Elikkäs hiukseni oli alun perin maantien väriset (pohjalla ehkä hitusen ruskeaa sävytettä joka laitettiin n.3-4kk sitte)ja suht runsaasti vaaleita raitoja. Aijemmin tässä tilanteessa kotiblondaus onnistunut vaan ei nytten...
Eka tuloksena oli kananpoikaefekti eli keltasuus ja siihen päälle kun laitto sävyn "kirkas helmen vaalea" oli tuloksena vaaleansinisen eri sävyjä. Tulos on aivan kamala!
Olisko kohtalotovereita ja miten tällasesta katastrofista on selvitty kotikonstein? Ite pesin 2 kertaa peräkkäin syväpudistavalla shampoolla, jonka pitäs poistaa esim.kloorin aiheuttamaa vihertävyyttä ja pahin sinisyys haaleni. Nyt polttelee jo päänahkaa niin pirusti ettei kärsi enempää hinkata.
Kampaajalle ei olis just nytten varaa, mutta halvemmat keinot olis kultaaki kalliimmat. Maanantain työpäivän aijon perua, koska ei tään näkösenä voi kotioven ulkopuolella näyttäytyä :D
Eka tuloksena oli kananpoikaefekti eli keltasuus ja siihen päälle kun laitto sävyn "kirkas helmen vaalea" oli tuloksena vaaleansinisen eri sävyjä. Tulos on aivan kamala!
Olisko kohtalotovereita ja miten tällasesta katastrofista on selvitty kotikonstein? Ite pesin 2 kertaa peräkkäin syväpudistavalla shampoolla, jonka pitäs poistaa esim.kloorin aiheuttamaa vihertävyyttä ja pahin sinisyys haaleni. Nyt polttelee jo päänahkaa niin pirusti ettei kärsi enempää hinkata.
Kampaajalle ei olis just nytten varaa, mutta halvemmat keinot olis kultaaki kalliimmat. Maanantain työpäivän aijon perua, koska ei tään näkösenä voi kotioven ulkopuolella näyttäytyä :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuota tuota.. =) mulle on itelle käyny just samoin kerran aiemmin mut sit on vaan pitäny pitää hiuksia kiinni ja vetää pantaa päähän. =D siitä sinisestä sen verran että voi olla että kuvittelet mielessäs sen paljon pahemmaks kuin se oikeasti onkaan. mulla on aina nykyään blondauksen jälkeen mielestäni ihan harmaat hiukset mutta muut ei sitä kyllä huomaa. millähän värillä sä värjäsit? jos ei oo varaa mennä parturiin korjaamaan tilannetta niin en oikein osaa sanoa muuta neuvoa kuin että annat päänahan levätä pari päivää ja hankaa hiuksia vaikka sitruunalla. sen pitäis vaalentaa. ja kuulemma kannattaa kysyä parturista että suostuisko ne peseen sun hiukset jollain sinertävällä shampoolla, se vie keltaisuuden pois, eikä maksa paljoa. paitsi tietenkään siitä ei oo paljoa hyötyä jos sun hiukset on nyt tosiaan jo siniset. Ü mä oon ainakin huomannu että kun vaan pesee hiukset muutamaan kertaan niin se väri tasaantuu aika kivasti. älä ainakaan tunge siihen mitään uutta väriä vielä tai saat leikata samalla hiukses lyhyiks kun ne on niin paskassa kunnossa. jos on tosi paha tilanne niin oikeasti pidä vaan hiuksia kiinni, kehittele vaikka joku kiva nutturasykerö kampaus ja laita joku hiuspanta otsahiusten peitoks, hiusten kiinnipitäminen vie paljon pois siitä värin huomattavuudesta. kuulostaa ehkä tosi oudolta, mutta voit myös kokeilla sutia tosi varovasti perunajauhoa sit hiusten päälle, se kans näyttää sit vaaleemmalta, mutta varoitan että luin tuon jostain kauneuslehdestä, en ole itse kokeillu. jos sulla on sit kuitenki vielä rahaa ens viikolla ostaa uus väri niin osta tuhkanvaalea. kannattaa hoivata niitä hiuslatvoja kaikilla hoitoaineilla ja öljyillä. ja anna sille päänahalle tosiaan aikaa parantua vähän. mä oon värjänny aina garnierin väreillä vaaleaks, tuhkanvaalealla, ja ei oo ollu nyt mitään ongelmia. enpä osaa oikein muuta sanoa, ei tästä varmaan paljoa apua ollu, mutta koita kestää, kohta sä voit jo nauraa tälle jutulle ja hiukset on kunnossa..=D
Älä vaan lähde hiuksia millään sitruunalla hinkkaamaan, se on ihan yhtä tyhjän kanssa..Sitruunan puhuttu vaalennusteho on olematon..Suosittelen myöskin että peset hiuksia ihan normaalisti tässä nyt 1 viikko ja kato miltä se väri alkaa vaikuttaan, se sinertävyys ainakin lähtee nopeasti pois hiuksista, sininen pigmentti on sellainen että se ei kauaa hiuksissa pysy..Sen jälkeen kannattaa värjätä hiuksia vain sävyteshampoilla/vaahdoilla.
No niin, elikkäs näin aamun valjetessa tulos ei ole enää ihan niin shokeeraava kuin miltä näytti illalla. Nyt vain päällysosa hiuksista näyttäs raidottuneen siniharmaalla ja muut hiukset on vähän kellertävät. Ehkä tää elämä jatkuu vielä :D
Väri oli joku Poly Blonde 10.1 tai 10.2 tuhkan vaalea...ajattelin nääs viisaana että tuo tuhkan vaaleahan poistaa juuri sitä keltasuutta, mutta olis se kyllä kokokeltanen ollu parempi ku kelta-sininen!
Itselläni oli myös blondauskierre käynnissä ja ensin tuli kellertävyyttä (pari kampaamoreissua)ja sit sinertävät raidat, mutta nopeasti häipyy pois ne siniset. Miten on, uskaltaako tähän laittaa violetti vaahtosävyn taittamaan vähän kellertävyyttä, jos hopeashampoollakin saa sinertävät raidat??Aika vaalea pohja kumminkin..neuvokaa please!
..onneks oon brunette :D