Jos on karenssilla ja saa oma-aloitteisesti mieluisan kurssipaikan, saako päivärahaa, vaikka on karenssi? Entä jos joku tuttu armollisesti palkkais siksi aikaa töihin, siirtyykö karenssi vai mitenkä se menee?
Jos
ompi
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...saa oma-aloitteisesti mieluisan kurssipaikan...
Jos kyse on työkkärin järjestämästä koulutuksesta, niin ainakin työmarkkinatukea saa kurssiajalta karenssista huolimatta. Päivärahan osalta en ole ihan varma, mutta työmarkkinatuen osalta se on lakiin perustuva.
...jos joku tuttu armollisesti palkkais siksi aikaa töihin, siirtyykö karenssi vai mitenkä se menee?...
Jos karenssin aikana saa työtä, niin karenssi kuluu työssäolosta huolimatta. Karenssi ei siirry, sillä se voidaan määrätä vain siitä lukien, kun karenssin aihe on ilmaantunut (esim. työstä kieltäytymistä lukien).