim. Yamahan tai Ibanezin kitaroita. Esimerkiksi nämä:
http://www.thomann.de/fi/ibanez_rg321mhrb.htm
http://www.thomann.de/fi/yamaha_rgx220dz_mtr.htm
Monet suosivat B.C.Richin kitaroita niiden rankan ulkomuodon takia, mutta suosittelen varsinkin ensimmäiseksi soittimeksi vähän perinteisemmin muotoiltua keppiä. Sellaisen kanssa kehtaa mennä lavalle soittamaan millaista musiikkia tahansa. Lisäksi noissa Richin kepeissä, kuten myös suosituissa ESP:n Ltd-sarjan kitaroissa, on aika heikot materiaalit. Niissä käytetään monesti bodyn materiaalina agathista, joka ei ole soitinpuuna kovin kummoinen. Huonekalupuuksi sitä sanovat asioista enemmän tietävät. Esimerkiksi tuossa Ibanezissa, mihin heitin linkin, on runko valmistettu mahongista, joka on oikein hyvä soitinpuu.
Kannattaa muistaa myös sellainen nyrkkisääntö, että jos vaan mahdollista, niin soitinta tulee kokeilla itse ennen ostoa. On kohtalaisen synkkää, jos tilaa kitaran vaikkapa tuolta Thomannilta, ja sen saatuaan huomaa, että esim. kaula ei sovi omaan käteen ollenkaan tms. Yamahan kitaroita myy ainakin F-musiikki, Ibanezia useampikin pulju. Ja jos ostaa suomalaisesta liikkeestä, kannattaa muistaa tinkiä. Hinnat voivat pudota useita kymppejä, jos vain osaa tinkiä.
Ja noista valmiista kitara vahvistin-seteistä kannattaa pysyä kaukana. Niissä harvemmin saa kovinkaan laadukasta kamaa. Osta ensin vähän laadukaampi kitara, ja säästä sitten rahaa vähän laadukkaampaan vahvariin.
Tai näin ainakin itse toimisin. Makuasioita. :)
heti olla stara ja repiä hienon muotokasta keppiä. Mmm..mikäs siinä. Kyllä noilla paketeilla alkuun pääsee ja enin into soitajaksi sitten laantuu tai ehkä jopa kiihtyy. Mutta kannattaa alussa olla realisti eikä odottaa heti olevansa huippu tiluttaja, joka onnistuu esim ps2:en guitarherolla melko helposti. Tää on ihan eri juttu. ja vaatii tosi pitkää pinnaa ja harjoittelua.
Jotain muuta mallia kyllä aloittelijalle suosittelisin, vaikkapa fender squeiria.
Älä osta halpaa, kyllästyt äkkiä ja huomaat kuinka soittamisen motivaatio laskee. Sijoita kitaraasi 700-1000 euroa jos mahdollista. Näin saat parempaa tavaraa tulevaisuuttasi ajatellen.
t. soitantoja
En sentään noin paljoa ajatellut kitarasta maksaa,meinaan jos kyllästyn niin menee rahaa enemmän hukkaan vaikka kitaran saakin myytyä suhteellisen helposti, kun ei kuitenkaan mitään keikkoja ole tosiaan tarkoitus vetää,kuhan vaan omassa huoneessa ajan kuluksi soittelisin.
Olen katsellut juuri noita B.C. Richin, Yamahan ja Jacksonin kitaroita. B.C. Richiltä löytyy tuo Warlock Bronze II joka on saanut palautetta laidasta laitaan. Kitaroita olisi tarkoitus mennä katselemaan oikein musiikkikauppaan tässä lähi aikoina.
Jos kotona veivaat, niin kato että kitaraa voi soittaa istualtaankin. Jotkut mallit luisuu sylistä jatkuvasti ja se on viheliäistä.
Meillä on kotona Jacksonin halvin Dinky ja se on älyttömän näppärä peli vaikka vibra ei virettä pidäkään. Mutta ajankulusoitteluun mainio. Sutjakka kaula.
Joskus käytettyjen joukosta saattaa löytyä joikin käteen sopiva keppi.
Suosittelen kokeilemaan eri kitaroita. Jos et soita, niin pidä edes sylissä. Vasta siinä huomaat niiden erot.
http://www.thomann.de/fi/thomann_gitarren_set_g51.htm
Millainen tämä setti olisi, onko kellään kokemuksia?