jälkimarkkinointinsa Peugeotien kohdalla. Tyyppivika jolloin Air-Bag merkkivalo syttyy omia aikojaan takuuajan umpeuduttua korjataan ainakin saman PSA-yhtymän Citroeneissä Veholla. Automaa pitää tiukasti kiinni takuuajastaan, eli kahdesta vuodesta. Veho korjailee vielä senkin jälkeen. Kun selkeästä tyyppiviasta etuistuimen alla on kyseessä luulisi jo tehtaankin tulevan vastaan. Hauska sattuma on että Suomen Gallup postitti juuri kyselyn Automaan touhuista. En anna ainakaan positiivista palautetta.
AUTOMAA HOITAA
HUONOSTI
61427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valo ongelma ainakin korjattin vielä takuuseen Veholla vaikka takuu oli loppunut jo puolivuotta sitten,vielä päälle sai ilmaiset kahvit.
Osin elinikäinen takuu airbag valon vilkkumisen suhteen,turvallisuusnäkökohta kun on.
näin on, muuten pösöä autona en moiti: olihan siinä omat temppunsa, mutta huollon niihin suhtautuminen oli sitä sun tätä, piti vaihtaa tojo: autona kyllä huonompi ajettavudeltaan yms ja kyllähän tojossakin näyttää vikoja olevan enempikin kuin pösössä, mutta ne on mukisematta hoidettu kuntoon ja se on tärkeä pointti,jostakin on luovuttava että jotakin taas saa..
Omat kokemukset Automaasta saman suuntaisia.
Tilasin aikaa Boxer-pakuni jakohihnan vaihtoon, kunnes huoltoneuvoja äkkäsi koneeltaan, että tämähän on Ruotsista käytettynä tuotu.
Jopa muuttui ääni kellossa, ei näistä kuulemma koskaan tiedä. Moottorit voivat olla erilaisia, hihnat pidempiä ym.
Hoh hoijaa. Aivan varmasti on Suomeen tehty oma versio 1,9 TD:stä. :)
Ymmärtäisin nuivan suhtautumisen, jos olisin ollut inisemässä jotain takuuseen, mutta kun kerran omalla rahalla olen jakohihnan vaihtoa ostamassa, niin mikä ihme siinä mättää?
Eipä siinä mitään. Vein auton Citroen-kauppaan, ne pakuthan ovat identtisiä pelejä, ja siellä onnistui ilman ainuttakaan natinaa. Päin vastoin, sain jopa uuden pakun koeajoon huollon ajaksi.
Jos ostaa auton samasta liikkeestä, missä sitä huollattaa säännöllisesti ja käyttäytyy hyvin, niin hyvin todennäköisesti on GW-takuu voimassa varsinaisen takuuajan jälkeen.
Jos menee kyselemään GW-takuuta liikkestä, missä ei ole asiakas, niin ei kukaan yrittäjä niin tyhmä ole, että alkaa rahaa ilmaiseksi pois antamaan.
Niin se vaan menee. Kanta-asiakkaalla menee paremmin...
Eihän autokauppa takuuremontteja omasta pussistaan maksa. Lasku lähtee maahantuojan välityksellä tehtaalle ja rahat tulee siinä missä asiakkaankin maksaessa.
Good will -takuukin on maksullinen, joudut ostamaan ylihintaisen auton ja puhumaan paskaa myyjän kanssa.