No niin, täällä sitä ollaan palstalla roikuttu ja lätisty asiaa ja asian vierestä.
Juu, olen toki maininnut olevani nainen. Ja juu, sain oikein vemakkopystinkin (tosin se poistettiin, sääli).
Mutta, heeh, mä en pysty enää olemaan kysymättä, että mistä te sen tiedätte olenko oikeasti nainen? Siihen vemakkopalkintoon joku tosin reagoi ihmetellen (onko gekko muka nainen), mutta ei ole muille tullut mieleen pohtia asianlaitaa?
Muuttuuko kaikki mun mielipiteet ihan eri arvoiseksi tai erilaisiksi, jos kerronkin olevani mies?
Voi kankku, kaunko tällanen kokeiluluontoinen vedätys voi oikeesti mennä läpi? Tää on paras provo ikinä. Mä en ole pahoillani, muunneltu sukupuoli ei ole vaikuttanut siihen miten palstalaisiin suhtaudun tai miten heille kirjoitan.
Vaan vaikuttiko muunneltu sukupuoli siihen miten mulle kirjoiteltiin?
Juu, olen toki maininnut olevani nainen. Ja juu, sain oikein vemakkopystinkin (tosin se poistettiin, sääli).
Mutta, heeh, mä en pysty enää olemaan kysymättä, että mistä te sen tiedätte olenko oikeasti nainen? Siihen vemakkopalkintoon joku tosin reagoi ihmetellen (onko gekko muka nainen), mutta ei ole muille tullut mieleen pohtia asianlaitaa?
Muuttuuko kaikki mun mielipiteet ihan eri arvoiseksi tai erilaisiksi, jos kerronkin olevani mies?
Voi kankku, kaunko tällanen kokeiluluontoinen vedätys voi oikeesti mennä läpi? Tää on paras provo ikinä. Mä en ole pahoillani, muunneltu sukupuoli ei ole vaikuttanut siihen miten palstalaisiin suhtaudun tai miten heille kirjoitan.
Vaan vaikuttiko muunneltu sukupuoli siihen miten mulle kirjoiteltiin?
Vastaukset 38
Vanhimmat
saatat olla mies, ei kuitenkaan välttämättä kaikkien niiden viestiesi perusteella, jotka mä satuin lukemaan. Ehkä oletkin sukupuoleton. ;)
Kumpi muuten haluaisit olla, mies vai nainen?
Anyway, mulle taitaa muutenkin alkaa riittää nää logiikka-palstat. Aiemmin viihdyin tuolla miestenlogiikassa, sitten naisten puolella. Nyt ei jaksa oikein kumpaakaan, mikä varmaan onkin pelkästään positiivinen asia.
Adios vaan kaikille ja hyvää jatkoa!
Testasin sitä että suhtaudutaanko naisen kirjoittamaan tekstiin eri tavalla kuin miehen kirjoittamaan tekstiin.
Tulos: suhtaudutaan eri tavalla.
En helvetissä ole sukupuoleton, pois se minusta.
Täytyy tietysti rehellisyyden nimissä myöntää että myös sillä tekstin sisällöllä on merkitystä.
Vaikka kärsinkin identiteettikriisistä, en sentään ole tyypillinen suomilutka.
Eli joku otti nimimerkkini käyttöönsä. Lisäys-otsikolla seisova viesti ei ole mun.
Tähän asti kaikki gekon- nimissä kirjoitetut ovat olleet mun.
Ei vaiskaan, kunhan pelleilin. Nyt kun kerran paljastin itseni niin todettakoon vielä se että meitä on täällä useampikin gekko-.
Olemme vuorotelleet tänne kirjoittaessamme, enkä voi ottaa vastuuta toisen gekko-:n teksteistä.
Kerrallaan on siis vain yksi gekko-.
Näin on. Sä et tuu tänne sohlaamaan mun duunivuorolla. Pysy... no poissa, missä hyvänsä se onkin.
perseestä. Ehkä sä voisit rekisteröityä!
sukupuolella on väliä. Esim. omaa sukupuolta saa haukkua paljon vapaammin. Sinä olet jo sen verran monta juttua kirjoittanut, että on vähän liiankin helppoa lukea, että olet 99,9% varmuudella nainen. Kyllä sen huomaa tyylistä aika hyvin. Ei ehkä yhden kirjoituksen perusteella vielä, mutta sellainen kolme kohtuullisen pitkää riittävät lähes 100%:sen varmaan analyysiin. Olettaen tietenkin, että kirjoittaja kirjoittaa ihan asiaa eikä teeskentele olevansa nainen tai mies. Taitava kaveri pystyy huijaamaan aika hyvin, mutta ei siihen ensimmäiseen lipsahdukseen kovin kauaa tyypillisesti mene. Myös täyttä hölynpölyä sisältävät jutut voivat tehdä analyysistä vaikeampaa. Sinä olet kuitenkin ilmiselvästi nainen.
ja toivottavasti gekko- pysyy edelleen palstoilla sekä naisena.
Minä olen ainakin mies.
Ai, nainen? Meen veskiin ja tarkistan kerran vielä. Ei tässä nyt, herran jestas, voi olohuoneessa housunsisälmyksiä tutkia vaikka yksin oliskin.
Tota, mistäs moiset ja noinkin korkeat 99,9 prosenttia? Ei niinku promillea?
Mistä näistä tietää? Sinäkin voit olla feikki gekko, ja jossakin oikea gekko on suukapuloituna ja sidottuna.
Ei näistä palstoista koskaan tiedä kuka on kukin, ja jos totta puhutaan, frankly my dear, I don't give a fuck :)
Nyt meitä on kehissä kuinkakohan monta gekkoa, ehkä kolme. Yksi on sama kuin minä eli gekko-, ja sitten yksi gekko on gekko .
Ja nyt on vielä neljäs kehissä sun teorian mukaan, ja joku alkuperäinen suukapuloituna ja sidottuna, lailai.
Niinku bitteinä? Tai jotain? Kerro sä kuinka se tapahtuu virtuaalisesti. Ei sillä etteikö kaikki olisi mahdollista, täähän on naisten logiikkaa! Jei!
pyytäny sitä treffeille jos tyykkäät siitä?
Täten siirrän todistustaakan sinulle. Jos todella olet gekko-, niin silloin sinun pitäisi tietää tunnussana...
Jos taas et tunnussanaa tiedä, et ole aito ja oikea gekko-. Yksinkertaista.
Ties vaikka olisin pyytänytkin, ellei olisi käynyt näin!
alkuperäinen gekko. Naiset ei puhu biteistä tai virtualisoinnista. Lisäksi tekstin ylitsepursuava rempseys ja lopussa oleva jei! poikkeavat totutusta linjasta. Helppo homma.
Se olin kyllä minä, alkuperäinen gekko-. Muistan joskus kysyneeni kun joku ehdotti sukupuoliyhteyttä, että bititse vai netitse.
Eli gekko- kyllä kirjoittaa biteistä, ei mulla ole siihen mitään estettä. Se on niin helppoa että ensin painetaan näppiksestä kirjainta b, ja niin edelleen.
Ja sen sinä piru vie tiedät mitä mieltä olen sinusta. Miehen logiikkaa, aaarrrgh.
Mutta onko gekko- nainen, jos se kerran kirjoittaa biteistä?
Taas alkaa vänkäys ja vääntö ja minä paskat välitän mitä sä nyt alat sössätä. Sä olet sekava, rasittava ja ja ja (en sano). Jei!
nainen, ihmettelin sitä siinä femakkojutussa, mistäkö tiesin?
OLET LIIAN SÄÄLITTÄVÄ!!!!
Mitäpä jos te ette vain nyt ole osanneet odottaa minun seuraavaa siirtoani?
Okei, ensin häärään täällä naisena viikkotolkulla puhumassa meikkaamisesta ja rintaliiveistä. (Olen tosin puhunut myös öö, no jostain vitun geeneistä ja vessanpöntönkannen paikasta ja muuta miehekästä sälää.)
Sitten vihjaan että voisinkin olla mies. Joku sanoo minähän arvasin.
Mutta kummin on: mitäpä jos tarkoitukseni onkin kirjoittaa hieman sukupuolettomasti väittäen kuitenkin olevani tiettyä sukupuolta (nainen), ja sitten sotkea pakka paljastamalla että kusenkin seisaalteen? Mikään ei kuitenkaan estä sitä, että varsinainen vedätys olisikin se, että olen koko ajan ollut nainen ja keksin koko jutun vasta eilen? Että tyylini vain ikään kuin vahingossa mahdollisti tämän tempauksen?
Hehheh. Nyt se miehen logiikkaa (jota suoraan sanottuna inhoan, ja samalla kuitenkin tunnen kornia sympatiaa tätä arkkivastavänkääjääni kohtaan) tulee taas tänne. Mikä on loogista ja mikä on loogista, voi hevonpersaus, minä voin luetella kymmenen asiaa jotka eivät ainakaan ole loogisia.
Mistä mieleeni: täällä on niitä narina-aloituksia jotka menevät tähän tapaan:
"Epäilempä että onko naisilla mitään logiikkaa vai ei.Alkaa vähän tuntua,siltä että ei.Ei ole elämässä toivoa kun pitää pari suhteessa elää."
Olen useamman kerran kysynyt mitä se logiikka on, eli halunnut logiikan määäritelmää. Olen ehdottanut kysyvästi vaihtoehtoja logiikalle (onko se tätä tai tätä), mutta sitä logiikan määritelmää ei vaan ala kuulua vaikka jatkuvasti naristaan logiikan puutteesta.
Ah, ja nyt kun olen tällä tuulelle, niin kenties kerron mikä minusta on tylsää. Tällaiset lauseet ovat mälsiä:
-Olet säälittävä.
-Ai että ihan samaa mieltä olet, just joo...
-Kuule mene sinne mihin aurinko ei paista...
-Pitääkö ihan rautalangasta vääntää?
-Voivoi, no kylläpä nyt säälittää
-Otappas selvää asioista ennen kuin alat...
-Kerropas nyt meillekin...
-No mikähän järki tossakin oli, voi jeesus
-JA HUUTAMINEN ON MYÖS MÄLSÄÄ.
Kutsuin tuollaista jossain tekstissäni turhaksi retoriikaksi.
Ällöttävintä on jos joku kirjoittaa kahdeksansanaisen viestin, joka ei sisällä mitään muuta kuin yllä mainittua.
Unohdin lällättää takaisin.
Mä alan nyt vielä kusipäisemmäksi kuin olen tähän asti ollut (jei).
Ite oot säälittävä, varmaan järsit peukaloas jossain komeronnurkassa kun et pidempää viestiä uskalla kirjoittaa.
"Hehheh. Nyt se miehen logiikkaa (jota suoraan sanottuna inhoan, ja samalla kuitenkin tunnen kornia sympatiaa tätä arkkivastavänkääjääni kohtaan) tulee taas tänne. Mikä on loogista ja mikä on loogista, voi hevonpersaus, minä voin luetella kymmenen asiaa jotka eivät ainakaan ole loogisia."
eipä minun tyylini näyttänyt silloin haittaavan, kun kirjoitin toisella nimimerkillä. Oletpa jopa mennyt kehumaan minua tietämättäsi ;)
No joo, en minä halua haastaa riitaa. Jatketaan asiassa jos jatketaan. Hautaa nyt vaan kiltisti se sotakirveesi, en minä ainakaan sinua vihaa millään tasolla.
Ollaan kaverit. Kunhat et ala inttää.
(Mennäänkö kaljalle vai treffeille?)
mutta kaljaa en juo ja treffeillä en käy.
ja piste. Miehet eivät ole noin kieroja, sanon minä.
Muita ällöjä kliseitä:
-Pälä päläpälä, piste.
-Päläpälälää, sanon minä.
No totta kai se on kirjoittaja itse joka sanoo (ellei toisin mainita). Hitto mitä minäminäminä-kulttuuria. Minä sanon ja minä sanon. No sano, kunhan sanot muutakin että sanot.
Sun vaan pitäisi esiintyä toisella nimimerkillä...
Se aiemmin tänne kirjoittanut gekko- on 99% varmasti nainen ja se 1% on sitten varattu helvetin taitavalle näyttelijälle. gekko- kirjoittaa tyypillistä feministin tekstiä, josta puuttuu täysin yritys nähdä asioita miehen kannalta. Antaa kuvan empatiakyvyttömästä tai tyhmästä ihmisestä.
Se esitetty luku ei ollut 99% vaan 99,9%.
Eli mulla ei ole prosentinkaan vertaa mahiksia olla mies. Mahdollisuuteni olla mies on vain promille. Toisaalta promille riittää kriteeriksi rattijuopolle, miksei miehellekin?
Paljonko sitä empatiaa pitäisi olla tarjolla? Nimimerkkini gekko- on raivokkaasti ajanut miesasiaa mitä tulee vessanpöntönkannen asentoon ja miehiin kohdistuvaan seksuaaliseen häirintään. Samalla gekko- on puhunut naisista aika rumastikin välillä.
vaan sellainen tapa korostaa sitä varmuutta. Ihan kiusallani jätin pienen mahdollisuuden sille, että voisit jopa olla mieskin. Nainen sinä kuitenkin olet, et sinä enää ketään huijaa :)
Gekko on välillä aikas äreä tapaus ja hyppää mutkitta ottamaan mittaa vastapuolesta aika miesmäiseen tapaan, mutta onhan se toisaalta vastaillut ihan eri sävyssä ns. pehmeinä pysyneissä ketjuissa. Luulenpa, että tosielämässä nimimerkin takana olevasta persoonasta löytyy sekä empatia- että itseironian ja -kritiikinkin kykyä. Ehkä enemmänkin kuin useimmilta meistä.
ihmetellyt sillä perusteella että kirjoittaja olisi nainen.
Harvemmalla naisella kun on sovinistisia mielipiteitä.
...ainakin tässä viestissä.
Olin niin itserakas että laskin, kuinka monta kertaa on väitetty minkäkin asiantilan puolesta. Ellen mennyt kirjoittajissa sekaisin, tulos:
gekko- on nainen: kannattajia 57% äänestäjistä
gekko- on mies: kannattaajia 43% äänestäjistä
Juu, näin on. Tästä on promillet kaukana, haahaa.
lasken miten suurilla virhemarginaaleilla ja millä varmuuksilla tutkimukseni on tilastollisesti pätevä. (Jos osaan)
Dissosiaatio tulee kaikkein dramaattisimmin esiin sivupersoonahäiriössä, jossa ihmisen persoona on jakaantunut kateen tai useampaan eri persoonallisuuteen, joista joku ajoittain ottaa ihmisen valtaansa. Eri persoonat voivat olla tietämättömiä toisistaan, tai joku persoonista voi olla tietoinen kaikista eri persoonista. Sivupersoona voi edustaa eri ikäistä ihmistä ja jopa eri sukupuolta olevaa ihmistä,tai jopa puolustavaa eläintä, kuten sutta, joka kommunikoi vain murahtelemalla.
;-)
Nyt vaikuttaisi siltä että gekolla on jokin hätänä. Tarve purkaa sydäntään, ihan niin kuin naisilla on.
Kun tällä lailla pitää hakea huomiota, ja nostaa kynnyskysymykseksi oma sukupuolensa (joka siis on 110% nainen), tarkoittaa se vain sitä, että gekko- ei ole saanut vähään aikaan. Eiköhän hoideta asia pois päiväjärjestyksestä niin voidaan keskustella taas naisten logiikasta, tai sen puutteesta?
Jei :)
haluais olla mies. Tunnet olevasi muiden naisten yläpuolella ja pidät miehiä naisia parempina. Olet siis sovinisti-nainen.